REKLAMA

Senat za podwyższeniem dodatku solidarnościowego i zasiłku dla bezrobotnych

2020-06-18 17:19, akt.2020-06-18 17:48
publikacja
2020-06-18 17:19
aktualizacja
2020-06-18 17:48
fot. Marta Marchlewska / Senat RP

Senat przyjął w czwartek poprawki do ustawy o dodatku solidarnościowym, które przewidują podwyższenie kwoty dodatku z 1400 zł do 1500 zł. Do tej samej kwoty wzrosnąć miałby być również zasiłek dla bezrobotnych, który zgodnie z ustawą miał wynosić 1200 zł.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą znów zajmie się Sejm. Najważniejsze poprawki do ustawy zostały zgłoszone przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Przewidują one m.in. podniesienie dodatku solidarnościowego o 100 zł, a więc do 1500 zł. Grodzki zaproponował również podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do 1500 zł, a nie – jak przewiduje ustawa – do 1200 zł (przez pierwsze 90 dni). Podczas czwartkowego posiedzenia komisji przedstawiciele rządu nie poparli tych zmian, argumentując, że nie przedstawiono ostatecznych skutków finansowych takiej decyzji.

Inna przyjęta przez Senat poprawka doprecyzowuje, że cudzoziemiec pobierający zasiłek dla bezrobotnych, będzie otrzymywał dodatek solidarnościowy w wysokości różnicy między tym dodatkiem a zasiłkiem. Pozostałe zmiany mają charakter legislacyjny.

Projekt tej ustawy skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje, że dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. w wysokości 1400 zł miesięcznie. Dodatek ma przysługiwać osobom, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem i osobom, których umowa po tej dacie uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Warunkiem uzyskania praw do dodatku będzie posiadanie okresu podlegania w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 60 dni.

Świadczenie będzie nieopodatkowane, a składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentowe i zdrowotne) nie pomniejszają wysokości świadczenia; opłaca je budżet państwa. Z dodatku solidarnościowego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek w systemie teleinformatycznym. Wniosek ma mieć formę dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem profilu utworzonego w ZUS.

Dodatek nie zostanie wypłacony osobom pracującym na umowach-zleceniach lub na własny rachunek, które mogą skorzystać ze świadczenia postojowego. Okres pobierania dodatku solidarnościowego nie będzie wliczany do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, to znaczny nie będzie skracał okresu pobierania zasiłku bądź stypendium, ale wlicza się do niektórych uprawnień pracowniczych.

Ustawa zakłada także m.in. podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania praw do zasiłku, a później - 942,30 zł. Zaproponowana przez Senat poprawka przewiduje, że zasiłek wynosiłby 1500 zł.

Zasiłek ma wzrosnąć od 1 września 2020 r. Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni, zarówno nowo rejestrujący się, jak też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (31)

dodaj komentarz
qart
Zadziwiająca jest ta hojność PO od czasu kiedy została opozycją. Gdy PO rządziła nie było nawet na 50 zł dla niepełnosprawnych. Budżetówka 7 lat zamrożonych pensji. Rabunek 150 mld z OFE, żeby nie było katastrofy budżetowej. Wyprzedaż wszystkiego, próbowali nawet sięgnąć po Lasy Zadziwiająca jest ta hojność PO od czasu kiedy została opozycją. Gdy PO rządziła nie było nawet na 50 zł dla niepełnosprawnych. Budżetówka 7 lat zamrożonych pensji. Rabunek 150 mld z OFE, żeby nie było katastrofy budżetowej. Wyprzedaż wszystkiego, próbowali nawet sięgnąć po Lasy Państwowe.
mith21
I to jest sprawdzian prawdziwych intencji PiS.
marszalek2020
zakładając że 2 mln ludzi dostanie tą podwyżkę o 100zł to jest 0,2mld miesięcznie. Oczywiście zakochani w PO nazywają to rozdawnictwem jak by pół Polski rozdano dzięki PO. Przypominam, że za nim odsunięto PO z PSL od władzy miesięcznie budżet wypłacał oszustom 2-5mld. złotych. A uczciwi podatnicy musieli te pieniądze zakładając że 2 mln ludzi dostanie tą podwyżkę o 100zł to jest 0,2mld miesięcznie. Oczywiście zakochani w PO nazywają to rozdawnictwem jak by pół Polski rozdano dzięki PO. Przypominam, że za nim odsunięto PO z PSL od władzy miesięcznie budżet wypłacał oszustom 2-5mld. złotych. A uczciwi podatnicy musieli te pieniądze wpłacić i na nie zarobić.
marszalek2020
Jaja to będą jak wybiorą Trzaskowskiego i będziemy się szarpać za włosy w tej naszej Polskiej piaskownicy stojąc przez 5 lat w miejscu, a cały świat będzie szedł do przodu.
Bogatym to pewnie wisi, ale nie każdy w Polsce jest bogaty.
katzpodola
Czyzby sięgnął do swoich kopert bo sumienie go ruszyło? Trochę ich nazbierał
gregzacha
Mam nadzieję ze piski zadławią się własną propagandą.
marszalek2020
To chyba Marszałkissimus zadławił się własną propagandą. Tyle opowiadał że to ma być izba refleksji a jak zobaczył garść pieniędzy to od razu mu przeszło. Oczywiście część ludzi dalej będzie w tą refleksję wierzyła, chociaż rozsądek już dawno podpowiadał, że to zwykłe bujdy, potrzebne żeby Polskę cofnąć To chyba Marszałkissimus zadławił się własną propagandą. Tyle opowiadał że to ma być izba refleksji a jak zobaczył garść pieniędzy to od razu mu przeszło. Oczywiście część ludzi dalej będzie w tą refleksję wierzyła, chociaż rozsądek już dawno podpowiadał, że to zwykłe bujdy, potrzebne żeby Polskę cofnąć o 5 lat, bo uczciwie tego się zrobić nie da.
jes
Wspaniałe uczucie kiedy pisiaczki krytykują rozdawnictwo :)
Nieinternowany spodziewał się, że Senat będzie blokować i będzie mógł krzyczeć - chcieliśmy dać ale opozycja zabrała. A tu przekręcili zawistnika dając jeszcze więcej. Morawiecki się musiał popłakać.
P.S. Ciekawe ile Polska wytrzyma takie
Wspaniałe uczucie kiedy pisiaczki krytykują rozdawnictwo :)
Nieinternowany spodziewał się, że Senat będzie blokować i będzie mógł krzyczeć - chcieliśmy dać ale opozycja zabrała. A tu przekręcili zawistnika dając jeszcze więcej. Morawiecki się musiał popłakać.
P.S. Ciekawe ile Polska wytrzyma takie przepychanki.
marianpazdzioch
Kaczka otworzyła puszkę Pandory tym rozdawnictwem. Teraz komuniści będą licytować się kto da więcej, bo to działa na "ciemny lud". I będą to robić bezapelacyjnie do końca ich samych lub Polski, trawestując klasyka. Czyli już niedługo.
przedsiebiorca30
Widzę wielkie oburzenie istniejącym rozdawnictwem, a przecież to jest jedno z najbardziej rozsądnych posunięć społeczno-gospodarczych w ostatnich latach ze strony osób decyzyjnych w Państwie. Wiem, że wielu ma dość rozdawnictwa PIS i z tej perspektywy patrzy na obecne podwyższenie wydatków, ale to nie jest wina obecnego Widzę wielkie oburzenie istniejącym rozdawnictwem, a przecież to jest jedno z najbardziej rozsądnych posunięć społeczno-gospodarczych w ostatnich latach ze strony osób decyzyjnych w Państwie. Wiem, że wielu ma dość rozdawnictwa PIS i z tej perspektywy patrzy na obecne podwyższenie wydatków, ale to nie jest wina obecnego Senatu, że PIS pompował sztucznie wzrost wtedy kiedy gospodarka tego nie wymagała, a teraz kiedy właśnie powinien to robić musi korzystać z bardzo niestandardowych opcji w o wiele większym stopniu niż mógłby gdyby wcześniej rozsądnie gospodarował. Dodatkowo to jest ochrona dla ludzi pracujących i zagrożonych utratą pracy, a prawda jest taka, że to oni mocno dostają po głowie i jeszcze dostaną, bez wyraźnych dotychczasowych działań ze strony rządu. Nawet przedsiębiorcy, choć z dużym opóźnieniem i nie zawsze w skali wystarczającej na obecną sytuację, mają lepsze perspektywy. Nie wiem co w tym działaniu może oburzać? Taki zasiłek jest bardziej sprawiedliwy niż wszystkie programy z "+" za kadencji tego rządu. Mówię to jako przedsiębiorca.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki