REKLAMA

Sąd uchylił środki zapobiegawcze wobec Romana Giertycha

2020-12-03 13:43, akt.2020-12-03 14:34
publikacja
2020-12-03 13:43
aktualizacja
2020-12-03 14:34
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha w związku ze śledztwem ws. nieprawidłowości w spółce Polnord. Roman Giertych nie jest podejrzanym - poinformował w czwartek obrońca adwokata.

Obrońca Romana Giertycha adwokat Jakub Wende podkreślił po zakończeniu niejawnego posiedzenia, że sąd w całości podzielił argumentację obrońców adwokata. "Uchylił skarżone postanowienie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu" - powiedział.

"Sąd stwierdził, że Prokuratura Regionalna nie uprawdopodobniła popełnienia zarzucanego mu czynu. Czyli tym samym sąd potwierdził wcześniejsze postanowienia tutejszego sądu rejonowego w sprawie aresztu co do innych osób, oraz postanowienia Sądu Okręgowego, który rozpatrywał zażalenie prokuratury na to postanowienie, ale nadto przede wszystkim sąd przyznał nam rację, że mecenas Giertych w tym postępowaniu nie ma statusu podejrzanego" - zaznaczył Wende.

Dodał, że według sądu w tej sprawie doszło do "rażącego naruszenia prawa". "Sąd powiedział więcej. Powiedział, że w tym stanie faktycznym, w tym stanie zdrowia, w jakim znajdował się wówczas pan mecenas Giertych, usiłowanie ogłoszenia mu postanowienia o przedstawieniu mu zarzutów było nieetyczne. Nie tylko niezgodne z prawem, ale nieetyczne" - podkreślił Wende.

"Pan mecenas Giertych nie jest podejrzanym w tej sprawie. A nawet gdyby tego typu teoretyczne założenie poczynić, to (...) materiał dowodowy nie daje zdaniem sądu podstaw, do tego, żeby twierdzić, że pan mecenas Giertych popełnił jakiekolwiek przestępstwo. Więcej, sąd stwierdził bardzo wyraźnie, że czynności, które prokuratura usiłowała zarzucić naszemu klientowi mieściły się w ramach jego kompetencji, obowiązków prawnika obsługującego te transakcje" - wyjaśnił.

Prokuratura w przesłanym PAP komunikacie wskazała, że "już następnego dnia po wstrzymaniu przez sąd wykonalności środków zapobiegawczych, polegających m.in. na zakazie opuszczania kraju, Roman G. wyjechał z Polski. Uniemożliwia prokuraturze wykonywanie zaplanowanych czynności procesowych, mając samemu możliwość wpływania na świadków i prawidłowy tok śledztwa. Wykorzystuje to m.in. poprzez swoją aktywność w mediach".

Prokuratura podkreśliła ponadto, że Roman Giertych "od listopada bez usprawiedliwienia nie stawia się na przesłuchania w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu, mimo wielokrotnych wezwań i przesuwanych terminów".

"Próba nawiązania z nim kontaktu telefonicznego zakończyła się przerwaniem połączenia, gdy telefonujący do podejrzanego funkcjonariusz wyjaśnił, że reprezentuje policję. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego każdy podejrzany jest obowiązany stawić się na każde wezwanie w toku śledztwa. Do obowiązków podejrzanego należy również powiadomienie organów ścigania o każdej zmianie miejsca pobytu trwającej dłużej niż 7 dni" - wskazano.

Prokuratura zaznaczyła ponadto, że "łamanie tych obowiązków przez Romana G. jest naruszeniem prawa i w praktyce oznacza, że podejrzany ukrywa się przed organami ścigania".

Zatrzymanie Giertycha

Adwokat Roman Giertych jest jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

Postępowanie prowadzone przez poznańską Prokuraturę Regionalną dotyczy dwóch wątków – zakupu bezwartościowych - zdaniem prokuratury - wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej według śledczych cenie niespełna 27 mln zł.

W czasie październikowego zatrzymania Romana Giertycha adwokat trafił do warszawskiego szpitala, po tym jak zasłabł w trakcie przeszukiwania jego domu przez funkcjonariuszy CBA. Obrońcy Giertycha poinformowali, że w czasie prowadzonych z ich klientem czynności prokuratorskich w warszawskim szpitalu Roman Giertych był nieprzytomny i nie doszło do skutecznego ogłoszenia zarzutów wobec adwokata.

Prokuratura podała wówczas, że "po skutecznym" przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi. Obrońcy adwokata złożyli do sądu zażalenie na tę decyzję.

17 listopada Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto wstrzymał wykonywanie środków zapobiegawczych wobec Romana Giertycha do czasu rozpatrzenia zażalenia na ich zastosowanie. Rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski powiedział wówczas PAP, że sąd zdecydował o wstrzymaniu wykonywania środków zapobiegawczych po zapoznaniu się z aktami sprawy oraz szczegółową argumentacją przedstawioną we wnioskach obrońców.

Czwartkowe postanowienie Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto jest prawomocne. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ lena/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
pstrzezek
A to niespodzianka. Myślał Zbynio że mu wyjdzie. No i wyszło jak zawsze. Krauze nawet się nie wysilał na jakieś zażalenia. A Roman pociągnie jeszcze kasy od podatnika za nieudoloność polskiego wymiaru "sprawiedliwości" Wyjce na forum, czas zacząć ujadanie :)
jes
To jednak Ziobro nie może sobie wsadzić kogo chce i spreparować zarzutów jak mu się podoba. Ziobro się zapędził, myślał że już mamy stalinizm.
qart
Dokładnie. Neumann mówł o tym. Nikogo związanego z PO sądy nie wsadzą.
Szambo w togach.
specjalnie_zarejestrowany2
Dalej, jeszcze coś o Niemacach i gejach
piotrpoznan
Ten sam sedzia co pomogl p. Jaskowiak.Jak sie jest czlonkiem kasty prawniczej w Polsce to mozna wszystko. I nic sie nie zmienilo.
1a2b
W ramach retorsji należy powiesić Strzembosza na latarni za jaja.
Obciążać sędziów kosztami za ponowne ściganie wszystkich tych bandziorów i złodziei, których dla żartu zwalniają.
kris74keh
Sprytny myk z tym omdleniem. Teraz każdy złoczynca może brać przykład z mecenasa.
1a2b
Sprytny? To była jeszcze większa bucówa niż "niemcy mnie biją".

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki