REKLAMA

Sat Revolution chce stworzyć fabrykę satelitów i docelowo orbitalną flotę

2017-01-31 13:53
publikacja
2017-01-31 13:53

Sat Revolution chce zbudować fabrykę małych satelitów, jak również docelowo stworzyć ich orbitalną flotę do obrazowania Ziemi wraz z oprogramowaniem i platformą online do analizy danych, poinformował prezes Grzegorz Zwoliński. W pierwszej fazie chce zainwestować ok. 40 mln zł.

fot. / / FORUM

"Chcemy być ważnym graczem w budowaniu satelitów. Zrealizowaliśmy wcześniej finansowanie seed na 3 mln zł na skonstruowanie naszych satelitów. Kolejny krok to program inwestycyjny i realizacja projektu hiperspektrometru, budowa fabryki satelitów rojowych i wyniesienie na orbitę. Szacujemy pierwszą fazę na ok. 40 mln zł" - powiedział Zwoliński podczas spotkania z dziennikarzami.

Sat Revolution korzysta też z finansowania publicznego w ramach projektów NCBiR, regionalnych programów operacyjnych oraz programu UE Horyzont 2020. Z kolei, według słów prezesa, spółka będzie starała się o pozyskanie kwoty do 40 mln zł poprzez emisje akcji do polskich prywatnych inwestorów. Ewentualne wejście na giełdę rozważane byłoby "dopiero, gdy Sat Revolution będzie przynosiła pieniądze".

"Od czerwca planujemy mocne testy satelitów pod wystrzelenie na orbitę, co zakładamy z kolei na I kw. 2018 r. Mamy uzgodnienia z firmami wynoszącymi satelity na orbitę. Liczymy, że za ok. 3 lata cały system będzie w pełni funkcjonalny i zarabiał pieniądze" - dodał prezes.

Jak wskazał Zwoliński, celem jest stworzenie firmy która jednocześnie produkuje satelity, posiada ich flotę (pokrywającą całą Ziemię niemalże w czasie rzeczywistym, do czego konieczne jest nawet do kilkudziesięciu tysięcy satelitów) i oferuje oprogramowanie do analizy danych. 

Sat Revolution opracował małe satelity: Światowid do obrazowania ziemi, testów systemów telekomunikacyjnych oraz Rusałka do modelowania pola magnetycznego ziemi, testów systemów telekomunikacyjnych, badania wytrzymałości na promieniowanie. Kolejnym projektem jest Hiperspektometr, czyli zaawansowana kamera rejestrująca ponad 100 długości fal elektromagnetycznych. Ma służyć do monitorowania upraw, kontroli lasów, identyfikacji minerałów i gleb, mapowania niedostępnych terenów, klasyfikacji jakości wód przybrzeżnych. Spółka zrealizuje także platformę online z oprogramowaniem do analizy danych. Ponadto współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną w zakresie rozwoju protokołu usprawniającego transmisję w grupach satelitów. 

SatRevolution jako pierwsza polska firma będzie zajmowała się seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Jej założyciele stoją m.in. za T-Bull S.A., czołowym polskim producentem gier mobilnych, notowanym na NewConnect.

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~inwestor
powiedzcie typowi ze za 40 baniek to moze co najwyzje zrobic droge betonowa do fabryki bo na asfalt juz zabraknie, nie ma za co porada gratis
~silvio_gesell
Celem nie jest pierwsza prędkość kosmiczna, tylko druga i trzecia. Metodą małych kroczków.
~StaćMnie
A może by tak podkupić paru naukowców z Niemiec? Tam też jakoś wielki przemysł kosmiczny nie jest, jednak to właśnie oni przodują w Europie.
~mkj
poprosze radio satelitarne. tylko tyle.
~malkontent
Grant's absorption (ewentualnie polski Theranos)... pytanie brzmi a co takiego już z r o b i l i (czas przeszły dokonany)? w Ojczyźnie jest wielu głośno krzyczących, którzy ciągle nad czymś "genialnym" pracują biorąc państwową (czyt. naszą) lub europejską kasę (np.: "niebieski laser", "polski grafen" Grant's absorption (ewentualnie polski Theranos)... pytanie brzmi a co takiego już z r o b i l i (czas przeszły dokonany)? w Ojczyźnie jest wielu głośno krzyczących, którzy ciągle nad czymś "genialnym" pracują biorąc państwową (czyt. naszą) lub europejską kasę (np.: "niebieski laser", "polski grafen" etc.) i niewielu, takich (dużo mniej nagłaśniani) którzy mogą się pochwalić jakimikolwiek efektami. Wszystko działa do czasu gdy podatnicy do tego dopłacają...
~bn
ciekawe czy wykradli już plany budowy gwiazdy śmierci.
w nastepnej kolejnosci debiut Veder.S.A. na New Connect
~fafdas
Ździsiek z Cześkiem wyniosą satelyty na orbyte. Tylko potrzeba trochę chloru
~ererer
:D kolejna wydmuszka

coraz głupsze te pomysły mają
~zez
Następni cwaniacy co się pasą za publiczną kasę a jak ją już przeżrą to splajtują

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki