REKLAMA

Schulz nie będzie zabiegał o reelekcję jako szef PE

2016-11-24 01:44
publikacja
2016-11-24 01:44

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nie będzie się ubiegał o reelekcję - podał niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w czwartek na swojej stronie internetowej. Polityk niemieckiej SPD zamierza wziąć udział w wyborach do Bundestagu w 2017 r.

fot. / / Parlament Europejski

Schulz dostanie pierwsze miejsce na liście wyborczej SPD w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) - pisze "SZ". Jak twierdzi redakcja, taka decyzja zapadła w środę wieczorem w organizacji partyjnej SPD na szczeblu kraju związkowego NRW.

Nadal nie wiadomo, jaka rola w polityce niemieckiej przypadnie Schulzowi. Przewodniczący PE uważany jest za faworyta wśród kandydatów na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Aktualny szef dyplomacji Frank-Walter Steinmeier uzyskał nominację na kandydata na urząd prezydenta i do wyborów 12 lutego musi zrezygnować ze stanowiska.

Schulz wymieniany jest też przez media jako ewentualny kandydat na kanclerza w wyborach do Bundestagu, chociaż pierwszeństwo ma tutaj szef partii - Sigmar Gabriel. Jedna z niemieckich gazet sugerowała niedawno, że Schulz aspiruje do obu funkcji.

Według "SZ" Schulz nie będzie się ubiegał o pozostanie na drugą kadencję na stanowisku szefa PE.

Wywodzący się z klubu Socjalistów i Demokratów (S&D) Schulz sprawuje swoją funkcję od 2012 r., czyli drugą dwuipółletnią kadencję.

Zgodnie z umową, jaką po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. zawarli między sobą socjaliści i chadecy, kolejna kadencja powinna należeć do kogoś z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Wcześniej Schulz nie ukrywał, że chciałby prowadzić PE przez trzecią, bezprecedensową 2,5-letnią kadencję.

Niemieckiego socjaldemokratę poparł w niedawnym wywiadzie wywodzący się z chadecji szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem na kluczowych stanowiskach w PE nie powinno być zmian w obliczu kryzysów, z jakimi mierzy się obecnie Unia.

Schulz zaczął ostatnio bardziej udzielać się w polityce niemieckiej. Podczas kongresu ekonomicznego w tym tygodniu w Berlinie zapowiedział, że pomimo słabych wyników sondażowych SPD ma szanse wygrać wybory parlamentarne. W piątek będzie przemawiał na zjeździe młodzieżówki SPD - Jusos.

Partie chadeckie CDU i CSU cieszą się obecnie poparciem 32-34 proc. wyborców i mają 10 punktów procentowych przewagi nad SPD.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~sepleniący
oby i Tusk poszedł w jego ślady :)
~skaurus
Włączam komputer i od samego rana takie dobre wiadomości. Niech powiezie swoją niekompetentną, lewacką d..ę gdzieś daleko, najlepiej na Syberię. Mają tam miejsce gdzie pożyteczni idioci, którzy niszczą wszystko wokół mają przedsmak piekła do którego trafią jak już zdechną.
~Zegnamy
Mówimy..adieu lewackiemu polakozercy
~Ron2000
Martin Schultz nie ma nawet matury, za to od 19 roku życia jest członkiem partii socjalistycznej, jest synem Karla Schulza SS-Hauptsturmführera i hitlerowskiego szefa gestapo w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen, (nr identyfikacyjny gestapo 400037) skazanego w 1967 r. za zbrodnie wojenne.
Takie to "elity" mamy w UE.
~jarulki64
po wojnie kiedy spłodził Martina był policjantem! Martinek nabrał jego manier i cech. Piana na pysku, cham do potęgi i prostak! Jego żoną jest "wypędzona" dlatego też tak nienawidzi Polaków. Kanalia!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki