REKLAMA
PIT 2023

Sarajewo może stracić unijne pieniądze. KE stawia warunek

2023-11-01 19:57, akt.2023-11-01 21:06
publikacja
2023-11-01 19:57
aktualizacja
2023-11-01 21:06

Jeśli Bośnia i Hercegowina nie wdroży niezbędnych reform, środki unijne zostaną przekierowane do innych państw regionu - ostrzegła w środę w Sarajewie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Sarajewo może stracić unijne pieniądze. KE stawia warunek
Sarajewo może stracić unijne pieniądze. KE stawia warunek
fot. Boris Stroujko / / Shutterstock

"Jeśli reformy zostaną przeprowadzone, pojawią się także fundusze. Jest dla nas jasne, że reformy wymagają czasu, ale jeśli nie zostaną wdrożone, środki zostaną przekazane innym krajom Bałkanów Zachodnich" - powiedziała Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po spotkaniu z premier BiH Borjaną Kriszto.

Szefowa KE podkreśliła szczególne znaczenie wdrażania wytycznych UE ws. praworządności. Dodała, że "przyszłość BiH, jako zjednoczonego i suwerennego kraju, jest w UE".

Przewodnicząca Rady Ministrów BiH powiedziała z kolei, że władze będą kontynuować prace nad realizacją kluczowych priorytetów wynikających ze wskazówek i opinii UE w celu zbliżenia się do standardów unijnych i akcesji do Wspólnoty.

Von der Leyen, która podczas swojej podróży po krajach bałkańskich odwiedziła już Kosowo, Czarnogórę i Serbię, spotkała się również w BiH z członkami Prezydium tego kraju.

Sarajewo złożyło wniosek o członkostwo w UE w lutym 2016 roku, a w grudniu 2022 roku przyznano mu status kandydata do UE, pod warunkiem że podejmie zalecane kroki, by wzmocnić praworządność, walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także poprawić zarządzanie migracją i kwestią praw podstawowych UE. 

jbw/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pozhoga
No, czyli kolejna niemiecka kolonia już jest stawiana pod ścianą. Jeśli tubylcy się nie ogarną, dostaną swojego Tuska i on już wprowadzi te, no, prawa podstawowe.

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki