REKLAMA

Sąd w USA nałożył na Iran karę 180 mln dol. jako odszkodowanie dla dziennikarza

2019-11-23 02:51
publikacja
2019-11-23 02:51

Sąd federalny w Waszyngtonie nałożył w piątek na rząd Iranu karę w wysokości 180 mln dolarów jako odszkodowanie dla korespondenta "Washington Post" Jasona Rezaiana, który w 2014 roku został aresztowany w Teheranie i półtora roku spędził w irańskim więzieniu.

/ fot. Kai Pfaffenbach / FORUM/Reuters

"Iran aresztował i zatrzymał Jasona Rezaiana, aby zwiększyć swoją przewagę w trwających wówczas rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi. Branie człowieka jako zakładnika i torturowanie go w celu uzyskania przewagi w negocjacjach jest haniebne i zasługuje na karę" - mówił sędzia Richard Leon.

Agencja AFP podkreśla, że kara ma charakter symboliczny, bowiem nikt nie spodziewa się, że Teheran zapłaci dziennikarzowi odszkodowanie.

Rezaian został aresztowany wraz z żoną Jeganeh Salehi 22 lipca 2014 roku w ich domu w Teheranie pod zarzutem prowadzenia działalności szpiegowskiej, czego ostatecznie nie dowiedziono. Salehi została wypuszczona na wolność po 72 dniach, ale dostała zakaz wypowiadania się o procesie męża.

Proces Rezaiana toczył się przed irańskim Trybunałem Rewolucyjnym, który Unia Europejska umieściła na swojej czarnej liście z powodu łamania praw człowieka.

Praktycznie cały okres uwięzienia Amerykanin spędził w owianym złą sławą teherańskim więzieniu Ewin, a część kary odbył w odosobnieniu. W sumie za kratkami spędził 544 dni.

Rok później Rezaian i trzy inne osoby z obywatelstwem USA i Uranu wyszły na wolność w ramach wymiany więźniów, wynegocjowanej przez oba kraje w czasie obowiązywania międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. W zamian strona amerykańska zgodziła się wycofać zarzuty lub ułaskawić siedmiu Irańczyków oraz przekazać Iranowi 400 mln dolarów.

W październiku 2016 roku Rezaian złożył pozew w sądzie w Waszyngtonie przeciw rządowi Iranu, zarzucając mu przetrzymywanie go jako zakładnika, stosowanie tortur i terroryzm. (PAP)

zm/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wonsz
Państwa cywilizowane przestrzegają zasady, zgodnie z którą nie są własne sądzić innego państwa, a jeśli już dopuszcza się w tej sferze wyjątki, to dotyczą one mienia innych państw, a nigdy wykonywania przez nie władzy państwowej na swoim terytorium (np. wsadzania ludzi do więzień) -> ggl "immunitet państwa".Państwa cywilizowane przestrzegają zasady, zgodnie z którą nie są własne sądzić innego państwa, a jeśli już dopuszcza się w tej sferze wyjątki, to dotyczą one mienia innych państw, a nigdy wykonywania przez nie władzy państwowej na swoim terytorium (np. wsadzania ludzi do więzień) -> ggl "immunitet państwa".
Jest na świecie jedno jedyne (wedle mojej wiedzy) państwo, które tą zasadę ma gdzieś i o nim jest powyższy artykuł.

Zanim ktoś powie "i bardzo dobrze, że biorą się za oprawców, niech kaci płacą ofiarom!" niech weźmie pod uwagę, że następne w kolejce do osądzenia przez amerykański sąd mogą być te państwa, które po IIWŚ przejęły na własność mienie pozbawione właścicieli i spadkobierców.
and00
To lepiej było go zabić, nie mieli by kosztów a USA pretekstu
A sądy w USA...
180mln USD hahaha
Paranoja
Czemu nie 10mld, albo 100?
zan
Pod naciskiem Amerykanów Mateusz Piskorski przesiedział 3 lata w areszcie pod zarzutem "wpływania na opinię publiczną". Takiego zarzutu nie ma w kodeksie karnym. Macie te jankeskie umiłowanie wolności.

https://www.youtube.com/watch?v=-CGszm7jnk4
marxs
skąd wiedziałem od razu że to znów durnowaci hamerykanie w akcji?

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki