REKLAMA

Sekretarz Skarbu USA: Greta Thunberg? Kim ona jest? Jestem zdumiony

2020-01-23 17:41
publikacja
2020-01-23 17:41

Administracja USA nie sądzi, by ocieplenie klimatyczne było problemem, który będzie miał wpływ na ludzi w najbliższej dekadzie, jest też przeciwna podatkom od emisji CO2 - powiedział na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos minister finansów USA Steven Mnuchin.

fot. Lucy Nicholson / / Reuters

Administracja prezydenta Donalda Trumpa uważa, że sprawą regulacji emisji CO2 powinny się zająć przedsiębiorstwa i nie należy w tej materii nakładać na nie podatków - powiedział w czwartek Mnuchin w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Minister zaatakował też szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg, która lobbuje na rzecz walki z ociepleniem klimatu. "Czy ona jest głównym ekonomistą? Kim ona jest? Jestem zdumiony" - powiedział Mnuchin i dodał, że jej kampania jest "żartem".

Zapewnił jednak, że Trump "absolutnie wierzy" w znaczenie "czystego środowiska". "To, czemu sprzeciwia się prezydent, to porozumienie paryskie (ws. klimatu), ponieważ uważa on, że było ono niekorzystne dla USA" - dodał.

W 2017 roku Stany Zjednoczone wycofały się z tego układu na mocy decyzji Trumpa, który ogłosił, że jego kraj "całkowicie wstrzymuje wprowadzanie w życie niewiążącego porozumienia paryskiego oraz drakońskich finansowych i gospodarczych obciążeń, jakie umowa ta nakłada na USA".

Trump argumentował, że partycypowanie w porozumieniu osłabiłoby amerykańską gospodarkę, zredukowałoby liczbę miejsc pracy i naruszyłoby suwerenność narodową USA.

Mnuchin zapowiedział też kolejne cięcia podatkowe w USA w celu pobudzenia rozwoju gospodarczego i ocenił, że Stany Zjednoczone nie mogą pozwolić sobie na to, by deficyt federalny rósł nadal w obecnym tempie.

Minister odniósł się też do taryf na europejskich eksporterów samochodów i ich części, którymi dzień wcześniej ponownie groził Trump, i powiedział, że groźba wprowadzenia takich ceł przez USA służy zapewnieniu "wolnego, uczciwego i wzajemnego handlu".

W środę Trump powiedział w Davos, że jeśli USA nie zawrą porozumienia handlowego z Unią Europejską, będą musiały "nałożyć 25-procentowy podatek na jej samochody".

Mnuchin wyjaśnił, że groźba ta nie jest związana z jakimś szerokim porozumieniem między Waszyngtonem a Unią, lecz z próbą nałożenia na amerykańskich gigantów internetowych podatków w krajach UE, na co najwcześniej zdecydowała się Francja. Jak komentuje AFP, sprawa tzw. podatku cyfrowego jest źródłem dużych napięć między Waszyngtonem a Paryżem.

W środę francuski minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire poinformował w Davos, że Francja i USA zawarły wstępne porozumienie w związku ze sporem dotyczącym podatku cyfrowego.

Le Maire wyjaśnił, że uzgodniono, iż Paryż zrezygnuje w tym roku z pobierania podatku od dochodów, uzyskanych we Francji przez firmy internetowe. W zamian za to Amerykanie nie wprowadzą na razie ceł odwetowych.

Podatek cyfrowy określany jest podatkiem GAFA od nazw czterech firm: Google, Amazon, Facebook i Apple, stosujących tzw. agresywną optymalizację podatkową. Zazwyczaj polega ona na tym, że firmy nie płacą podatku w krajach, w których notują przychody, lecz tam, gdzie zlokalizowane są ich centra korporacyjne, a obowiązujące podatki są bardzo niskie, np. w Irlandii. Według Waszyngtonu opodatkowanie gigantów internetu to dyskryminacja przedsiębiorstw amerykańskich. (PAP)

fit/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
plutarch
Dawno tu nie byłem, ale widzę, że forum całkiem opanowane już przez "zwykłych internautów". Pozdro dla kumatych ;-) Idę stąd.
plutarch
Gdyby ignorancja potrafiła fruwać... panie Mnuchin.
znawca_inwestor
Marxs wkurzyłeś botów
kris74keh
Greta Thunberg edukację skończyła na ósmej klasie co nie przeszkadza wszelkej masci politykom i decydentom słuchać jej z otwartymi ustami. Wyobraźcie sobie ,że przychodzi do was 14 latek i mówi wam jak macie żyć.Nikt nie neguje problemu zanieczyszczenia środowiska , ale te CO2 to już jest bajeczka dla dziewczynek z Greta Thunberg edukację skończyła na ósmej klasie co nie przeszkadza wszelkej masci politykom i decydentom słuchać jej z otwartymi ustami. Wyobraźcie sobie ,że przychodzi do was 14 latek i mówi wam jak macie żyć.Nikt nie neguje problemu zanieczyszczenia środowiska , ale te CO2 to już jest bajeczka dla dziewczynek z warkoczami.
grzegorz2000
Dlaczego to dziecko nie chodzi do szkoły i czemu jest tak promowane przez media głównego nurtu? To chyba dziwne, żeby kilkunastoletnia dziewczynka mówiła rządom jak mają prowadzić politykę energetyczna. Świat stanął na głowie. Jeszcze Nobla niech jej za rok przyznają.
marxs
Greta Thunberg edukację skończyła na ósmej klasie ale i tak madrzejsza a przed wszystkim uczciwsza niż kulawy z maliniakiem
grzegorz2000 odpowiada marxs
Ale zabłysnąłeś intelektem. Skoro Greta jest twoim idolem to życzę powodzenia, hehee.
tomm33 odpowiada grzegorz2000
bo masy potrzebują rozrywki, tak zawsze było i będzie. Jeśli się dziwisz i konsumujesz to znaczy że udało im się spieniężyć Twoją uwagę.
marxs odpowiada grzegorz2000
Skoro kulawy i maliniak jest twoim idolem to życzę powodzenia, hehee.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki