Sasin: Zamykanie kopalń to niestety twarda konieczność

2020-08-03 21:51
publikacja
2020-08-03 21:51
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Przez obronę części nierentownych kopalń nie można doprowadzić do bankructwa czy upadku całego górnictwa - wskazał w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak mówił, zamykanie kopalń to "niestety twarda konieczność".

Sasin pytany w Polsat News o plan restrukturyzacji kopalń powiedział: "rozumiem, że nikt nie chciałby uczestniczyć w takim procesie jak zamykanie kopalń, ja też bym nie chciał w tym uczestniczyć".

"To nie jest mój wybór, to nie jest moje widzimisię, to jest niestety twarda konieczność wobec tego, co dzieje się wokół Polski, wobec polityki klimatycznej, tego, że przechodzimy przyspieszony jednak proces transformacji energetycznej wymuszony na nas przez instytucje europejskie, nie możemy od tego abstrahować" - podkreślił.

Wicepremier zapowiedział, że we wtorek "startuje zespół, który będzie o tym rozmawiał". "Będzie rozmawiał o tym w gronie zarządów spółek górniczych, związków zawodowych górniczych działających w górnictwie i również rządu, Ministerstwa Aktywów Państwowych, którym kieruję, ale również przedstawicieli innych resortów" - wskazał. Zaznaczył, że zespół będzie "szukać najlepszych rozwiązań; takich, które znajdą przede wszystkim społeczną akceptację".

"Chciałbym się tym różnić i nasz rząd chciałby się różnić od tych rządów, które zamykały kopalnie, jak chociażby rząd pani Ewy Kopacz, rząd PO, że będziemy szukać takich rozwiązań, które byłyby akceptowane przez stronę społeczną, ale jednocześnie dawały szansę kontynuowania misji przez te kopalnie, które zapewniają nam bezpieczeństwo energetyczne i które są rentowne" - wyjaśnił minister aktywów państwowych.

Odnosząc się do tego, że górnicze związki mogą się nie zgodzić na pewne ustalenia, odpowiedział: "ja bym nie zakładał tego z góry". "Zakładam racjonalność naszych partnerów społecznych polegającą na tym, że przez obronę części nierentownych kopalń nie można doprowadzić do bankructwa czy upadku całego górnictwa, bo to jest ta wielka odpowiedzialność. To jest odpowiedzialność rządu oczywiście, nas jako właściciela tych kopalń, ale to jest również odpowiedzialność przedstawicieli załogi, związków zawodowych. Nie wierzę w to, że wobec takiej alternatywy nie możemy oczekiwać od związków zawodowych odpowiedzialności i racjonalności działania" - przekonywał Sasin.

Na pytanie, czy dzisiaj można powiedzieć, kiedy skończy się energetyka węglowa w Polsce powiedział: "ja zakładam, że to będzie okres pomiędzy 2050, a 2060 rokiem". "Zakładam, że ten 2060 to jest ten okres najdalszy" - dodał.

Do końca września br. zarządy Polskiej Grupy Górniczej i innych spółek węglowych, związkowcy i przedstawiciele rządu mają wspólnie wypracować program naprawczy dla największej górniczej firmy i całej branży. Wcześniejsza propozycja, przewidująca likwidację kopalń Ruda i Wujek, nie będzie wdrażana.

Między innymi takie ustalenia zapadły podczas spotkania w ubiegłym tygodniu górniczych związków z zarządem PGG i przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych - m.in. jego szefem Jackiem Sasinem. Wicepremier stanowczo zdementował informacje, jakoby rząd pracował nad projektem wygaszenia polskiego górnictwa węgla kamiennego do 2036 roku.

Podczas spotkania w Katowicach miał być przedstawiony program naprawczy dla PGG, w którym - jak informowano wcześniej nieoficjalnie - była m.in. propozycja likwidacji dwóch kopalń zatrudniających łącznie ponad 7,7 tys. osób i wydobywających rocznie ponad 5,1 mln ton węgla. Odchodzący z pracy górnicy mieliby skorzystać z wartych ok. 1,5 mld zł osłon - urlopów przedemerytalnych i jednorazowych odpraw pieniężnych. Mowa była również o zawieszeniu wypłat tzw. czternastej pensji i powiązaniu 30 proc. wynagrodzenia z wydajnością pracy.

Publikowane w ostatnich dniach w mediach nieoficjalne informacje o proponowanych rozwiązaniach wywołały oburzenie górniczych związkowców, którzy oceniali program jako całkowicie nieakceptowalny i zagrozili rozpoczęciem protestów. W efekcie nie doszło do prezentacji programu podczas wtorkowego spotkania - postanowiono, że wspólny zespół, który rozpocznie pracę za tydzień, opracuje nowy plan. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (193)

dodaj komentarz
antybolszewik
Obecnie straty kopalń są tak poukrywane w ZUS, gminach, firmach energetycznych, agencji rezerw - interwencyjnym skupie węgla i doraźnym eksporcie węgla, że nie ma sensu dyskutować ile/iledziesiąt miliardów złotych w tym roku przepali górnictwo. Fakt, że wydobywany węgiel jest kilkukrotnie droższy niż ten na rynkach Obecnie straty kopalń są tak poukrywane w ZUS, gminach, firmach energetycznych, agencji rezerw - interwencyjnym skupie węgla i doraźnym eksporcie węgla, że nie ma sensu dyskutować ile/iledziesiąt miliardów złotych w tym roku przepali górnictwo. Fakt, że wydobywany węgiel jest kilkukrotnie droższy niż ten na rynkach to jest katastrofa
antybolszewik
Importujemy chyba 10% w porywach do 20% energii. Tak naprawdę powinniśmy zatrzymać kopalnie i bloki węglowe przejść na import i jak najszybciej rozwijać OZE. Tak byłoby najkorzystniej dla Polaków. Niestety wszystkie rządy w Polsce uśmiechały się do grup związkowych i są ich zakładnikami
meryt odpowiada antybolszewik
antybolszewik "Importujemy chyba 10% w porywach do 20% energii. Tak naprawdę powinniśmy zatrzymać kopalnie i bloki węglowe przejść na import i jak najszybciej rozwijać OZE"

Powinniście.
antybolszewik odpowiada meryt
O dzięki @meryt, że się zgadzasz. Po pierwsze przy wykorzystaniu funduszy EU można byłoby rozkręcić niemałą akcję OZE (biogazownie, wiatraki, panele, el.wodne, ...), zmniejszyć straty przesyłowe, zmniejszyć znacznie smog (z prog.CzystePowietrze) i skierować młodych górników do zyskownych prac. Eh ale się rozmarzyłem ;^)
meryt odpowiada antybolszewik
"O dzięki..., że się zgadzasz"

Nie powinniśmy a powinniście.
wektorwg odpowiada meryt
E-meryt górniczy.... Już rozumiem. Pasożytowało się na podatnikach, a teraz uprzywilejowana emerytura
meryt odpowiada wektorwg
"Długość wektora można obliczyć wg wzoru na odległość"
pstrzezek
Jaki artykuł bym nie otworzył wszędzie @meryt i jego pochwała kryształowej władzy ;)
Widze stary że życie towarzyskie kwitnie skoro większość czasu jedziesz na forum odpowiadając na swoje własne komentarze. Pozdro dla kota
meryt
pstrzezek "Jaki artykuł bym nie otworzył wszędzie @meryt"

Jaki artykuł bym nie otworzył wszędzie @pstrzezek
wektorwg
Pewnie jakiś zgorzkniały staruszek, nikt nie chce z nim gadać więc znalazł sobie forum bankiera do wypełniani swojego czasu. Może liczy że dzięki temu inny zgorzkniały staruszek utrzyma się u władzy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki