REKLAMA

Senat USA przegłosował gigantyczny pakiet gospodarczy na czas pandemii

2021-03-06 19:44
publikacja
2021-03-06 19:44
fot. Tupungato / Shutterstock

Po negocjacyjnym maratonie Senat USA przegłosował w sobotę gigantyczny, warty około 1,9 bln dolarów, pakiet gospodarczy na czas pandemii koronawirusa. Projektem ustawy zajmie się teraz Izba Reprezentantów.

Za przyjęciem pakietu opowiedziało się w Senacie 50 Demokratów, przeciw było 49 Republikanów. Warta około 10 proc. amerykańskiego PKB ustawa trafi w przyszłym tygodniu do kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów. Następnie na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiadał, że zamierza ją podpisać. Gospodarcze wsparcie od rządu i Kongresu na czas pandemii Covid-19 było jednym z kluczowych punktów jego kampanii.

Projekt ustawy zakłada dodatkowe środki z budżetu na finansowanie kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią. Uzupełniające fundusze otrzymają władze stanowe, szkoły oraz przedsiębiorstwa.

Pakiet przewiduje także kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla większości dorosłych Amerykanów. Tym razem w wysokości 1400 USD. Na wiosnę 2020 roku Kongres przegłosował, a rząd rozdysponował takie zapomogi o wartości 1000 dolarów.

Na tydzień przed wygaśnięciem nadprogramowego wsparcia dla bezrobotnych pakiet przewiduje przedłużenie go do września. Do tego okresu osoby bezrobotne otrzymywać mają dodatkowe 300 dolarów tygodniowo do swoich podstawowych zasiłków. Dla tych, którzy mają problemy z opłatą czynszu na czas, wyasygnowano 20 miliardów USD.

Do przegłosowania ustawy doszło po trwającym ponad dobę, w tym przez całą noc z piątku na sobotę, posiedzeniu Senatu i trwającym od tygodni maratonie negocjacyjnym. "Wielu z nas pracowało bez przerwy przez 36 godzin" - zauważył Chuck Schumer, przywódca demokratycznej większości w tej izbie. Polityk podziękował wszystkim zatrudnionym w Kongresie za wypełnianie swoich obowiązków w wyjątkowych okolicznościach.

W toku negocjacji doszło do kilku zmian w porównaniu z pakietem przegłosowanym pod koniec lutego przez Izbę Reprezentantów. Główne dotyczą ograniczenia pomocy dla bezrobotnych oraz odrzucenia zapisów o wprowadzeniu federalnej płacy minimalnej na poziomie 15 dolarów za godzinę, za którymi optował senator Bernie Sanders. Przeciwko takiemu krokowi oprócz Republikanów opowiedziało się także ośmiu Demokratów.

W czterech przegłosowanych przez Kongres pakietach na krótko po wybuchu epidemii rozdysponowano prawie 3 biliony dolarów, co łącznie stanowiło największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki i ok. 14 proc. PKB USA. Pod koniec grudnia 2020 roku zatwierdzono kolejny pakiet, warty około 900 miliardów USD, który powiązano z ustawą budżetową.

Rozmowy na temat wsparcia dla gospodarki na czas epidemii toczyły się w USA intensywnie od lata. Demokraci opowiadali się za kwotami sięgającymi nawet 3 bilionów, wskazując na konieczność stymulowania gospodarki w kryzysie. Republikanie wysuwali ostrożniejsze propozycję, wskazując na ryzyko nadmiernego długu publicznego.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
oilman
Dobre wiadomosci dla Zlota i Srebra:) Pakowac do wora ile wlezie:)
meryt
oilman "Dobre wiadomosci dla Zlota i Srebra:) Pakowac do wora ile wlezie:)"

A mogłeś sprzedać złoto powyżej 2k, jeszcze te worki pełne :)
oilman odpowiada meryt
Papierowe Zloto i Srebro mnie nie interesuje, bo ono moze spasc nawet do 1000$:) Fizyk to jest to co kazdy powienien pakowac do wora:)

"Gold is money. Everything else is credit" ~J. P. Morgan
marxs
to nie jest pomoc dla amerykańskiej ulicy to jest pomoc i dostarczenie następnej bardzo grubej kasy dla musków i bezosów i im podobnych w USA nastąpi koncentracja tego kapitału w łapki najbogatszych i najzamożniejszych dodruk pustej kasy (w każdym kraju !!!) jest korzystny tylko dla tych którzy stoją na górze piramidy to nie jest pomoc dla amerykańskiej ulicy to jest pomoc i dostarczenie następnej bardzo grubej kasy dla musków i bezosów i im podobnych w USA nastąpi koncentracja tego kapitału w łapki najbogatszych i najzamożniejszych dodruk pustej kasy (w każdym kraju !!!) jest korzystny tylko dla tych którzy stoją na górze piramidy a reszta finansuje ich bogactwo inflacją i katastrofalnym spadkiem poziomu swojego życia
jes
Bez obaw. Chińczycy to kupią aby udupiać swoją walutę. Kolejne szczyty na giełdach - i to ma sens bo trzymanie gotówki to samobójstwo.
warszawyak
Co to oznacza ? Dla mocarstwa które ma rynek przeszło 300 mln osób i walutę rezerwową dla świata , technologię i wydajnośc pracownika na najwyższym poziomie , surowce i wywiad gospidarczy daje największe szanse z wyjścia z kryzysu gospodarczego. Kto ma wątpliwości odsyłam do historii !
demeryt_69
Wydajnośc pracownika na najwyższym poziomie? A to ci dopiero :)
jes
Pisowski słoik wrócił spod granicy?
grzegorzkubik odpowiada jes
Tuman jesteś panie "jes".
lampeduza
Hurra! Niech żyje ekonomia dotacji i wysokich podatków! W taki sposób politycy po cichu podnoszą podatki a potem z przytupem rozdają, by kupić głosy ludu! Ciemny lud i większość mediów kupują w ciemno bajkę o darmowym rozdawaniu...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki