REKLAMA

Sejm uchwalił przepisy przewidujące dopłatę do zakupu telewizora

2022-03-23 20:16
publikacja
2022-03-23 20:16
Sejm uchwalił przepisy przewidujące dopłatę do zakupu telewizora
Sejm uchwalił przepisy przewidujące dopłatę do zakupu telewizora
fot. r.classen / / Shutterstock

Sejm uchwalił w środę przepisy przewidujące 250 zł dofinansowania do zakupu telewizora w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za nowelizacją ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej opowiedziało się 437 posłów, przeciw było 17, wstrzymało się 4.

Wcześniej posłowie sprzeciwili się wnioskowi Konfederacji o odrzucenie projektu.

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej 24 lutego br. Ustanowiła ona świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera lub odbiornika telewizyjnego.

Uchwalona w środę nowela doprecyzowuje krąg osób uprawnionych do świadczenia i ustanawia dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Program ma być realizowany do końca 2022 r.

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap - od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
eagleeye
Cwaniaki - zgłośisz się po dopłatę na TV lub po dekoder = mamy Cię :-) czyli płacisz abonament RTV
godunow2
To już wiemy na co pójdzie opłata reprograficzna ...
franek_bez_franka2
Dopłaty dla mniej zamożnych.
Biedniejsi nie płacą abonamentów, Jeśli przypadkiem takowy płacą nie kupują co roku nowego płaskacza. TV 40-50 cali sprawne można kupić od 200-400 zł i powinien działać kilka lat. Moja plazma 50" z roku 2012 nie chce się popsuć. Katowana średnio ponad 13 godzin. Jak wytłumaczyć małżonce, że w
Dopłaty dla mniej zamożnych.
Biedniejsi nie płacą abonamentów, Jeśli przypadkiem takowy płacą nie kupują co roku nowego płaskacza. TV 40-50 cali sprawne można kupić od 200-400 zł i powinien działać kilka lat. Moja plazma 50" z roku 2012 nie chce się popsuć. Katowana średnio ponad 13 godzin. Jak wytłumaczyć małżonce, że w różnicy za zużyty prąd (400-600 Wat) zwróciłoby się miesięcznie 80-120 zł miesięcznie w racie.
franek_bez_franka2
Idą czasy zakupów. HIPOTETYCZNIE
Zacznę skupować od biedniejszych dopłaty 250 po 100, Mając salon sprzedaży RTV. Za zainwestowane 2.000 wezmę TV za 5 tys. Sprzedam na OLX 3.500-4.000. Zarobię na tym podwójnie przez salon i przez OLX.
itso_comrades
a ja bym wprowadził konfiskatę telewizorów :D no poza tymi do gier albo nie lepiej walnął bym zagłuszanie i święty spokój :D
lubsuburbs
Pomysł w stylu Ziobry: jazda po pijaku - konfiskata samochodu, oglądanie TV bez abonamentu - konfiskata telewizora
itso_comrades odpowiada lubsuburbs
jestem fanem Ziobry
itso_comrades odpowiada lubsuburbs
''oglądanie TV bez abonamentu - konfiskata telewizora'' - właściwie to na jedno wychodzi choć po drodze spranie mózgu to tragedia
polityka_to_nie_ekonomia
Powinno być: Sejm uchwalił przepisy przewidujące dopłatę do narzędzia rozpowszechniającego propagandę. Patrząc po kwocie jaka rok w rok idzie na TVP wcale mnie to nie dziwi. Bardziej przeraża. Orwell by tego lepiej nie wymyślił
demeryt_69
Co ma telewizor do zmiany standardu nadawania telewizji? Telewizor służy do wyświetlania sygnału również z DVD, kompa czy kości pamięci - tylko czekać jak to będzie zaskarżone przez UOKiK.

Ci sami ludzie jakiś czas temu przegłosowali skandalicznie wysokie podwyżki dla samych siebie - nie o take Polske walczyłem!

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki