REKLAMA

Stało się. Sejm przyjął ustawę rozluźniającą regułę wydatkową

2022-11-16 17:37
publikacja
2022-11-16 17:37

Sejm przyjął w środę ustawę pozwalającą wyłączyć w tym roku część wydatków państwa z reguły wydatkowej. Posłowie nie poparli wniosków Konfederacji i Polski 2050 o odrzucenie projektu.

Stało się. Sejm przyjął ustawę rozluźniającą regułę wydatkową
Stało się. Sejm przyjął ustawę rozluźniającą regułę wydatkową
fot. Wlodzimierz Wasyluk / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych przewiduje, że w tym roku stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków państwa związanych ze wsparciem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparciem świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów w związku z inflacją oraz z finansowaniem sił zbrojnych. Informacja o skutkach finansowych tych działań będzie przedstawiona w sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej na rok 2022.

Za ustawą wraz z poprawkami zagłosowało 229 posłów, przeciw było 214, jeden poseł się wstrzymał. Tym samym posłowie nie poparli wniosków Konfederacji i Polski 2050 o odrzucenie projektu.

Przyjęte poprawki zostały złożone przez PiS; dotyczą ograniczenia stosowania ulgi na robotyzację w odniesieniu m.in. do działalności górniczej. Przepisy w tej sprawie - po zmianie - mają wejść w życie 1 lutego 2023 r.

Ustawa, poza zmianami dotyczącymi reguły wydatkowej, zakłada, że obligacje ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa nie będą objęte podatkiem bankowym. Ma to obniżyć koszty finansowania emisji obligacji na rzecz programów rządowych utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego lub Polskiemu Funduszowi Rozwoju.

Z podatku bankowego będzie wyłączona także wartość aktywów wynikających z transakcji odkupu (transakcje repo).

Przepisy ws. podatku bankowego mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Zmiany dotyczące ulgi na robotyzację mają zacząć obowiązywać 1 lutego 2023 r., natomiast zmiany w zakresie reguły wydatkowej mają zacząć obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.(PAP)

kmz/ ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Mają rozmach ......syny.
gordon-gekko
Sprzedajne media i płatne trolle plujcie dalej na konferencję, jedyny głos rozsądku na wiejskiej.
tomkooo
niech jeszcze kobiety w kierat zakuja ci z jedyni rozsadni.
na kleczkach niech swoje dyrdymaly prawia ;)
jarekzbyszek
Przecież opozycja od 7 lat mówi, idziemy drogą Grecji. Kogoś to jeszcze dziwi?
lebski_gosc
Mnie dziwi że jak rządziła opozycja to przez 8 lat nie zrobiła nic by rządzić kolejne 8
lpg_plus_benzyna odpowiada lebski_gosc
zrobiła wszystko, tylko głąby jak ty uwierzyły pisowu, że pieniądze rosną na drzewie...
hfast
najwyżej sprzedamy Niemcom Dolny Śląsk bo wysp nie mamy ;)
zoomek
Klepnęli to co jest faktem.
Pałac Saski to jest to czego teraz nam najbardziej potrzeba. Umieścimy w nim kolejną falę Ukraińców.
300_pala
Lepiej Ukraińców niż ruskie wojsko
osiemgwiazd
Państwo pisowskie zmierza ku niewypłacalności i bankructwu. Za komuny takiego rozdawnictwa i takiego bezprawia nie było. Oni poszaleli. Ale się mocno rozczarują, bo teraz nie tylko pisowskich obligacji skarbowych denominowanych w złotym nikt nie kupi. Inwestorzy zaczną się bać obligacji denominowanych w dolarach i euro. Państwo frontowe Państwo pisowskie zmierza ku niewypłacalności i bankructwu. Za komuny takiego rozdawnictwa i takiego bezprawia nie było. Oni poszaleli. Ale się mocno rozczarują, bo teraz nie tylko pisowskich obligacji skarbowych denominowanych w złotym nikt nie kupi. Inwestorzy zaczną się bać obligacji denominowanych w dolarach i euro. Państwo frontowe drukuje sobie pieniądze. A na co je wymieni? Na dolary? Ukraińcy tak samo drukują sobie hrywny, a polski złoty już coraz bardziej jest z hrywną identyfikowany. Będzie tragedia.

Powiązane: Budżet 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki