REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sasin: Do końca czerwca program dla górnictwa węglowego

2020-05-12 15:24
publikacja
2020-05-12 15:24

Do końca czerwca Ministerstwo Aktywów Państwowych zamierza zaprezentować program dla górnictwa węgla kamiennego, służący poprawie sytuacji ekonomicznej tego sektora, wraz z rozwiązaniami organizacyjnymi i legislacyjnymi - poinformował minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"Bardzo intensywnie pracujemy, w porozumieniu z szefami spółek górniczych, nas przyjęciem rozwiązań organizacyjnych i prawnych do tego, żeby polepszyć sytuację ekonomiczną polskiego górnictwa węglowego. Te prace są dalece zaawansowane, one toczyły się przez wiele ostatnich tygodni i (...) w perspektywie kilku tygodni będziemy gotowi do tego, żeby taki całościowy program, wraz z rozwiązaniami legislacyjnymi i bardzo dokładnymi wyliczeniami finansowymi, przedstawić" - powiedział we wtorek wicepremier w Katowicach.

"Ministerstwo przygotowuje całościowy program dla całego sektora górnictwa węglowego. Ten program będzie mógł być zaprezentowany do końca czerwca" - ocenił Sasin, który - jako szef Ministerstwa Aktywów Państwowych - nadzoruje spółki węglowe. Minister nie mówił o szczegółach przygotowywanego planu dla branży górniczej.

Sasin uczestniczył we wtorek w Katowicach w posiedzeniu regionalnego sztabu kryzysowego, którego głównym tematem była sytuacja w pięciu kopalniach, będących obecnie ogniskami rozprzestrzeniania koronawirusa. Wicepremier przyznał, że epidemia pogorszyła sytuację górnictwa, a - jak mówił - "zastopowanie gospodarki spowodowało bardzo istotne zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel, w ślad za zmniejszeniem zapotrzebowania na energię".

"To oczywiście pogłębiło problemy w spółkach górniczych, szczególnie w Polskiej Grupie Górniczej i w spółce Tauron Wydobycie" - ocenił minister. Przypomniał, że zarządy obu firm zaproponowały programy oszczędnościowe, zakładające ograniczenie czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc. Związkowcy z PGG przyjęli takie rozwiązanie na miesiąc, a związki z Tauron Wydobycie - na trzy miesiące.

"To spowoduje, że również te dwie spółki będą mogły skorzystać z rozwiązań finansowych, wsparcia finansowego, przewidzianych w ustawach antykryzysowych" - podkreślił Sasin.

Przypomniał, że w zawartym w miniony piątek porozumieniu między związkowcami a zarządem PGG ustalono, że w najbliższym czasie (do 10 czerwca - PAP) zarząd przedstawi związkom plan funkcjonowania tej spółki do końca tego roku. Natomiast resort aktywów pracuje nad całościowym programem dla górnictwa. "W tej chwili bardzo intensywnie pracujemy nad takim całościowym projektem jeśli chodzi o restrukturyzację górnictwa - nie tylko poszczególnych spółek, nie tylko Polskiej Grupy Górniczej" - powiedział minister.

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej postulowali wcześniej, by zarząd i właściciel spółki (resort aktywów państwowych) przedstawili szerszy program naprawczy dla PGG, gwarantujący ustabilizowanie sytuacji i utrzymanie miejsc pracy. Chcieli, aby taki program, dotyczący przyszłości kopalń, powstał do 4 maja. Zarząd nie przedstawił wówczas takiego programu, tłumacząc, że byłoby to nieodpowiedzialne wobec nieprzewidywalności przyszłego zapotrzebowania na energię i węgiel. W ubiegłotygodniowym porozumieniu kierownictwo firmy zadeklarowało jednak, że do 10 czerwca przedstawi "plan funkcjonowania" spółki do końca 2020 r.

Związkowcy - jak informowali wcześniej nieoficjalnie - chcieliby poznać stanowisko resortu aktywów państwowych oraz zarządu PGG wobec pojawiających się w ostatnim czasie doniesień dotyczących możliwych zmian strukturalnych w górnictwie, np. potencjalnego skupienia wszystkich aktywów węglowych (PGG, JSW, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj) w jednym podmiocie pod roboczą nazwą Polski Węgiel.

Przed kilkoma dniami prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski w rozmowie z agencją Bloomberg ocenił, że przeniesienie aktywów węglowych do jednej państwowej spółki byłoby rozsądne. "To zdecydowanie ciekawy, rozsądny pomysł i jedna z możliwych opcji. Myślę, że wkrótce rozpoczną się rozmowy o zmianach w tym kierunku. Oczywiście decyzja nie należy do nas - muszą ją podjąć politycy" - mówił prezes PGE. Przedstawiciele górniczych związków odebrali tę wypowiedź prezesa dużej państwowej firmy energetycznej, której spółka zależna należy do wiodących akcjonariuszy PGG, jako zapowiedź możliwych zmian strukturalnych.

Związkowcy chcieliby też jasnej deklaracji dotyczącej przyszłości przynoszących straty kopalń, m.in. Ruda w Rudzie Śląskiej (w jej skład wchodzą ruchy Pokój, Bielszowice i Halemba), Sośnica w Gliwicach, Wujek w Katowicach czy Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych; w tym kontekście wymienia się też dwie kopalnie spółki Tauron Wydobycie. Związki obawiają się decyzji o likwidacji niektórych zakładów, co oznaczałoby utratę nawet ponad 20 tys. miejsc pracy w branży.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
orion_orvandil
Jedynym sensownym programem jest zamknięcie wszystkich kopalni.
lukaszslask
i tak jak radzisz,uczylem sie i wyszedlem na tym lepiej,ale tez dorabialem na budowie,skuwalem tynki,jezdzilem kara i powiem Ci,ze po 8-10 godzinach prostowalem nogi ze zmeczenia,a nie lecialem na silownie,bo nie bylem wstanie i nikt jakos Zbojarzowi,Ciesli,Betoniarzowi,Grabarzowi,Kamieniorzowi nie chce dac Penzyji po 25 latach..i tak jak radzisz,uczylem sie i wyszedlem na tym lepiej,ale tez dorabialem na budowie,skuwalem tynki,jezdzilem kara i powiem Ci,ze po 8-10 godzinach prostowalem nogi ze zmeczenia,a nie lecialem na silownie,bo nie bylem wstanie i nikt jakos Zbojarzowi,Ciesli,Betoniarzowi,Grabarzowi,Kamieniorzowi nie chce dac Penzyji po 25 latach....
I caly czas podkreslam,ze Szanuje Górnictwo,ale inne Zawody tez....
and-owc
Żle traktuje ZUS pewne zawody. Nie powinno być "przywilejów". Wszystko zalezy od pracodawcy (państwa). Kolega przepracował jako kombanista na dole (górnik) 15 lat (w NRF) i pochwalił sie emeryturą (i autem Mercedesem) w Polsce ok.1995r. Miał pochodzenie niemieckie po Babci. Namawiał do wyjazdu-zrezygnowałem.Żle traktuje ZUS pewne zawody. Nie powinno być "przywilejów". Wszystko zalezy od pracodawcy (państwa). Kolega przepracował jako kombanista na dole (górnik) 15 lat (w NRF) i pochwalił sie emeryturą (i autem Mercedesem) w Polsce ok.1995r. Miał pochodzenie niemieckie po Babci. Namawiał do wyjazdu-zrezygnowałem. Jakim cudem stać było państwo niemieckie na tak wczesne emerytury ?
lukaszslask
Zadbajmy o Prawdziwych Górników,a nie o Firemki,Spoleczki,Zwiazki,ktore drenuja pieniadze z Gruby,ale z Calym Szacunkiem,tego Pan Minister Sasin nie dowie sie na spotkaniu ze Zwiazkowcami,bo Oni dbaja o Siebie i przy okazji moze o Górników,bo w koncu bez Nich nie istnieja.....
lukaszslask
Mieszkam na Śląsku,wiec troche o tym temacie wiem:
zapierdol juz sie tam skonczyl dawno temu,oprocz samego przodka i samego ryzyka zawalu,metanu itp
reszte robia maszyny
co drugi pije,reszta cwiczy,szkoly walki,silownie i dorabia,wiec jaki zapierdol...
ale szanuje
dojscie,dojezdzanie do sciany itp zajmuje w cholere
Mieszkam na Śląsku,wiec troche o tym temacie wiem:
zapierdol juz sie tam skonczyl dawno temu,oprocz samego przodka i samego ryzyka zawalu,metanu itp
reszte robia maszyny
co drugi pije,reszta cwiczy,szkoly walki,silownie i dorabia,wiec jaki zapierdol...
ale szanuje
dojscie,dojezdzanie do sciany itp zajmuje w cholere czasu,wiec pierwsze co bym zrobil to zmienilbym tydzien pracy na cztery dni po 10 godzin,skoro 4 godziny zajmuje dojazd i powrot,wydaje mi sie,ze bylaby wieksza efektywnosc....
Zalozenie jednego porzadnego Zwiazku na wszystkie Kopalnie....
Zmniejszenie Administracji i dzieki temu Ci co naprawde tam zapieprzaja dociagna do tej emerytury
No i najwazniejsze Sprzedaz wegla przy kopalniach,a nie przez Posrednikow
I zakaz totalny pracy na penzyji,bo jest zabierana praca Mlodym,chcesz dalej Pracowac,to nie idz na Penzyje itp itd itp itd....
ale ja komentuje,a nie pisze artykul:)
and-owc
Obudził się "bezpłodny" lukaszslask 2020-05-12 21:40 i "pitoli na mandolinie" (ucz się, lepiej na tym wyjdziesz matołku). Co ty wiesz śląski "gorolu" o tradycji miejscowych Niemców (dawnych właścicieli tej ziemi). Kto nie pracuje na "dole" to nie komentuje (pośrańu). "Penzyje" Obudził się "bezpłodny" lukaszslask 2020-05-12 21:40 i "pitoli na mandolinie" (ucz się, lepiej na tym wyjdziesz matołku). Co ty wiesz śląski "gorolu" o tradycji miejscowych Niemców (dawnych właścicieli tej ziemi). Kto nie pracuje na "dole" to nie komentuje (pośrańu). "Penzyje" wsadż sobie w dupę dobrodzieju. Życzę 1 dniówki (przeczołgania) w chodniku wysokości 0,8m i pracy 2godz. to odechce się pisać głupoty. W dupie byłeś (u Matki) i gówno widziałeś (mądralo-sralo).
lukaszslask odpowiada and-owc
mam Nadzieje,ze Prawdziwy Grubiorz,a nie Zwiazkowiec....
jezeli urazilem to Przepraszam...
ale sam dobrze wiesz,ze reszta sie obija i zbija baki na Was...
maszyny,przeplacone weze itp itd
jakie sa warunki to slyszalem,dlatego szanuje napisalem "Prawdziwych Górników"
a na Śląsku od 200 lat-udokumentowane,
mam Nadzieje,ze Prawdziwy Grubiorz,a nie Zwiazkowiec....
jezeli urazilem to Przepraszam...
ale sam dobrze wiesz,ze reszta sie obija i zbija baki na Was...
maszyny,przeplacone weze itp itd
jakie sa warunki to slyszalem,dlatego szanuje napisalem "Prawdziwych Górników"
a na Śląsku od 200 lat-udokumentowane,a podejrzewam,ze i dalej
Na Bolku nie ma metanu, O,8 m wysokosci itp,nie wiem na ktorej robisz,Szczęść Boże
lukaszslask odpowiada (usunięty)
napisz @#$%^ to moze nie usuna,chetnie przeczytam

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki