REKLAMA

Samochodowe kamerki nielegalne?

2014-08-23 08:00
publikacja
2014-08-23 08:00
Samochodowe kamerki nielegalne?
Samochodowe kamerki nielegalne?
fot. iStock / Thinkstock / / Thinkstock

Tak uznał niemiecki sąd w Ansbach, który w procesie nie wziął pod uwagę nagrania z takiego urządzenia. W Polsce coraz więcej kierowców nagrywa sytuacje w trasie, a policja zachęca do przesyłania nagrań wykroczeń drogowych.

Źródło: ThinkstockPrzełomowa decyzja niemieckiego sądu ws. kamer w samochodach


Prawnik Piotr Bodył Szymala powiedział IAR, że decyzja niemieckiego sądu może mieć także konsekwencje w całej Unii Europejskiej, bo chodzi o interpretację przepisów o ochronie danych osobowych. "Powstała wątpliwość skoro nikt z pozostałych nagranych na tym filmie nie wyrażał żadnej zgody na to. I o dziwo odpowiednik Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Bawarii uznał, że (właściciel) nie ma prawa tego wykorzystać, a sąd administracyjny podzielił ten pogląd" - powiedział prawnik. Zaznaczył, że wyrok nie jest prawomocny.

Samochodowe kamery nie dają pewnych dowodów - odpowiada Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Podkreśla jednak, że warto mieć takie nagranie, a sąd zdecyduje, czy uzna je za przydatne. Policjant przypomina, że nagranie jest uzupełnione zeznaniami świadków i przez to staje się bardziej kompletne. "Gdy sprawa trafia do niezawisłego sądu, ten może je uznać lub nie".

Polska policja stworzyła specjalną skrzynkę mailową, na którą można przesyłać nagrania kierowców łamiących przepisy. Policja rozpoczęła ściganie warszawskiego pirata Roberta N. "Froga" po opublikowaniu w internecie nagrania jego "wyczynów" na stołecznych ulicach.


Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski & Tomasz Majka/zrŹródło:IAR
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~rudaa
w czwartek był artykul ze to z Niemiec przyszla moda na kamerki;).
~Aron
Mamy się na nich wzrorować ? Niemcy nie mają ograniczeń prędkości na autostradach , mają dopuszczlne 0.5 promila alkoholu , mają 4x tańsze paliwo wstosunku do dochodu i dużo innych przepisów innych niż w polsce , jak mamy się na nich wzorować to wezmy wszystkie przepisy od nich i wartość pieniądza taki jak u nich .
~kierowca
chyba dawno kolego w Niemczech nie byles, juz ladne pare lat na autostradach są ograniczenia prędkości.
~rudaa
jak nie maja ograniczen??może Niemcy dla niemcow to sa mniej restrykcyjni ale obcokrajowcy jeśli nie chcą placic mandatow w euro to musza się dostosowywać do predkosci.najfajniejsze jest monitorowanie ruchu-jeśli zauwaza ze jest dużo aut wprowadzają ograniczenie np. do 100km/h i w ten sposób korki się nie tworza bo przepustowość jak nie maja ograniczen??może Niemcy dla niemcow to sa mniej restrykcyjni ale obcokrajowcy jeśli nie chcą placic mandatow w euro to musza się dostosowywać do predkosci.najfajniejsze jest monitorowanie ruchu-jeśli zauwaza ze jest dużo aut wprowadzają ograniczenie np. do 100km/h i w ten sposób korki się nie tworza bo przepustowość się zwieksza.....niby taka drobnostka ale polakom daleko do tego typu usprawnień:/
~BennyBannani
Nasza policja jaka cwana, filmiki śmiecie przeglądają na youtube, zamiast kurva wziąć się za robote. Brak słów na ten kraj.
~dr-Balsam
A co z motocylistami ktorzt na filmie scigali sie z tzw piratem?
~Steve_McQueen
motocykliści, podobnie jak motocykle są wszędzie, zamiast tam, gdzie powinny być ;-))
~Danny
Niech pierwszy przesle filmik ktory jest bez winy
~Leshido
Witam ! od prawie 30-tu lat mieszkam w Hamburgu i nic w tym kraju juz mnie nie zdziwi . 80% niemcow to porzadni ludzie a pozostale 20% to po prostu DEBILE a jesli chodzi o sedziow ? to jeden na dziesieciu jest normalny.Kiedys pojebany sedzia kazal kobiecie powiesic takie firanki w oknach jak pozostali , no i mosiala sprzedac mieszkanie,Witam ! od prawie 30-tu lat mieszkam w Hamburgu i nic w tym kraju juz mnie nie zdziwi . 80% niemcow to porzadni ludzie a pozostale 20% to po prostu DEBILE a jesli chodzi o sedziow ? to jeden na dziesieciu jest normalny.Kiedys pojebany sedzia kazal kobiecie powiesic takie firanki w oknach jak pozostali , no i mosiala sprzedac mieszkanie, uwierzycie? Pozdrawiam Leshido
~endi
A co z kamerami w budynkach mieszkalnych ? jeśli nie wszyscy właściciele wyrażą na nie zgodę powinny zostać zdemontowane , dlaczego w Polsce ciągle większość dyktuje innym co mają robić ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki