REKLAMA

Sąd oddalił wniosek Ursusa o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość spółki

2021-07-13 06:46, akt.2021-07-13 10:28
publikacja
2021-07-13 06:46
aktualizacja
2021-07-13 10:28

Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek Ursusa o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość spółki - poinformował Ursus w komunikacie.

Sąd oddalił wniosek Ursusa o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość spółki
Sąd oddalił wniosek Ursusa o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość spółki
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Aktualizacja 10:28 - W reakcji na komunikat, akcje Ursusa tanieją o 37 proc. Skala spadków pogłębiła się względem poranka.

O ogłoszenie upadłości wnioskowali wierzyciele Getin Noble Bank i PKO BP. Syndykiem została spółka KGS Restrukturyzacje. Postanowienie sądu jest nieprawomocne, ale jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania.

W marcu zarząd Ursusa złożył w sądzie w Warszawie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Spółka oceniała, że kontynuowanie restrukturyzacji pod nadzorem sądu umożliwi wykorzystanie rezultatów dotychczasowych działań, które były podjęte w przyspieszonych postępowaniach układowych i uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Warto jednak dodać, że postępy były niewielkie. Spółka regularnie notowała straty, a jej zadłużenie było przeszło dwa razy większe od posiadanych aktywów. Ursus próbował nawiązać współpracę z licznymi zagranicznymi partnerami, jednak zazwyczaj kończyło się listach intencyjnych, a euforia inwestorów mniejszościowych, że to już nadchodzi wybawiająca spółkę z problemów umowa, szybko była boleśnie rewidowana przez rzeczywistość. Perypetie te szeroko opisywaliśmy w lutym w artykule "Ursus i wypatrywanie rycerza na białym traktorze", gdzie wskazywaliśmy, że mimo kolejnych komunikatów o współpracy, Ursus jest na autostradzie do upadłości. Ostatnie wydarzenia potwierdziły niestety te przypuszczenia.

Ursus jeszcze w połowie minionej dekady cieszył się sporą popularnością wśród inwestorów z GPW. Kontrakty w Afryce pozwalały mieć nadzieję na odbudowanie legendarnej marki. Przelewy z afrykańskich kontraktów zaczęły się jednak spóźniać, Ursus miał także problemy na rodzimym rynku, gdzie nie tylko przegrywał z konkurencją, ale i narzekał na opóźnienia w realizacji wniosków w ramach dopłat unijnych dla rolników. Fiaskiem okazało się też zaangażowanie w projekt elektrycznego autobusu. Ursus Bus miał stanowić silną nogę odradzającego się Ursusa, koniec końców okazał się jednak jednym z kamieni, który pociągnął biznes na dno. Dodatkowo sporo było zawirowań w zarządzie spółki, co sugeruje, że problemem mogło być i słabe zarządzanie firmą.

Źródła problemów Ursusa szeroko opisywaliśmy m.in. w artykule z 2018 roku pt. "Gwałtowne spadki na Ursusie. Afryka, Kaczyński, dopłaty" oraz artykule z 2019 roku pt. "Rośnie kapitałowa dziura w Ursusie".

Należy także podkreślić, że upadający Ursus ma niewiele wspólnego ze starym, legendarnym Ursusem, który już dawno zniknął z biznesowej mapy polski. Firma, o której mowa powyżej, przejęła markę i próbowała ją wskrzesić. Sprzęt nie był jednak produkowany w starych zakładach Ursusa, dodatkowo sam zabieg ze wskrzeszaniem legendarnej marki można uznać za przemyślany zabieg marketingowy, który jednak jak pokazały kolejne lata nie przyniósł sukcesu. 

AT

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (39)

dodaj komentarz
przemyslaw-pelka
I gdzie tutaj jest (nie)rząd i polski srad? który wpiera przedsiębiorczość?
lepiej kupić chińskiego traktora.
Bo polskie to musi być państwowe dotowane z podatkóf. Aby motłoch wiedział ze polska działa

carlito1
Pamiętajcie że to spółka na którą namawiał morawiecki! Perełka elektromobilnosci! Przyszłość.! A okazała się wehikułem finansowym dla kolesi ... I wydmuszka.. pan Mateusz M. Powinien odsiadywac wyrok za to.
grzegorzkubik
Kto się interesował Ursusem ten wie, a jak ktoś nie wie, to powinien odwiedzić Zieloną Górę bo tam jeździ najwięcej elektrobusów wyprodukowanych przez URSUSA
Naprawdę ładne autobusu i to był strzał w dziesiątkę tego lubuskiego miasta.
https://www.youtube.com/watch?v=6GlRLpOwkZE
men24a
Wrzodak zablokował prywatyzacje Ursusa, potem była tylko równia pochyła i bankructwo, nazwę wykupił prywaciarz i zaczął naklejać na Tureckie ciągniki Ursus i wysyłać je do Afryki. Gdy PiS doszedł do władzy dał kredyt 200 mln zł to zaczęli składać autobusy elektryczne i to ich pogrzebało całkowicie, prezes otwarcie o tym powiedział,Wrzodak zablokował prywatyzacje Ursusa, potem była tylko równia pochyła i bankructwo, nazwę wykupił prywaciarz i zaczął naklejać na Tureckie ciągniki Ursus i wysyłać je do Afryki. Gdy PiS doszedł do władzy dał kredyt 200 mln zł to zaczęli składać autobusy elektryczne i to ich pogrzebało całkowicie, prezes otwarcie o tym powiedział, największy ich błąd. A sprywatyzowany BIZON (kupiony przez new holland) dalej działa i składa kombajny a Polacy mają tam pracę. TFuu Balcerowicz. Jeszcze pozostał polski Autosan, raz go przejmuje wojsko, innym razem zakład energetyczny a związki zawodowe i zarząd mają swoje limuzyny i sekretarki. Gdy Polski Bus chciał nabyć te autobusy, przyjechali do fabryki, wystraszyli się. Właściciel PolskiegoBusa, sir Brian Souter po wizycie w sanockim Autosanie pół żartem stwierdził, że fabryka bardziej nadaje się do produkcji czołgów niż autobusów.
W rankingu marek Autosan zajął 4 miejsce (za Mercedesem, Solarisem i Manem). Fabryka z Sanoka z liczbą nowych rejestracji, wynoszącą 50 sztuk zanotowała 16-procentowy wzrost. Ilona Kachniarz z PGZ zapewnia, że zakład w perspektywie najbliższych lat będzie dalej wzmacniał swoją pozycję na rynku autobusowym. W zakładzie pracuje 400 osób. 65 mln strat za lata 2016-19
Artyleria z HSW i radarowy PIT-Radwar nie chcą już dopłacać do Autosanu. Właściciele zakładów z Sanoka chcą sprzedać swoje udziały w autobusowej firmie. Ale rząd im nie pozwala.
ajwaj_
Wyjscie-ratunek dla URSUSa jest proste
Bialorusy wezma, jak PISy odjada np. na taczkach
A KONFEDERACJA wezmie sie za prace

Kontakty, sprzedaz, zamówienia itd na calym swiecie

http://www.belarus-tractor.com/
grzegorzkubik
Cieszą się gnojki na forum z upadłości Ursusa i są pierwsi do politykowania i ustalania co dobre dla Polski. PO sprzedała firmę za złotówkę.
300_pala
A to czyja wina pisarzu…..
300_pala
Przestań pierd….. farmazony. PO PSL było ostatnią koalicja która Urausowi pomogła. Przez 6 lat rządów pisuarze nic nie zrobili.
carlito1 odpowiada 300_pala
Jak nic nie zrobili Pisy? Naciągnęli masę ludzi na bujdy o elektromobilnosci, nowym dostawczym "Lublinie" i innych pierdołach.... Za to morawiecki powinien siedzieć

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki