REKLAMA

Sasin: Jesteśmy bezpieczni energetycznie

2021-10-11 07:27
publikacja
2021-10-11 07:27
Sasin: Jesteśmy bezpieczni energetycznie
Sasin: Jesteśmy bezpieczni energetycznie
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Możemy powiedzieć nie tylko, że sami jesteśmy bezpieczni, ale bezpieczeństwem energetycznym możemy się też dzielić z innymi - oświadczył w rozmowie z poniedziałkowym "Super Expressem" minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany m.in. o to, czy Polska ma zapewnione bezpieczeństwo energetyczne. "Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące importu gazu. Jeszcze w 2016 r. z importu z kierunku wschodniego pochodziło prawie 90 proc. tego paliwa. Dziś jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. Dzięki konsekwentnym działaniom rządu ze Wschodu pochodzi dziś ok. 60 proc. gazu. Możemy powiedzieć nie tylko, że sami jesteśmy bezpieczni, ale bezpieczeństwem energetycznym możemy się też dzielić z innymi" - poinformował.

Został przy tym zapytany o to, jakie znaczenie ma właśnie ogłoszona inwestycja PKN Orlen na Litwie - jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach. "Rafineria w Możejkach już teraz jest największym i jedynym tego typu zakładem na terenie państw bałtyckich. Ma ogromne znaczenie dla całej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Litwy, lecz także wszystkich państw tego regionu. Ta największa w historii Litwy inwestycja, którą Orlen będzie realizować, wszystko to jeszcze wzmocni. Przy okazji wizyty w Możejkach miałem okazję, by rozmawiać na ten temat z prezydentem Litwy. On też podkreśla to ogromne znaczenie" - wyjaśnił Sasin.

Minister aktywów państwowych odniósł się także o kwestii inwestycji. "W zeszłym roku osiągnęliśmy rekord, jeśli chodzi o inwestycje realizowane przez spółki Skarbu Państwa - prawie 45 mld zł. To wzrosło 19 proc. Przypominam, że to był niezwykle ciężki rok pandemiczny i inwestycje firm prywatnych spadły. Miejmy więc świadomość, że jeśli cieszymy się, że Polska gospodarka przeszła przez ten kryzys w miarę łagodnie, to w dużym stopniu jest to zasługa właśnie tych inwestycji" - mówił.

"Jeśli chodzi o podejście do zarządzania państwowym mieniem, udało nam się doprowadzić do fundamentalnej zmiany. Spowodowaliśmy, że spółki, które są własnością Skarbu Państwa, stały się kluczowym instrumentem prowadzenia polityki gospodarczej państwa" - podkreślił. (PAP)

nmk/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (14)

dodaj komentarz
antek10
Ciekawe ile z tego ukradli dla siebie. Fabryka masek w Stalowej Woli kosztowała 200 mln zł i nie przynosi zysku. Ostrołęka 1,3 mld w plecy. Itd
ajwaj_
Co mówia ludzie
tym razem mentalnie zrównowazeni
____________________________
""Szef firmy Kraft Heinz powiedział, że konsumenci powinni przyzwyczaić się do wysokich cen żywności. Koszt żywności, według niego, będzie nadal wzrastał z powodu braku odpowiednich gruntów pod uprawę żywności. ONZ podało
Co mówia ludzie
tym razem mentalnie zrównowazeni
____________________________
""Szef firmy Kraft Heinz powiedział, że konsumenci powinni przyzwyczaić się do wysokich cen żywności. Koszt żywności, według niego, będzie nadal wzrastał z powodu braku odpowiednich gruntów pod uprawę żywności. ONZ podało wcześniej, że światowe ceny żywności rosną do 10-letniego poziomu

Kupujący na całym świecie powinni przyzwyczaić się do wysokich cen żywności. Stwierdził to Miguel Patricio, dyrektor generalny amerykańskiego koncernu Kraft Heinz w wywiadzie dla BBC.

Według niego ceny wzrosły z kilku powodów: pandemia zakłóciła dostawy zasobów potrzebnych do produkcji żywności, podaż nie nadąża za rosnącym popytem w miarę ożywiania się gospodarek, a rosnące płace i koszty energii podniosły koszty producentów.

Patricio powiedział, że rosnące koszty nie powinny być ponoszone w całości przez konsumentów, ale część kosztów będzie musiała być ponoszona przez producentów. "Myślę, że to zależy od nas, przemysłu i innych firm, musimy starać się utrzymać wzrost cen do minimum," powiedział. Tymczasem sam Kraft Heinz podniósł już ceny na ponad połowę swoich produktów w USA i będzie zmuszony to zrobić na innych rynkach, przyznał prezes.""
qonradx
Niedawno słyszałem od morawieckiego ze srodki z UE next generation zapewnią nam ogromne finansowanie i skok rozwojowy środków nie ma wiec co z tym skokiem sie pytam? A przedtem od kaczynskiego że terminal gazowy zapewni nam dostawy taniego gazu z USA, a ostatnio mocno drożeje. Przestań więc sasin p***ć bo nikt cie nie slucha.Niedawno słyszałem od morawieckiego ze srodki z UE next generation zapewnią nam ogromne finansowanie i skok rozwojowy środków nie ma wiec co z tym skokiem sie pytam? A przedtem od kaczynskiego że terminal gazowy zapewni nam dostawy taniego gazu z USA, a ostatnio mocno drożeje. Przestań więc sasin p***ć bo nikt cie nie slucha. Idz daj rozdaj moje pieniadze pocztowcom!
demeryt_69
Czy takie banialuki rzeczywiście mogą rodzić się w czyjejś głowie?

300_pala odpowiada demeryt_69
U sasina nogą
langdon25
Jestesmy bezpieczni energetycznie

Wybory nam też Jacek S. zabezpieczył na wiele lat
demeryt_69
Co ma jedno do drugiego? Zacznij wreszcie myśleć zamiast wklejać brednie!

ajwaj_
""Sasin: Jesteśmy bezpieczni energetycznie""

Inwestycje w opal, cieplo, gaz, wegiel, prad itd.masakruja swiat.
Orkiestra na TYTANICu PISi jeszcze gra

Sasin nie kuma co opowiada
Jeszcze nie ma zimy, a juz w Europie energo-Armagedon
demeryt_69
Sasin jest po historii tak jak Rudy ... dlaczego oni nie uczą dzieci w jakichś podstawówkach?
ajwaj_
Ty na prawde chcialbys swoje dziecko w rekach loserów Magdalenki?
Bron boze

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki