REKLAMA

Mieszkania na wynajem dla osób o niskich dochodach. Sejm uchwalił tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego

2020-10-28 17:20
publikacja
2020-10-28 17:20
fot. Katarzyna Mazurowska /

Sejm uchwalił w środę tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego, który zakłada m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS czy wyższe granty na budowę i wsparcie dla gmin.

Za społeczną częścią pakietu mieszkaniowego głosowało 430 posłów, przeciw było 3, od głosu wstrzymało się 10.

Efektem uchwalonej w środę przez Sejm ustawy ma być m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS czy wyższe granty na budowę i wsparcie dla gmin.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego, opracowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Nowe przepisy mają też umożliwić dojście do własności w nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM), wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę.

Przewidziano również utworzenie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa "o wartości 1,5 mld złotych, jako wsparcie w budowie mieszkań gmin, które ucierpiały finansowo w wyniku COVID-19", oraz ułatwienia dla osób, które mają książeczki mieszkaniowe. Pakiet zakłada ponadto pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 oraz cyfryzację procesu budowlanego.

Jak zaznaczył resort, "pakiet ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
artureg
Z jednej strony zamykają gospodarkę zmniejszając przychody budżetu, a z drugiej dalej rozdają kasę i pompują socjal. Długo tak nie pojedziemy...
liczygrosz
Bez obaw, rząd się sam wyżywi.
darek_znawca
Obserwuje rynek łódzki i wrocławski. Sytuacja jest taka, że w sierpniu wszyscy myśleli że już po pandemii i nieśmiało podnieśli ceny wywoławcze na swoje apartamenty 26m2 cy 40m2 o około 2-5%. Ale jak się z nimi po negocjuje to zejdą do cen marcowych. Ale teraz mamy prawie listopad, sytuacja tak, że pandemia nie wygasła,Obserwuje rynek łódzki i wrocławski. Sytuacja jest taka, że w sierpniu wszyscy myśleli że już po pandemii i nieśmiało podnieśli ceny wywoławcze na swoje apartamenty 26m2 cy 40m2 o około 2-5%. Ale jak się z nimi po negocjuje to zejdą do cen marcowych. Ale teraz mamy prawie listopad, sytuacja tak, że pandemia nie wygasła, a nawróciła z podwójną siłą. Do tego rząd polski się chwieje, co widać po protestach na ulicach. Powróciła zdalna nauka w szkołach, sporo osób pracuje zdalnie. Śmiertelność wśród osób starszych mamy o 30% większą od średniej.
Bardzo dużo było zakupów inwestycyjnych, prawie 50-60%. Bo było tak najemca spłacał kredyt, płacił czyn, media, i jeszcze troszkę zostało. Obecnie mamy nauczanie zdalne, jeśli się to w przyszłości większość wykładów, połowe ćwiczeń będzie się odbywać zdalnie. Student na uczelnie będzie zaglądał z dwa dni w tygodniu na laboratoria, ćwiczenia, kolokwia, egzaminy. Bardzo dużo ilośc firm wchodzi w automatyzacje i robotyzacje co obnizy ilośc potrzebnych pracowników,
opo2
Dareczku, nie oceniaj wszystkich swoją miarą, nie wszyscy chcą mieszkać całe życie z mamusią.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki