REKLAMA

Sąd apelacyjny w Kijowie uchylił areszt byłemu prezydentowi Janukowyczowi

2020-11-16 17:30
publikacja
2020-11-16 17:30
Sąd apelacyjny w Kijowie uchylił areszt byłemu prezydentowi Janukowyczowi
Sąd apelacyjny w Kijowie uchylił areszt byłemu prezydentowi Janukowyczowi
fot. Valery Matytsin / / FORUM

Sąd apelacyjny w Kijowie w poniedziałek uchylił decyzję o zaocznym areszcie dla byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w sprawie dotyczącej brutalnych działań wobec uczestników rewolucji godności w lutym 2014 r. na Majdanie Niepodległości.

Sąd częściowo przychylił się do apelacji złożonej przez obronę Janukowycza i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez pierwszą instancję. Apelację złożono od wyroku sądu z maja br.

"Liczne proceduralne nieprawidłowości i niepotwierdzenie podejrzenia. Decyzją sądu apelacyjnego sprawa została skierowana do rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji" - powiedział telewizji Hromadske jeden z adwokatów byłego prezydenta Ihor Fedorenko.

"To pełna dewaluacja wartości rewolucji godności i śmierci chłopaków, którzy zginęli na froncie" - ocenił w rozmowie z Hromadske ojciec zabitego na Majdanie 20 lutego 2014 roku Ustyma Hołodniuka, Wołodymyr Hołodniuk. "Biorąc pod uwagę to, co obecnie dzieje się w kraju, jestem po prostu oburzony. Wydaje mi się, że to całkowity surrealizm, sen" - dodał.

W wyniku wydarzeń na Majdanie Niepodległości w Kijowie w okresie od 18 do 20 lutego 2014 roku życie straciło ogółem około 100 osób. Większość z nich zginęła od broni palnej. Protesty zwolenników integracji europejskiej rozpoczęły się tam 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE.

Był to kolejny zaoczny areszt dla obalonego w 2014 roku byłego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy. Również w maju Janukowycz został zaocznie aresztowany na dwa miesiące w sprawie dotyczącej zmian w konstytucji. W styczniu 2019 roku Janukowycz został natomiast zaocznie skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu. Sąd uznał go za winnego sprzyjania agresywnej wojnie przeciwko Ukrainie ze strony Federacji Rosyjskiej. Przed sądem wyższej instancji w Kijowie toczy się proces apelacyjny, podczas którego adwokaci Janukowycza domagają się anulowania wyroku dla ich klienta.

Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki