REKLAMA
PIT 2023

Sankcje jednak uderzają w Rosję? Kraj przywraca produkcję silników samochodowych zaprojektowanych w 1963 roku

2022-12-25 08:00
publikacja
2022-12-25 08:00

W warunkach dotkliwych zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę niezbędne stało się przywrócenie produkcji silników samochodowych zaprojektowanych w 1963 roku - poinformowało Radio Swoboda za branżowym rosyjskim magazynem motoryzacyjnym "Za ruliom" ("Za kółkiem").

Sankcje jednak uderzają w Rosję? Kraj przywraca produkcję silników samochodowych zaprojektowanych w 1963 roku
Sankcje jednak uderzają w Rosję? Kraj przywraca produkcję silników samochodowych zaprojektowanych w 1963 roku
fot. FarEastt / / Shutterstock

Silniki będą wykorzystywane w autobusach i ciężarówkach marki GAZ z Niżnego Nowogrodu. Produkcję tych podzespołów już niemal wstrzymano pod koniec 2021 roku, lecz obecna sytuacja zmusza Rosjan do powrotu do dawnych rozwiązań - podała rozgłośnia.

Jak przypomniała, zakłady samochodowe w Rosji straciły dostęp do nowoczesnej elektroniki, systemów bezpieczeństwa, a także m.in. silników. Z tych powodów rząd w Moskwie już w maju zezwolił na produkcję aut według standardów z początku lat 90. XX wieku, czyli m.in. bez poduszek powietrznych.

Na rosyjskim rynku pozostaje już tylko 14 zagranicznych marek samochodów, z czego 10 to firmy chińskie. Na początku roku było ich 60. Reszta opuściła Rosję wskutek sankcji nałożonych na ten kraj z powodu agresji na Ukrainę. Sprzedaż nowych aut w kraju spadła rok do roku o 61 proc., obecnie 78 proc. sprzedaży stanowią samochody chińskiej produkcji - zauważyła wcześniej w tym miesiącu stacja BBC.

W trzeciej dekadzie listopada informowano, że Rosja wznowiła produkcję znanych z czasów ZSRR samochodów marki Moskwicz. Produkcja rozpoczęła się w Moskwie, w zakładach przejętych od francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault, który poszedł w ślady innych zachodnich marek i wycofał się z rosyjskiego rynku. Wcześniej - do końca 2001 roku - ta powstała w 1930 roku fabryka należała do Moskwicza.

Od początku inwazji na Ukrainę Rosję opuściło już ponad 400 światowych firm, pozostawiając po sobie aktywa warte miliardy dolarów. 

szm/ mal/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (37)

dodaj komentarz
ebm242
Kogo obchodzą Ruskie ? Niech sobie wskrzeszają, co chcą. Narazie wskrzesili Stalina w osobie Putina. Łagry mieli, mają i będą mieć, bo Kreml zawsze będzie swój naród traktował jak bydło robocze.
ministerprawdy
Polecam zobaczyć jak ten "wznowiony" Moskwicz wygląda. To chińska konstrukcja - czysty elektryk oraz hybryda - taka nasza Izera tylko, że już robią.
msp
Nie pij tyle chłopie ! Chyba żeś kacap.
ebm242
To będziesz mógł jeździć z Moskwy do Petersburga, bo tylko tam jest po czym :-). Przeciętny Rusek dalej będzie boso biegał do wychodka, bo nie ma łazienki.
kondek1
Rosja zacofana technicznie. Ten proces będzie się nasilał. Dalsza taka polityka obecnej ekipy kieruje kraj do autarchii.
wolnoduch
nie wiem czy to akurat dobrze. może i teraz próbują wskrzeszać technologię z lat 60., ale gdy ich specjaliści bez konkurencji z zachodu będą ją rozwijać to będzie to nowoczesna technologia i w dłuższej perspektywie się uniezależnią.

sankcje powinny być szybkie i skuteczne, jak widać te nie są, bo nie ma żadnych efektów, wojna
nie wiem czy to akurat dobrze. może i teraz próbują wskrzeszać technologię z lat 60., ale gdy ich specjaliści bez konkurencji z zachodu będą ją rozwijać to będzie to nowoczesna technologia i w dłuższej perspektywie się uniezależnią.

sankcje powinny być szybkie i skuteczne, jak widać te nie są, bo nie ma żadnych efektów, wojna ciągle trwa w najlepsze, powinnyśmy jako Zachód obmyślić nowe strategie, bo tam giną ludzie...
darius19
autarkia - izolacja. Zaden kraj nie bedzie w stanie rozwijac technologii w izolacj. I jeszcze bez konkurencji. To myslenie wrecz komunistyczne. Putler skazuje Rosje na izolacje = regres
ptokbentoniczny2 odpowiada darius19
Przypomnij mi jaką markę samochodu ma Polska. I od kiedy to kraj który ma wszystkie surowce jest skazany na regres skoro mają wszystko co potrzeba i nie są uzależnieni od eksportu w przeciwieństwie do Europy. Co za problem zrobić własną produkcję? Tylko gamonie tego nie potrafią.
wolnoduch odpowiada darius19
sankcje pod względem gospodarczym są podobne do cła - a po co jest cło? żeby wspierać lokalnych producentów. gospodarce zagraża brak surowców - bo wtedy nie ma z czego produkować, brak gotowych wyrobów pobudza produkcję. wg mnie sankcje powinny być dużo dotkliwsze i ostre, połączone z dyplomacją, i ew. metodą marchewki - że jeśli sankcje pod względem gospodarczym są podobne do cła - a po co jest cło? żeby wspierać lokalnych producentów. gospodarce zagraża brak surowców - bo wtedy nie ma z czego produkować, brak gotowych wyrobów pobudza produkcję. wg mnie sankcje powinny być dużo dotkliwsze i ostre, połączone z dyplomacją, i ew. metodą marchewki - że jeśli rosja z ukrainy się wycofa to dostanie nie wiem - jakieś gwarancje od USA na temat wstrzymania technologii antyrakietowych, albo że USA odda im Afganistan, coś w tym stylu. Ale problem jest inny - zachodowi ta wojna aż tak nie przeszkadza... wszystko pozory
pstrzezek
„Na rosyjskim rynku pozostaje już tylko 14 zagranicznych marek samochodów, z czego 10 to firmy chińskie” :)) coś pięknego jak kwitnie sojusz rusko-chiński

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki