REKLAMA

Sądy surowsze dla sędziów

2015-06-15 01:33
publikacja
2015-06-15 01:33
fot. Stanislaw Kowalczuk / EastNews

Liczba skarg na sędziów w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła ponad stukrotnie, przybywa też orzeczeń sądów dyscyplinarnych. Nie są one pobłażliwe i coraz częściej czarne owce są odwoływane z urzędu.

(fot. Stanislaw Kowalczuk / EastNews)

Jak pisze "Rzeczpospolita", z roku na rok wydłuża się też katalog przewinień i przestępstw zarzucanych sędziom: jazda po pijanemu, szarpanina z drogówką, lichwiarskie pożyczki czy korzystanie z lewych zwolnień lekarskich.

Sędzia Marek Hibner, rzecznik dyscyplinarny przy Krajowej Radzie Sądownictwa, bierze sędziów w obronę. Skarg przybywa, ale to nie świadczy od razu o upadku morale zawodu sędziego - mówi. Jak wskazuje, wymiar sprawiedliwości to 10-tys. rzesza sędziów i czarna owca może się zdarzyć.

Poprawić wizerunek Temidy można tylko w jeden sposób: surowymi karami i wyeliminowaniem z zawodu - uważa socjolog Andrzej Drawski.

Jak wskazuje "Rz", analizując pod tym kątem orzecznictwo sądów dyscyplinarnych widać, że stały się one surowsze dla sędziów popadających w konflikt z prawem.

Kiedyś kara złożenia z urzędu zapadała raz na kilka lat, teraz nawet 3, 4 razy w roku - wylicza Hibner. Więcej jest też przenosin do innego sądu, a mniej nagan i upomnień.

(PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki