Samorząd lekarski chce, by medycy walczący z COVID-19 byli objęci ubezpieczeniem NNW

Samorząd lekarski chce, by personel medyczny, który walczy z COVID-19 w czasie epidemii objąć ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zwraca się z takim apelem do premiera Mateusza Morawieckiego – wynika z oświadczenia zamieszczonego w środę na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

(fot. Xiong Qi / ZUMA Press)

Ryzyko uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia, jakie przyjmują na siebie w pierwszej kolejności lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki i położne, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, farmaceuci, ratownicy medyczni a także inny personel medyczny zaangażowany w niesienie pomocy pacjentom w okresie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 wymaga natychmiastowych działań osłonowych, które powinny zapewnić niezbędne wsparcie finansowe na wypadek zachorowania lub śmierci” – uzasadnił swój apel samorząd lekarski.

Wyjaśnił równocześnie, że podpisane w ostatnich dniach porozumienie ministra zdrowia z prezesem PZU S.A. obejmuje tylko osoby z wytypowanych szpitali jednoimiennych, których personel opiekuje się zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2. Tymczasem – jak wskazali dalej - ryzykiem objęte są wszystkie osoby z personelu medycznego udzielające świadczeń zdrowotnych w innych podmiotach wykonujących działalność leczniczą.

Apel do szefa rządu podpisali prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk. (PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 lachu75

Chyba zamiast NNW potrzebne było by ubezpieczenie poważnego zachorowania jakim jest Covid. Ale znając upodobania polityczne PZU, to będą personelowi medycznemu proponować ubezpieczenie NNW które się powinno kojarzyć z powstaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku złamania kości lub wypadkiem samochodowym
Ale co tu się dziwić jak PZU wysyła wraz z OC komunikacyjnym blankiety ze składką za NNW do przyczepek samochodowych, a przecież przyczepką lekką nie mogą podróżować ludzie wiec nie ma możliwości otrzymania odszkodowania. Brawo Panie Ministrze, brawo Prezesom PZU- współczucie dla dzielnych osamotnionych lekarzy i całego personelu medycznego walczącego z epidemią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne