Sejm uchwalił zmiany w waloryzacji emerytur i rent w 2015 r.

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur wyniesie co najmniej 36 zł - wynika z uchwalonej w czwartek noweli ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zmiany wprowadzą w 2015 r. jednorazową waloryzację procentowo-kwotową.


Sejm uchwalił zmiany w waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Nowela, która ma wejść w życie 1 marca 2015 r. stanowi, że świadczenia z FUS zostaną podwyższone o 1,08 proc., jednak podwyżka nie może być mniejsza niż o 36 zł. W efekcie najniższe świadczenie ma wynieść 880,45 zł.

Zgodnie z ustawą zastosowanie w przyszłym roku waloryzacji procentowo-kwotowej, czyli waloryzacji procentowej z gwarantowaną minimalną podwyżką na poziomie 36 zł spowoduje, że wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł miesięcznie będą podwyższone w większym stopniu, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie obowiązujących zasad. W efekcie proponowanych zmian osoby pobierające minimalne emerytury i renty dostaną 880,45 zł. Gdyby zastosować wyłącznie waloryzację procentową, byłoby to 853,57 zł.

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz prezentując we wtorek w Sejmie propozycję zmian, podkreślał, że jest ona spowodowana utrzymującą się w Polsce deflacją. Podkreślił, że gdyby zastosować waloryzację świadczeń na dotychczasowych zasadach, to podwyżki byłyby bardzo niskie.

Obecnie świadczenia te są podwyższane przy założeniu zachowania siły nabywczej w stosunku do kosztów utrzymania w poprzednim roku kalendarzowym oraz wzrostu o minimum 20 proc. wskaźnika inflacji, odnosząc to do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Przepisy zakładają, że w przypadku rent z powodu częściowej niezdolności do pracy oraz rent inwalidzkich III grupy, minimalna podwyżka ma wynieść 27 zł, czyli 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty. Z kolei dla osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie może być niższa niż 18 zł. Odbiorcy renty socjalnej otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Nowe zasady waloryzacji mają objąć też emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

Jak wskazuje resort pracy i polityki społecznej, zmiany sposobu waloryzacji będą kosztować ok. 1,8 mld zł, a łącznie na waloryzację emerytur i rent trafi w przyszłym roku ok. 3,7 mld zł.

Za zmianami głosowało 427 posłów, przeciw - 3, wstrzymał się 1. W czwartkowym głosowaniu przepadły poprawki złożone do projektu przez posłów PiS oraz SLD. Największa partia opozycyjna chciała zwiększyć minimalną gwarantowaną kwotę podwyżki z 36 do 60 zł, gdyż jej zdaniem rządowa propozycja jest niewystarczająca.

Podobne zdanie mieli posłowie Sojuszu, jednak w swojej poprawce zaproponowali, by najniższe świadczenia podnieść o 200 zł.

Teraz nowymi przepisami dotyczącymi waloryzacji procentowo-kwotowej zajmie się Senat. (PAP)

rbk/ son/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~awer

Co za wspaniałomyślność !!!A ci co biorą po 5000 emerytury i więcej też dostaną po 36 zł ??5000x1,08%= 54 zł, DALEJ OSZUKUJECIE NAJBIEDNIEJSZYCH !!!!!! ZŁODZIEJE!!

! Odpowiedz
0 1 ~jbt

A ile chciałbys podwyżki.

! Odpowiedz
0 0 ~dada

a ile płaciłeś składki na swoją emerytuę co to znaczy po równo a w pracy też byłeś równy z dyrektorem

! Odpowiedz
4 1 ~stach

ZUS nadal oszukuje społeczeństwo Trybunat Stanu dla ministra finansów.

! Odpowiedz
5 5 ~lelo49

Podnieście kwote wolna od podatku OSZUŚCI

! Odpowiedz
5 3 ~LLL

Ale wielka waloryzacja. A panowie posłowie po ile dostana.

! Odpowiedz
4 4 ~mari

36 zł brutto czy netto

! Odpowiedz
2 1 ~brutto

Brutto !

! Odpowiedz
4 2 ~Papi

A, nie lepiej by było podwyższyć "kwotę wolną od opodatkowania" jak proponuje TR?Wszyscy by na tym skorzystali, emeryci, renciści, wojsko, policja i górnicy, normalnie pracujący i pani Zdzisia z warzywniaka.

! Odpowiedz
5 9 ~oldmike

36zet i uśmiechnięty staruszek bo w końcu wyjedzie zwiedzać świat ;-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne