REKLAMA

Samorządowcy domagają się rekompensaty za "Polski ład"

2021-10-13 14:39
publikacja
2021-10-13 14:39
Samorządowcy domagają się rekompensaty za "Polski ład"
Samorządowcy domagają się rekompensaty za "Polski ład"
/ Twitter

Przedstawiciele władz samorządowych domagają się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT. Twierdzą, że ich budżety stracą w wyniku wprowadzenia rządowego programu "Polski Ład". W środę przekazali apel w tej sprawie wicemarszałkom Sejmu. Wcześniej minister finansów zapewniał, że samorządy nie stracą pieniędzy.

"W imieniu naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzanych w tzw. +Polskim Ładzie+ oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi, jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich" – czytamy w apelu.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że samorządowcy nie przyszli tylko po pieniądze. "Taka na prawdę pieniądze są tylko elementem samorządności. Przyszliśmy upomnieć się o państwo obywatelskie; państwo, w którym obywatele są podmiotem; państwo, w którym obywatele decydują od najmniejszej wspólnoty, sołectwa osiedla od dzielnicy w miastach" – powiedział.

"Dzisiaj chodzi o coś więcej. PiS chce zniszczyć samorządność. Dzisiaj pomiędzy obywatelem, a tą zepsutą, skorumpowaną władzą stoi tylko samorząd i stoi opozycja i dzisiaj jesteśmy tutaj razem; my samorządowcy i posłanki i posłowie, senatorki i senatorowie chcemy powiedzieć, że nie damy zniszczyć samorządu" – zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wcześniej, przed zgromadzeniem, które odbyło się przed gmachem parlamentu samorządowcy spotkali się, aby – naj napisali w zapowiedzi tego wydarzenia - "powiedzieć +nie+ pełzającej centralizacji oraz szkodliwym dla mieszkańców zmianom w podatkach, które szykuje rząd w tzw. Polskim Ładzie".

We wtorek, podczas konferencji online, minister finansów Tadeusz Kościński oświadczył, że od 2022 r. żaden samorząd nie będzie mieć mniejszych dochodów niż prognozował przed Polskim Ładem. "Chcemy ustabilizowania sytuacji finansowej samorządów, aby mogły bezpiecznie planować wydatki i projekty. Stąd szereg rozwiązań dających JST gwarancję stabilnych dochodów" - mówił szef MF. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki