Samorządowcy i firmy apelują do rządu o budowę S6

Samorządowcy i przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze rozpoczęcie prac związanych z budową drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim. Jej budowa miała się rozpocząć w 2018 r., wg. przedstawicieli rządu, będzie to po 2020 roku.

(fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM)

Apel mieszkańców Pomorza, samorządowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych do rządu RP w sprawie budowy drogi ekspresowej S6 na terenie województwa pomorskiego został podpisany w czwartek w Lęborku. Podpisało się pod nim kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, głównie z zachodniej części Pomorskiego, środowisk przedsiębiorców, firm oraz organizacji pozarządowych.

Jak tłumaczą w swoim piśmie, "z dużym niepokojem przyjmujemy pojawiające się w ostatnim czasie w mediach wypowiedzi przedstawicieli Rządu RP, które znacząco oddalają perspektywę budowy drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim. Chodzi o odcinek od Sianowa przez Słupsk i Lębork do Gdyni i Gdańska i połączenie z A1.

Chodzi m.in. o wypowiedź wiceministra infrastruktury i budownictwa Kazimierza Smolińskiego w ub. tygodniu - na antenie lokalnego radia. Trasę S6 wybudujemy, tylko trochę później () myślę, że będzie to po 2020 roku - powiedział. Tłumaczył to m.in. małym obciążeniem tej drogi w porównaniu do innych w kraju.

Inwestycja ma strategiczny charakter dla województwa pomorskiego. Droga ekspresowa S6 należy do najważniejszych połączeń drogowych województwa pomorskiego oraz stanowi jedno z najważniejszych powiązań krajowego i europejskiego systemu transportowego - napisano w apelu do rządu.

Przedstawiciele pomorskich samorządów, organizacji pozarządowych i ośrodków akademickich, przedsiębiorców oraz mieszkańcy województwa zaznaczają, że nie przemawia do nas () argumentacja wskazująca drogę S6 jako mniej obciążoną w stosunku do innych dróg krajowych. Na niektórych swoich odcinkach DK 6 średni dobowy ruch roczny znacznie przekracza liczbę 20 tys. samochodów osiągając nawet 41 tys., a na obwodnicy Trójmiasta 70 tys. samochodów - uzasadniają.

Dzięki staraniom władz samorządowych Pomorza oraz oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku droga S6 została umieszczona na wysokim miejscu (pozycja 7 na 42 projekty) w Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. z perspektywą do 2030 r., realizowanych ze środków UE. Ponadto inwestycja ta znajduje się na pozycji 10 (na 51 przedsięwzięć) w załączniku nr 1 (Lista zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach Programu) do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023, a także została zidentyfikowana w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych PO IŚ 2014-2020. Dla inwestycji opracowano koncepcje programowe oraz uzyskano decyzję środowiskową - czytamy.

Zwraca się uwagę, że obszar zachodniej części województwa został wskazany w projekcie Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) jako obszar zmarginalizowany. Projekt SOR wskazuje również na konieczność uzupełnienia luk w sieci połączeń drogowych, w tym TEN-T, do której należy ta inwestycja.

Brak tej ważnej dla nas (...) drogi oznacza stagnację gospodarczą i społeczną znacznej części województwa pomorskiego. Jest ona ważna dla przedsiębiorców, dla rozwoju gmin, ośrodków akademickich, jak i dla wszystkich mieszkańców tej części Pomorza. Dlatego wspólnie apelujemy o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad realizacją tej ważnej dla Pomorza i Polski inwestycji - czytamy w piśmie do rządu.

Planowana droga ekspresowa S6 o łącznej długości ok. 330 km ma połączyć Szczecin, Police, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z A1.

We wrześniu ub. roku GDDKiA w Gdańsku ogłosiła dwa przetargi na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S6. Pierwszy dotyczył rozbudowy istniejącej Obwodnicy Słupska do pełnych dwóch jezdni, drugi - budowy drogi S6 na odcinku Słupsk - Lębork. Zakładano, że prace projektowe, roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny być ukończone w ciągu 30-33 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą. (PAP)

bls/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jagna

Najpierw oczyścić pomorskie z korupcji!

! Odpowiedz
2 2 ~Nasz

Po dosyć sypała pieniędzy na Pomorzu.Mnóstwo inwestycji drogowych w Gdańsku o kolei nie wspomnę.Odwalcie się od PiS u.

! Odpowiedz
4 2 ~rer

Tej drogi nie będzie. Są ważniejsze sprawy dla I sekretarza kc pis.

! Odpowiedz
17 14 ~pis-da

proponuje ekshumowane trumny wystawiać na każdym skrzyżowaniu i wozic po kraju aby lud ciemny kleczał przed nimi i ślubował wierność bezzębemu starcowi z żoliborza

! Odpowiedz
14 8 ~Jaro-z-zoliborza

Pierwszy Przezes Polski powiedział dzis że wrogami kraju sa firmy i samorządy bo nie chca inwestować.
Najblizszych wyborów samorzadowych juz na pewno nie będzie. Wygasza PISdizelce kadencje samorzadowców nocą i powołają całe watachy misiewiczów które beda stawiały tylko pomniki smoleńskie a w kazdej szkole będzie miesięcznica.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ~autor

Co tam drogi, ważne by grób był otwierane na wielokrotne ekshumacje. Strasznie przyziemni ci wrogowie pisu.

! Odpowiedz
4 4 ~niepelnosprawny_org

wojsko znacznie zaczyna cignać kase, to co - kolejne kredyty?

! Odpowiedz
13 16 ~OjciecGeotermator

Spokojnie, PiSiory mają teraz inne priorytety niż rozwój Polski. Najpierw ekshumacje, potem odebranie wraku Tupolewa, a później to się zobaczy jak starczy czasu i chęci.

! Odpowiedz
11 24 ~Fakty

Inwestycja przygotowana do przetargu (koncepcja, decyzja środowiskowa) dzięki P.O. A te miernoty przez rok go nie przeprowadziły i jeszcze Beata łże, że P.O zostawiło puste szuflady i musieli zaczynać od zera. P.O przygotowało kilkadziesiąt inwestycji do realizacji, ale kasa poszła na 500 + i jest pusta. To samo z Caracalami. Mistrzowie hipokryzji, będzie piękna katastrofa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil