REKLAMA

Sądne dni złotego. Kurs euro najwyżej od marca

2022-09-29 10:46
publikacja
2022-09-29 10:46

Polski złoty przeżywa ciężkie dni. Kurs euro znalazł się na najwyższym poziomie od marca. Frank był dziś rano rekordowo drogi. Cena dolara amerykańskiego nadal przekracza 5 zł.

Sądne dni złotego. Kurs euro najwyżej od marca
Sądne dni złotego. Kurs euro najwyżej od marca
fot. rsooll / / Shutterstock

W czwartek o 10:45 kurs euro wynosił 4,8608 zł i był o przeszło 6 groszy wyższy niż w środę wieczorem. Kilkadziesiąt minut wcześniej kurs EUR/PLN sięgał niemal 4,87 zł i był na najwyższym poziomie od marca, gdy po raz pierwszy w historii przekroczony został pułap 5 zł za euro.

Łącznie od początku tygodnia euro podrożało o ok. 12 groszy i naruszony został lokalny szczyt z połowy lipca. Złotemu szkodzi bardzo wysoka inflacja w Polsce połączona z perspektywą wstrzymania lub nawet zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w NBP. Po drugie, na niekorzyść PLN oraz innych walut z rynków schodzących działają zapowiedzi dalszych mocnych podwyżek stóp procentowych w USA. I wreszcie po trzecie, rynek wycenia eskalację konfliktu Zachodu z Rosją oraz pogłębienie kryzysu energetycznego w Europie na skutek uszkodzenia bałtyckich gazociągów Gazpromu.

- Kolejny dzień niesie z sobą ryzyko dalszego osłabiania się złotego z uwagi na wciąż utrzymujący się wysoki poziom awersji do ryzyka (spotęgowany w ostatnich dniach nasileniem kryzysu energetycznego). W rezultacie złoty walczy o pozostanie poniżej poziomu 4,84 za EUR - napisali ekonomiści Banku Millennium w porannym raporcie. Teraz już wiemy, że walka ta najprawdopodobniej została przez złotego przegrana.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na „złotowych” parach z dolarem i frankiem szwajcarskim. Obie te waluty zyskiwały dziś rano względem historycznie słabego euro. W rezultacie w czwartek rano za franka szwajcarskiego płacono rekordowe 5,1258 zł. O 11:00 kurs franka sięgał 5,1182 zł i był o 6,8 grosza wyższy niż dzień wcześniej. W samym tylko wrześniu CHF podrożał o przeszło 30 groszy!

Nowe maksima, póki co nie padły jednak na parze dolar-złoty. Amerykańska waluta była wyceniana na 5,0265 zł, czyli co prawda o niemal 10 groszy wyżej niż na zakończeniu środowych notowań, ale też nieznacznie poniżej wczorajszego rekordu wszech czasów (5,0586 zł).

Z czterech głównych walut w relacji do złotego daleko od historycznych maksimów pozostaje jedynie funt brytyjski. Szterling notowany jest blisko rekordowo niskich poziomów względem dolara amerykańskiego, co na polskim rynku przekłada się na cenę rzędu 5,4407 zł.

KK

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (19)

dodaj komentarz
dziadek55
Tylu analityków walutowych na tym forum .Jednym słowem sądne dni dla PLN - czyli oni Wam radzą wymieniać PLN na twarda walutę -a jeśli to zrobicie to możecie zamrozić kapitał na rok-Kurs 4,9 - i powyżej to sprzedaż EUR .Kurs poniżej 4,55 - to kupujemy EUR . Te założenia mogą się zmienić jak EBC "machnie ogonem na 200 PKT" Tylu analityków walutowych na tym forum .Jednym słowem sądne dni dla PLN - czyli oni Wam radzą wymieniać PLN na twarda walutę -a jeśli to zrobicie to możecie zamrozić kapitał na rok-Kurs 4,9 - i powyżej to sprzedaż EUR .Kurs poniżej 4,55 - to kupujemy EUR . Te założenia mogą się zmienić jak EBC "machnie ogonem na 200 PKT" . Ale to tylko prognoza ..................................
bgiem
Mati załatwił Polaków
Denominacja złotego w 1995 roku
Denominacja złotego w 20.. roku
piotr76
2025, skoro zakładają że wtedy inflacja ma wrócić do celu.
kaczyslaw_
Kaczyński znalazł sposób na nieograniczone pieniądze. Banki centralne go nienawidzą.

Wymień USD na PLN po kursie 5 zł za dolara, następnie jedź do Niemiec, kup euro po 3 zł a euro wymień dolary. Powtarzaj te 3 kroki aż stwierdzisz, że jesteś wystarczająco bogaty. xD
wibor3m10procent
A ja głupi na foreksie próbuję wyrwać kilkadziesiąt pipsów... dzięki za ten trick!
friedens
Zarząd PiS zgłosił już Kaczyńskiego za ten wynalazek do Nagrody Nobla z ekonomii. Drugim kandydatem jest Glapiński za walkę z inflacją za pomocą ujemnych stóp procentowych oraz największy w dziejach powojennej Europy dodruk pustego pieniądza za pomocą komputera i myszki. On nawet tych miliardów nie drukuje, on je wyklikuje. Komitet Zarząd PiS zgłosił już Kaczyńskiego za ten wynalazek do Nagrody Nobla z ekonomii. Drugim kandydatem jest Glapiński za walkę z inflacją za pomocą ujemnych stóp procentowych oraz największy w dziejach powojennej Europy dodruk pustego pieniądza za pomocą komputera i myszki. On nawet tych miliardów nie drukuje, on je wyklikuje. Komitet Naukowy Nagrody Nobla nie wie, co teraz ma zrobić. Zatkało ich.
friedens odpowiada friedens
Oczywiście miałem na myśli REALNIE ujemne stopy procentowe, bo dla ściemy i ogłupiania ciemnego luda lekko je podnosi, ale zawsze tak był skutek był zawsze minusowy. Realne stopy procentowe to teraz - 10% (minus dziesięć procent) w Polsce PiS.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
men24a
Jaszczomb teraz analizuje ruchy Tureckie gdzie przy inflacji 60% w Turcji Erdogan obniża stopy procentowe. Jaszczomb z Kaczyńskim chce powielać te ruchy i jak to Kaczyński mówi "Chcemy być drugą Turcją bo to poważne państwo".
barysza51
Coś nasz jastrzomb zamilkł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki