REKLAMA

Sankcje na Rosję mogą wstrząsnąć rynkami wschodzącymi

2018-09-11 07:00
publikacja
2018-09-11 07:00

Nałożenie na Rosję nowych sankcji może doprowadzić do kolejnej fali ucieczki inwestorów z rynków wschodzących, ostrzegają specjaliści.

/ Bankier.pl

Kurs dolara w Moskwie i rentowności 10-letnich obligacji amerykańskiego skarbu znalazły się najwyżej od dwóch i pół roku, po tym jak w amerykańskim senacie debatowano projekt ustawy o nałożeniu na Rosję nowych sankcji. Jedna z bardziej radykalnych propozycji to zakaz nabywania przez obcokrajowców nowych obligacji rządu w Moskwie. Zdaniem Eliny Ribakovej, specjalistki brukselskiego think-tanku Bruegel, przy wysokich cenach będącej kluczowym towarem eksportowym ropy, nadwyżce budżetowej i pokaźnych rezerwach walutowych nie podkopałoby to zdolności Rosji do finansowania wydatków, jednak miałoby daleko idące konsekwencje dla koniunktury globalnej.

- Zważywszy na bliską kryzysowi sytuację na rynkach wschodzących nałożenie sankcji na jedyny rynek z tej grupy, na którym jeszcze do niedawna inwestorzy mogli szukać schronienia, oznaczałoby ogromne ryzyko rozprzestrzenienia się kryzysu – komentuje w wypowiedzi dla Bloomberga Elina Ribakova.

Przed zaplanowanymi na listopad połówkowymi wyborami do kongresu ryzyko tego, że Amerykanie będą chcieli ukarać Rosję za domniemane próby wpływania na wyniki wyborów, rośnie, ocenia agencja Bloomberg. Od kiedy w kwietniu USA nałożyły na Rosję dotychczas najcięższe sankcje, udział zagranicznych inwestorów w rynku obligacji denominowanych w rublu spadł z rekordowych 34,5 proc. o około 8 punktów procentowych. Tylko w ostatnim tygodniu rentowności 10-latek poszły w górę o 50 punktów bazowych, najmocniej od 2016 r., nawet mimo solidnych fundamentów Rosji.

- Przez pryzmat fundamentów ryzyko kredytowe Rosji jest wynagradzane bardzo atrakcyjnie. Ciężko jest znaleźć gdzie indziej takie rentowności – oceniał na konferencji inwencyjnej w Moskwie Konstantin Wyszkowskij, szef departamentu długu w ministerstwie finansów.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki