Samozatrudnienie – Polacy w czołówce Europy

Ponad 30 mln osób w wieku od 15 do 74 lat w Unii Europejskiej było samozatrudnionych w 2018 roku, co stanowiło 14 proc. całkowitego zatrudnienia. Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród państw UE, gdzie udział osób pracujących na własny rachunek był najwyższy. 

Najwięcej osób samozatrudnionych było w 2018 roku w Grecji, gdzie stanowili oni 30 proc. ogółu zatrudnionych. Na kolejnym miejscu znalazły się Włochy – 22 proc., Polska – 18 proc. i Rumunia – 17 proc. Najniższy odsetek, czyli ten wynoszący mniej niż 10 proc. całkowitego zatrudnienia, miał miejsce w Danii i Luksemburgu – po 8 proc., w Niemczech i w Szwecji – po 9 proc. 

(eurostat)

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, szacunkowa liczba osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które nie zatrudniały pracowników na podstawie stosunku pracy na koniec 2017 r. wyniosła ok. 1,2 mln i w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o ok. 4,3 proc.

W latach 2012-2015 liczba ta utrzymywała się na podobnym poziomie 1,1 mln osób, a w 2016 r. wzrosła o ok. 4,5 proc. i wyniosła ok. 1,15 mln.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 2 skasowane_konto

Pracując w finansach, gdy przychodzi przedsiębiorca jednoosobówki i się zaczyna mądrzyć o swojej "firmie" to pękam w duchu ze śmiechu wiedząc, że nawet nie dostanie takich warunków kredytu co pracownik na zleceniu zbierający wiśnie w sezonie. Na ogół to są najgorsze możliwe oferty albo i brak możliwości przyznania choćby małej pożyczki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 jkendy

A będzie jeszcze więcej bo od 2020 zus dla etatowych będzie liczony nawet powyżej drugiego progu, to taka cicha podwyżka podatków na wydatki socjalne dziada Kłamczyńskiego. Ale się zdziwią bo zamiast zysku z tej podwyżki będą mieli tylko straty.

! Odpowiedz
18 34 jendreka

Przecież samozatrudnienie to jedna z form śmieciówek.

! Odpowiedz
7 14 1as

Niestety, statystyka to potwierdza. Najwięcej jest w dzikich krajach południa (Grecja, Włochy, a potem my czy Rumunia...), a najmniej w krajach bogatych zachodniej Europy. Przykre to, ale u nas jak ktoś mówi, że "ma firmę" to oznacza, że dotychczasowy lub nowy pracodawca nie chce płacić za niego ZUSu i chorobowego.
Choć są oczywiście "prawdziwe" własne firmy, ale to mniejszość w CEiDG.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 39 skasowane_konto

całe szczęście że mamy w Polsce tylu desperatów na jednoosobówce którzy dzielnie znoszą comiesięczne baty w postaci absurdalnie wysokich składek i dodatkowo rok w rok kolejne duże podwyżki. Na szczęście dzięki nim ten cały cyrk jeszcze się kręci, bo zasilają Rząd ogromnymi aktywami.

! Odpowiedz
1 48 nanader1

Policz sobie może czasem. Przy wyższych zarobkach programiście czy lekarzowi samozatrudnienie się zwyczajnie opłaca bardziej niż ZUS.

! Odpowiedz
16 39 antek10

Rząd dorżnie watachę - juz są pierwsze sygnały. Bolszewia rulez.

! Odpowiedz
2 52 kzabor

Jak na etacie ma się 50% podatków, to nie ma się co dziwić, że pracownik będzie się starał płacić niższe podatki.

! Odpowiedz
26 19 karbinadel

Spokojnie, rząd zrobi z nimi porządek

! Odpowiedz
11 44 krrzysiek2

myślę,że szybciej posprzątamy i podziękujemy temu "nierządowi"
miarka się przebiera...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.