Sawicki rozczarowany pomocą KE dla rolników

Komisja Europejska przyznała Polsce 28,95 mln euro wsparcia dla rolników, są w tym środki przeznaczone na pomoc suszową powiedział w środę w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki. Podkreślił, że jest to propozycja rozczarowująca, z którą się nie zgadza.

(fot. Łukasz Pyzara / Bankier.tv)

Minister, przedstawiając posłom sejmowej komisji rolnictwa informację o unijnym pakiecie pomocowym w wysokości 500 mln euro przypomniał, że KE przedstawiła swoją propozycję 15 września na nieformalnym posiedzeniu Rady Ministrów w Luksemburgu.

Tłumczył, że Komisja zaproponowała, by z 500 mln euro 420 mln euro przeznaczono na pomoc ukierunkowaną w podziale na państwa członkowskie. W wyniku tego podziału Polska otrzymała piątą alokację, jeśli chodzi o wielkość przydziału środków - poinformował minister. Jest to 28,95 mln euro - dodał.

Stwierdziłem, że propozycja, którą skierowano dla Polski, nie może być przeze mnie określona jako niezadowalająca. Jest to propozycja rozczarowująca - podkreślił Sawicki. Wskazał, że Komisja 80 proc. uwagi skoncentrowała na wielkości kwot mlecznych i sytuacji związanej z ich podziałem na rynku unijnym. Pozostałe 20 proc. rozdzielono natomiast na kilka elementów: po pierwsze na embargo rosyjskie, po drugie na spadek cen mleka na rynkach poszczególnych państw, po trzecie na sytuację na rynku wieprzowiny i po czwarte na suszę mówił minister.

A więc z tych 100 proc. waga suszy wynosiła tylko 2,5 proc. zaznaczył.

Tylko Polska i Austria wyraziły, że pomoc, którą przygotowała Komisja Europejska w związku z trudnościami rynkowymi i suszą jest pomocą rozczarowującą i my się na to nie godzimy. Pozostałe państwa z różnymi uwagami propozycję podziału środków przyjęły - dodał.

Przypomniał także, że już 14 sierpnia Polska złożyła do KE wniosek o ustanowienie szczególnej pomocy w zakresie wsparcia rolników w związku z suszą. Projekt był rozpatrywany 6 września na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli wraz z propozycją szerszej pomocy rynkowej, wywołanej trudną sytuacją na rynkach mleka i wieprzowiny w Europie.

Stanowisko Polski w zakresie ustanowienia programu poparło kilkanaście państw, w tym takie jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy. Jednak nie uzyskaliśmy większości, która by Komisję zobowiązała do uruchomienia takiego projektu - zauważył minister.

Zwrócił jednak uwagę, że w związku z dużym poparciem i zainteresowaniem Warszawa otrzymała zapewnienie, że w momencie, gdy będzie rozpatrywany podział 500 mln euro przeznaczonych na pomoc rynkową, problem suszy będzie również brany pod uwagę.

15 września na posiedzeniu nieformalnym rady ministrów w Luksemburgu zmieniono pierwotny temat posiedzenia dotyczącego zmian klimatu na rozpatrzenie i omówienie propozycji Komisji w zakresie podziału środków na pomoc rynkową wyjaśniał minister. Wtedy właśnie określono podział środków. (PAP)

zab/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~azaz

"Sawicki rozczarowany pomocą KE dla rolników" a rolnicy rozczarowani Sawickim !

! Odpowiedz
1 3 ~cello

pamiętam wypowiedz Sawickiego nt. "karpia świątecznego". Szkoda słów. Jaki minister takie dopłaty

! Odpowiedz
1 1 ~a5

Kiedy będzie pomoc dla robotnika?

! Odpowiedz
1 5 ~Art

Czy ktoś kiedyś widział zadowolonego rolnika?

! Odpowiedz
0 16 ~endi

panie Sawicki czy odnalazł pan w końcu dokumenty , które panu zaginęły dotyczące przekrętu na tzw ekologiczne plantacje orzechów włoskich ? pana koledzy między 2004 a 2012 rokiem wyciągnęli w ten sposób miliardy złotych niczego w zamian nie produkując , w tym czasie zbankrutowali hodowcy trzody chlewnej , drobiu i inni mając zbyt małe dopłaty , teraz pana koledzy wyciągają pieniądze w ramach śmiesznego programu Natura 2000 , kiedy to się skończy ? mam nadzieję , że zostanie pan ze wszystkiego rozliczony po wyborach
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sposob-wiceministra-na-orzechowy-biznes,117973.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Ruda

Jaki minister i rząd takie sukcesy. Sprowadzacie wiecej muzułmanów. http://www.prawica.net/960

! Odpowiedz
0 4 ~seba

jak "negocjował", tak ma ! Jak PEK " negocjowała" -tak ma ! Muzułmanów nieograniczone ilości

! Odpowiedz
0 11 ~Obserwator

Co Sawicki, za mało dostaniesz na swoje gospodarstwo rolne i twoi kolesie ? Chciałeś więcej wyłudzić, ale się nie udało.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne