REKLAMA

Senat zgłosi poprawki do ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry

2022-09-06 19:11
publikacja
2022-09-06 19:11

Senackie Komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rozpatrzyły we wtorek ustawę o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry. Senatorowie chcą m.in., by pomoc trwała dłużej, poprawki zostaną zgłoszone na posiedzeniu plenarnym.

Senat zgłosi poprawki do ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry
Senat zgłosi poprawki do ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry
fot. Dariusz Gorajski / / FORUM

Ustawa, nad którą dyskutowano na komisji przewiduje m.in., że na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

"Ustawa jest odpowiedzią na to, co się wydarzyło. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną problemów były czynniki naturalne” – mówiła podczas posiedzenia senackich komisji wiceminister rodziny i polityki społecznej Anita Czerwińska.

Przekonywała, że rząd PiS w sytuacjach, gdy jest choćby zagrożenie funkcjonowania firm i utrzymania miejsc pracy reaguje natychmiastowo i adekwatnie.

"Ustawa – to chcę podkreślić – jest wynikiem kompromisu, jaki został wypracowany wspólnie z przedsiębiorcami z powiatów, które ucierpiały w wyniku sytuacji na Odrze” – stwierdziła.

Wyjaśniała, że jednorazowym świadczeniem 3010 zł na pracownika będą objęte określone podmioty z 34 powiatów, położonych wzdłuż Odry. Zgodnie z ustawą, o pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy przede wszystkim z takich branż jak turystyczna, gastronomiczna czy sportowo-rekreacyjna.

Aby otrzymać wsparcie, przedsiębiorca będzie musiał wykazać się spadkiem przychodów powyżej 50 proc. w sierpniu w stosunku do lipca lub czerwca br. lub sierpnia ubiegłego roku. Wiceminister podała, że przy założeniu, że ze świadczenia skorzysta 40 proc. firm, koszt wypłaty tych środków wyniesie ok. 82 mln zł.

Senator Jolanta Hibner (KO) zaproponowała poprawki, zakładające m.in. wydłużenie do trzeci miesięcy czasu otrzymywania pomocy, a także wydłużenie terminu, w jakim można złożyć wniosek o świadczenie.

Biuro legislacyjne zwróciło się o zgłoszenie tych poprawek w czasie posiedzenia plenarnego, by można je było do tego czasu opracować. Tak też zdecydowano. Senat rozpatrzy punkt na środowym posiedzeniu. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki