REKLAMA

Sąd blokuje rozbiórkę Ceramiki Nowej Gali

2020-01-16 13:00
publikacja
2020-01-16 13:00

Rozbiór Ceramiki Nowej Gali na razie wstrzymany. Spółka właśnie ujawniła decyzję sądu w sprawie kontrowersyjnych uchwał wigilijnego WZA.

To dopiero początek batalii inwestorów mniejszościowych / thetaXstock

- Zarząd Ceramika Nowa Gala SA informuje, że w dniu 14 stycznia 2020 roku powziął informację o wydaniu w dniu 8 stycznia 2020 roku przez Sąd Okręgowy w Kielcach, VII Wydział Gospodarczy postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia akcjonariusza: Value Fundusz Inwestycyjny Zamknięty w Warszawie - poinformowała spółka w komunikacie.

Zabezpieczenie obejmuje cztery punkty. Najważniejszy to wstrzymanie skuteczności i wykonania uchwały nr 7 oraz nr 8 nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki z dnia 24 grudnia 2019 r. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki oraz zmiany przedmiotu jej działalności do czasu zakończenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności, ewentualnie uchylenia ww. uchwał.

Wigilijna rozbiórka spółki

To dla akcjonariuszy Ceramiki Nowej Gali bardzo ważna decyzja. Przypomnijmy, wigilijne walne wywołało kontrowersje nie tylko ze względu na swoją datę. "Przy karpiu" dokonano bowiem jej rozbioru. Kluczowa była uchwała nr 7 "w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki". Chodzi m.in. o zakład w Końskich, ale i o część dystrybucyjną i sprzedażową oraz wszystkie aktywa produkcyjne posiadane bezpośrednio przez spółkę. Cerrad chce ten pakiet odkupić od Ceramiki Nowa Gala za 22 mln zł. Uchwałę przyjęto głosami Cerradu (miał 90,7 proc. głosów na WZA), niemal wszyscy inni uczestnicy walnego zagłosowali przeciw.

Warto dodać, że wcześniej Ceramika Nowa Gala informowała, że Cerrad za 68 mln zł chce również nabyć całą należącą do CNG Ceramikę Gres. - Środki uzyskane ze sprzedaży przedsiębiorstwa pozwolą Ceramice Nowej Gali spłacić wszystkie jej kredyty i tym samym oddalić widmo niekontrolowanej niewypłacalności - informowano wówczas. 

W efekcie jednak Ceramika Nowa Gala zupełnie straci swój dawny charakter. Potwierdziły to zresztą głosowane na wigilijnym walnym zmiany statutu, z których wynika, że spółka przestanie być produkcyjną, stanie się zaś holdingową. Inwestorzy, którym się to nie podoba, mogą sprzedać akcje w wezwaniu, które trwa do 17 stycznia. Dzięki niemu Cerrad chce osiągnąć 100 proc. w kapitale spółki i zdjąć ją z giełdy. Obecnie w rękach Cerradu znajduje się 78,6 proc. akcji.

Tymczasowy zakaz

Sąd w najnowszym postanowieniu zakazał jednak radzie nadzorczej zatwierdzenia sprzedaży zakładów oraz zakazał samej spółce podejmowania jakichkolwiek czynności zmierzających do przeniesienia na Cerrad jakichkolwiek praw dotyczących zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które główny akcjonariusz chce przejąć. Spółce zabroniono też wykupu akcji od akcjonariuszy niezgadzających się na zmianę działalności Cerradu. Zakazy te oczywiście dotyczą okresu aż do momentu wyjaśnienia, czy uchwały nr 7 i nr 8 są obowiązujące, czy nie.

Cena akcji Ceramiki ustabilizowała się w okolicach ceny z wezwania / Bankier.pl

Zabezpieczenie zostało poczynione w związku z wnioskiem złożonym przez Value FIZ, który jest jedynym mniejszościowym akcjonariuszem powyżej progu (posiada 6,3 proc. udziału w kapitale). Do blokowania uchwał nawoływali jednak i niektórzy inni akcjonariusze mniejszościowi spółki, m.in. za pomocą forum Bankier.pl. Zabezpieczenie to jednak dopiero początek drogi, teraz FIZ ma dwa tygodnie na wytoczenie powództwa o stwierdzenie nieważności i ewentualnie o uchylenie uchwał walnego zgromadzenia. Jeżeli tego nie zrobi, zabezpieczenie upadnie. Jeżeli zaś powództwo zostanie wytoczone, mniejszościowych czeka batalia w sądzie o unieważnienie uchwał.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki