REKLAMA

Sąd zmienił nazwę SLD na Nowa Lewica

2020-02-04 11:32
publikacja
2020-02-04 11:32
Sąd zmienił nazwę SLD na Nowa Lewica
Sąd zmienił nazwę SLD na Nowa Lewica
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / FORUM

Warszawski sąd zmienił statut Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zmieniając nazwę partii na Nowa Lewica. Tym samym - jak powiedział PAP szef tej formacji Włodzimierz Czarzasty - w ciągu dwóch miesięcy możliwa jest konsolidacja jego ugrupowania z Wiosną Roberta Biedronia.

W połowie grudnia ub.r. organy statutowe SLD i Wiosny Roberta Biedronia zdecydowały o konsolidacji obu ugrupowań. "Podjęliśmy decyzję, by stworzyć silną lewicową, otwartą i europejską partię o nazwie Nowa Lewica. To początek konsolidacji wszystkich sił lewicowych w Polsce" - mówił wówczas Robert Biedroń.

Z dokumentów przekazanych PAP wynika, że Sąd Okręgowy w Warszawie wydał decyzję o wpisaniu do ewidencji partii politycznych zmian w statucie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która zmienia nazwę SLD na "Nowa Lewica". Sąd wpisał również do ewidencji znak graficzny "Lewica", którym SLD, Wiosna i Lewica Razem posługiwała się w kampanii parlamentarnych i którym posługuje się także klub parlamentarny.

Do postanowienia sądu odniósł się w rozmowie z PAP Włodzimierz Czarzasty. "Teraz czekamy na uprawomocnienie tej decyzji" - powiedział. "Kiedy wyrok się uprawomocni, to zgodnie z przepisami przejściowymi statutu, w przeciągu dwóch miesięcy powinien zostać zwołany już pod szyldem Nowa Lewica kongres, który ma przyjąć program oraz wybrać nowe władze" - poinformował.

Czarzasty podkreślił, że zmiany w SLD idą zgodnie z planem, który został podjęty podczas konwencji partii w połowie grudnia, która to zdecydowała o zmianach w statucie. "Jest ciągłość funkcjonowania partii, która zmieniła w części swój statut, która zmieniła nazwę i logo" - powiedział szef SLD.

Odniósł się również do konsolidacji z Wiosną. Zapewnił, że nie będzie ona polegała na wchłonięciu partii Biedronia. "Przystosowaliśmy statut partii, żeby można było dokonać konsolidacji z partią Wiosna" - powiedział Czarzasty.

Nowej Lewicy nie będzie współtworzyła Lewica Razem, która postanowiła zachować odrębność. Lewica Razem zamierza jednak pozostać w klubie i kontynuować współpracę z SLD i Wiosną.

Po powstaniu Nowej Lewicy klub parlamentarny będzie się nazywał Nowa Lewica Razem.

autor: Grzegorz Bruszewski

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
eagleeye
I tak komuchy po 30 latach transformacji stali sie demokratyczną lewicą :-) Otczepali kurz i jazda demokracja demokracja demokracja
secundus
To nie będzie już LSD?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki