Senat za ustawą o dopłatach dla rolników na lata 2015-20

Senat bez poprawek poparł w sobotę ustawę o dopłatach bezpośrednich dla rolników na lata 2015-20. W myśl nowych przepisów wysokość dopłat zależeć będzie m.in. od rodzaju produkcji i stopnia ochrony środowiska.

Za ustawą głosowało 68 senatorów; dwóch było przeciwnych; dwóch wstrzymało się od głosu.

W Polsce nadal będzie stosowany uproszczony system płatności bezpośrednich, tj. jednolita płatność obszarowa, która przysługuje wszystkim rolnikom. Szacuje się, że będzie to 110 euro do hektara. Nowy system obejmie różne subwencje, takie jak: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, dla młodych rolników, płatność dodatkowa, płatności związane z produkcją oraz dopłata z tytułu przejściowego wsparcia krajowego.

Wiele przepisów dotyczących procedury składania wniosków o dopłaty bezpośrednie jest podobnych do tych, które obowiązywały w latach 2007-13. Nowym elementem są dopłaty do produkcji, o których Polska może decydować samodzielnie - przeznaczono na to 15 proc. z całkowitej puli subsydiów.

Przygotowując ustawę resort rolnictwa zdecydował się na dopłaty do rodzajów produkcji istotnych dla polskiego rolnictwa. 2/3 dopłat do produkcji przeznaczone jest dla hodowców bydła, będą one przysługiwały od trzech do 30 sztuk zwierząt. Ponadto przewidziana jest dopłata do chowu owiec, kóz, upraw owoców miękkich (truskawki i maliny), chmielu, roślin wysokobiałkowych, buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów, lnu i konopi włóknistych. Będzie też dopłata do produkcji tytoniu, ale z budżetu krajowego, bo UE nie przewiduje takiego wsparcia.

Według nowych przepisów aż 30 proc. dopłaty bezpośredniej będzie zależało od spełnienia wymogów środowiskowych, czyli tzw. zazielenienia. Dopłata z tego tytułu wyniesie ok. 74 euro na hektar. Zazielenienie będzie realizowane poprzez dywersyfikację upraw (w gospodarstwach powyżej 15 ha muszą być co najmniej 3 uprawy), utrzymanie trwałych użytków zielonych i utrzymanie obszarów proekologicznych.

Ustawa zakłada ponadto dopłaty dla młodych rolników (do 40. roku życia), które mają ułatwić im rozpoczęcie działalności rolniczej. Dopłata ta wyniesie ok. 62 euro na hektar. Będzie ona przyznawana do powierzchni nie większej niż 50 ha.

Nowe przepisy przewidują płatność dodatkową, która będzie przysługiwała wszystkim rolnikom do gruntów od 3,01 ha do 30,00 ha. Będzie to wsparcie skierowane do gospodarstw małych i średnich i pozwoli na skuteczniejsze wspieranie dochodów tych gospodarstw. Szacunkowo stawka tej płatności wyniesie ok. 41 euro/ha.

Inne zasady będą dotyczyły dopłat dla małych gospodarstw, które nie będą musiały spełniać unijnych wymogów. Do takiego systemu rolnicy będą mogli przystąpić tylko w pierwszym roku stosowania, tj. w 2015. Rolnicy otrzymujący obecnie nie więcej niż 1250 euro rocznie będą włączani do systemu automatycznie, chyba że nie wyrażą na to zgody.

Dopłaty bezpośrednie, tak jak dotychczas, będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na lata 2015-20 przeznaczono na to ok. 23,5 mld euro.(PAP)

kno/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Rolnik

Jak to lekko cieżko żyć na wsi...przyjedźcie i popracujcie choć 1-2 lata na roli, przekonacie sie ze szybkim sprintem będziecie zwiewać do swoich miasteczek, będziecie pili ciężką wodę, jedli żarcie z gmo i wdychali trujące dymy ...żałosne jest to co piszecie

! Odpowiedz
0 4 ~58

proponuję koniecznie zlikwidować senat, który jest przechowalnią emerytów tj. klientów ZUS i dać pieniądze pobierane przez senatorów rolnikom, którzy uprawiaja ziemię, a nie trawy!

! Odpowiedz
2 12 ~endi

Czyli jak ktoś ma 300 ha , trzy rodzaje upraw - nic nie znaczących dla konsumenta : jakaś trawa , łubin , facelia to dostanie 184 euro za hektar ? czyli 230 000 zł ? życie jak w Madrycie za nierobienie niczego , brawo , takie przekręty tylko w Polsce ... Żądam wprowadzenia dopłat do sprzedanej konkretnej produkcji rolnej , a nie do gospodarstw cwaniaczków wyspecjalizowanych w ciągnięciu unijnych dopłat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~chelsea

End i to przyjdź na wieś i rób cwaniaczku, zobaczysz jak to jest lekko na wsi.

! Odpowiedz
0 8 ~endi odpowiada ~chelsea

Miałem na myśli tzw " rolników unijnych " tu masz przykład takiego
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sposob-wiceministra-na-orzechowy-biznes,117973.html

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil