Sejmowa podkomisja zgłosiła poprawki do prezydenckiego projektu ustawy ws. emerytur

Wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku - zakłada poprawka zgłoszona w poniedziałek przez sejmową podkomisję, która pracuje nad prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Sejmowa podkomisja zgłosiła poprawki do prezydenckiego projektu ustawy ws. emerytur
Sejmowa podkomisja zgłosiła poprawki do prezydenckiego projektu ustawy ws. emerytur (thetaXstock)

Wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki podkreślił w poniedziałek podczas posiedzenia podkomisji, że wprowadzenia ustawy o emeryturach wymaga czasu. "Uwarunkowane jest przygotowaniem systemów informatycznych operatorów systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które - aby przygotować się do wdrożenia tej ustawy - muszą zorganizować przetarg, zamówienia. Wyłonienie podmiotu, który przygotuje system do tych zmian wymaga czasu" - wyjaśniał.

Podkomisja odrzuciła poprawkę posła Kukiz'15 Jarosława Porwicha, która zakładała, że przejście na emeryturę wiązałoby się ze stażem pracy. Chodzi tu o postulat związków zawodowych, które chcą wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Niezadowolenia z odrzucenia poprawki nie krył wiceprzewodniczący komisji krajowej NSZZ "Solidarność" Bogdan Kubiak. "Uważamy, że po 40- i 35-letnim okresie składkowym należy się emerytura. To rozwiązanie dotyczyłoby głównie osób, które z powodu choroby nie mogą dalej pracować" - mówił.

Według Zielenieckiego realizacja postulatu związkowców byłaby kosztowna dla systemu ubezpieczeń społecznych. "Myśmy w trakcie negocjacji ze wszystkimi stronami przedstawiali wyliczenia, jakie są koszty wprowadzenia tego rozwiązania. Realizacja tego postulatu wymagałaby poniesienia dodatkowych, znaczących kosztów przez systemy ubezpieczeń społecznych" - mówił.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020. (PAP)

pż/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~ola

Myślę ze osoby po 60 tce chętnie przechodziliby na emeryturę, tyle tylko że sztucznie wydłużono dla nich wiek emerytalny, aby nie mieli prawa do emerytury. A pracy i tak nie mają.

W praktyce to pozbawienie ludzi środków do życia na starość po latach pracy. A pracodawcy i tak nie chcą starszych pracowników i zwykle zwalniają ich przed 60 tką.

No można jeszcze udawać że jest się coraz sprawniejszym i młodszym z biegiem czasu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~ala

Proszę się przyjrzeć wokół. Nie ma w biurach, bankach starszych kobiet po 60 tce., w każdym razie tylko wyjątki nieliczne. A udawanie że mogą pracować do 67 to kłamstwo.
Tu nawet nie chodzi o chęci do pracy, ale pracodawcy pozbywają się starszych ludzi -najczęściej kobiet.

! Odpowiedz
0 0 ~ewa

Proponowanie 35 lat stażu składkowego dla kobiet to ta jakby zakładać że kobieta nie ma rodziny i dzieci. Przecież podchowanie dzieci to przecież praca.

! Odpowiedz
0 6 ~chegewara

jak nie chcecie isc na emeryture to sobie pracujcie do zgonu ,powodzenia.

! Odpowiedz
7 4 ~Polka

Mam 40 lat pracy i boję się emerytury! Z czego będę żyć? Teraz zarabiam w miarę dobrze . Moje składki miesięczne wynoszą tyle co inni płacą rocznie na KRUS

! Odpowiedz
9 6 ~antysocjalista

W Rumunii ilość emerytów przekroczyła ilość ludzi pracujących. Idziemy w ,,dobrym kierunku " . Będziemy teraz realizować nowy program PIS-u 5 mln emerytów +

! Odpowiedz
0 4 ~chegewara

to nie jedz do rumuni tylko sie staraj o emeryture taka jaka dostanie prezes trybunalu konstytucyjnego rzeplinski 17 tys

! Odpowiedz
4 11 ~qwe

Czyli vat 27% w 2020

! Odpowiedz
7 9 ~bryk

No to starzy zarzucili ugotowali młodych.Coś czuję, że emigracja wzrośnie.

! Odpowiedz
0 4 ~chegewara

to powodzenia anglicy czekaja

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne