REKLAMA

Sankcje USA wobec rosyjskiego statku budującego Nord Stream 2

2021-01-18 19:43
publikacja
2021-01-18 19:43
fot. ANNEGRET HILSE / Reuters

Rząd USA nałoży we wtorek sankcje na układający rury podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec rosyjski statek Fortuna oraz na jego armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS - podał na swej stronie internetowej niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".

Według niego, amerykańskie władze poinformowały w poniedziałek o tym zamiarze rząd Niemiec oraz swych pozostałych europejskich partnerów. Jak zauważa gazeta, byłby to pierwszy przypadek nie tylko grożenia przez rząd USA sankcjami wobec Nord Stream 2, ale także faktycznego ich zastosowania. Chodzi tu o przedsięwzięcia, jakie przewiduje zaostrzona niedawno przez Kongres ustawa CAATSA ("o przeciwdziałaniu przeciwnikom Ameryki drogą sankcji").

"Będziemy nadal podejmowali wszystkie konieczne i stosowne kroki w celu udaremnienia Nord Stream 2. Nie komentujemy wprawdzie przyszłych posunięć sankcyjnych, ale pozostajemy z sojusznikami i partnerami w kontakcie w kwestii potencjalnych zagadnień sankcyjnych" - powiedział cytowany przez "Handelsblatt" rzecznik ambasady USA.

Jak zaznaczył, amerykański rząd ma nadzieję, iż "Niemcy przemyślą swe stanowisko wobec gazociągu Nord Stream 2", gdyż projekt ten "zagraża żywotnym narodowym interesom bezpieczeństwa naszych europejskich partnerów oraz Stanów Zjednoczonych".

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki potwierdziło, że Niemcy zostały przez Stany Zjednoczone poinformowane o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjski statek układający Nord Stream 2. Dodało, że amerykańską notę przyjęło z ubolewaniem.

Miedzy dwoma głównymi obozami politycznymi w USA - Demokratami i Republikanami - istnieje konsens co do tego, iż Nord Stream 2 zwiększyłby energetyczną zależność Europy Zachodniej od Rosji, co oznaczałoby również wzmocnienie pozycji Kremla na arenie międzynarodowej. (PAP)

dmi/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jpelerj
Czy nie czytaliśmy niedawno, że specjalnie powołano spółkę, której przekazano ten statek po to, żeby mogła "przejąć" sankcje? Czyli dalszy ciąg zabawy w grę pozorów. Zieeew.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
darius19
jest interes Putina w NS2 - jest i "ajwaj" dawniej "ajwaja" dawniej "ajwaj" - adwokat Putina i Lukaszenki itd.... Znaczy jest to sprawa b.wazna dla pryncypala.
ajwaj_
pddaj PC babci
i tak zdania nie skleisz
open_mind
„Rząd USA nałoży we wtorek sankcje” Od razu powinni go zbombardować. ! komedianci od dupokracji.
talmud
tak wyglada "demokracja" w wykonaniu lichwiarzy.....jak ktoś nie chce przyjmować ich $$ makulatury to zagraża "interesom bezpieczeństwa" czytaj życia pasożytniczego na koszt innych....zmuszają innych do drukowania żeby zresetować system.....tylko rosja & chiny już na nowy ponzi przekręt się nie tak wyglada "demokracja" w wykonaniu lichwiarzy.....jak ktoś nie chce przyjmować ich $$ makulatury to zagraża "interesom bezpieczeństwa" czytaj życia pasożytniczego na koszt innych....zmuszają innych do drukowania żeby zresetować system.....tylko rosja & chiny już na nowy ponzi przekręt się nie zgodzą.......LMFAO....
ajwaj_
""spółka KVT-RUS"" :)
never ending story, bedzie pewnie sie barka od wtorku nazywac Kalinka albo Zajac np.

Wlasnie Zürich bal sie ubezpieczac, to ubezpiecza natychmist spólka z pieknego
rosyjskiego Krymu
Rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później
""spółka KVT-RUS"" :)
never ending story, bedzie pewnie sie barka od wtorku nazywac Kalinka albo Zajac np.

Wlasnie Zürich bal sie ubezpieczac, to ubezpiecza natychmist spólka z pieknego
rosyjskiego Krymu
Rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później otrzymała licencję banku centralnego Rosji, może zostać ubezpieczycielem gazociągu Nord Stream 2
KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/rosja-media-konstanta-potencjalnym-ubezpieczycielem-nord-stream-2/

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki