REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl. Dziś specjalne wydanie serwisu

Sąd ocenił, ile kosztuje prywatność

2021-02-02 06:48
publikacja
2021-02-02 06:48
Sąd ocenił, ile kosztuje prywatność
Sąd ocenił, ile kosztuje prywatność
fot. Zolnierek / / Shutterstock

Osobie, której dane osobowe bezprawnie ujawniono, należy się finansowe zadośćuczynienie – uznał sąd. To prawdopodobnie pierwszy wyrok, w którym odwołano się wprost do RODO przyznającego prawo do takiej rekompensaty" - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta pisze, że pozew złożyła właścicielka pojazdu, który uczestniczył w kolizji. Kobieta nie prowadziła auta, ale na nią wystawiona była polisa OC. Ubezpieczyciel przekazał poszkodowanemu w stłuczce wszystkie jej dane, w tym również PESEL i numer telefonu.

"Sąd uznał, że to zbyt wiele. Odwołał się do RODO, które nakazuje ograniczać zakres danych do tego, co jest niezbędne dla celów, w jakich są przetwarzane. Numer telefonu czy PESEL nie są zaś konieczne do dochodzenia roszczeń związanych z kolizją. Kobieta żądała 10 tys. zł zadośćuczynienia, sąd przyznał jej 1,5 tys. zł" - czytamy.

Według dziennika wyrok pokazuje jednak skuteczność alternatywnej wobec skargi do UODO drogi dochodzenia sprawiedliwości. Przy wyciekach danych tysięcy osób koszty dla firmy z tytułu zadośćuczynienia mogą okazać się dotkliwsze niż kary nakładane przez organ - dodano. (PAP)

mmu/ dki/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
lorelie
Zamiast przyznać jej 200 tyś PLN to sąd chroni interes prywatnej firmy a nie Polaków. Jak by dostali solidną karę to więcej by tak nie zrobili i to czyli dobro Polaków powinno być podstawą dla sądu. Tym czasem zachodnia firma zapłaci grzywnę w wysokości dniówki pracownika budowlanego na zachodzie! Skandal
darius19
wiec proponuje zeby tow. "lorelie" - krytykujcy wszystko i wszystkich - ujawnil swoje dane..... Ciekawym jak by zareagowal gdyby Bankier.pl ujawnil jego dane???
pstrzezek
Powinieneś dodać "prawdziwych Polaków" bo jeszcze jakiś lewak sobie pomyśli że należy do tego elitarnego grona i co wtedy ?

Powiązane: strefa domowych finansów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki