Sejm za wprowadzeniem prostej spółki akcyjnej

2019-06-13 20:39
publikacja
2019-06-13 20:39

Wprowadzenie do obrotu prawnego nowego typu spółki kapitałowej, czyli prostej spółki akcyjnej (PSA), zakłada znowelizowany przez Sejm w czwartek Kodeks spółek handlowych. Ma on ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i zwiększyć możliwości inwestycyjne polskich przedsiębiorców.

/ YAY Foto

Za przyjęciem noweli głosowało 289 posłów, przeciw było 140. Nikt się nie wstrzymał.

Posłowie wprowadzili dwie poprawki, które doprecyzowują m.in. przypadki zajęcia praw majątkowych akcjonariusza przez komornika sądowego.

Nowela wprowadza do obrotu prawnego nowy typ spółki kapitałowej - prostej spółki akcyjnej (PSA), której działalność uregulowano w Kodeksie spółek handlowych.

Uregulowanie tej działalności w Kodeksie - jak wskazano w uzasadnieniu do projektu noweli - ma ułatwić podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej oraz zwiększyć możliwości inwestycyjne polskich przedsiębiorców, którzy często konkurują z firmami z innych państw działającymi na podstawie korzystniejszych przepisów.

Nowela autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - to ostatnia zmiana z tzw. pakietu 100 zmian dla firm.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu noweli, PSA jest nowoczesną formą niepublicznej spółki kapitałowej przeznaczoną dla innowacyjnych przedsięwzięć. Ma łączyć korporacyjny charakter spółki jako osoby prawnej i jego podstawowy przejaw jakim jest wyłączenie osobistej odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania ze znaczną swobodą kształtowania stosunku spółki, zarówno jeśli chodzi o wzajemne relacje pomiędzy wspólnikami, jak i system zarządzania spółką oraz nadzoru nad tym procesem.

Nowela ma wejść w życie 1 marca 2020 roku.

Uchwalona przez Sejm ustawa teraz trafi do Senatu. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki