REKLAMA

DANIASąd Najwyższy: Dziecko urodzone przez cudzoziemkę nie nabywa duńskiego obywatelstwa po dawcy nasienia

2023-05-28 15:06
publikacja
2023-05-28 15:06

Dziecko poczęte w wyniku sztucznego zapłodnienia i urodzone przez obywatelkę Kuby nie nabywa duńskiego obywatelstwa po dawcy nasienia, obywatelu Danii - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy, potwierdzając wcześniejsze wyroki w sprawie.

Sąd Najwyższy: Dziecko urodzone przez cudzoziemkę nie nabywa duńskiego obywatelstwa po dawcy nasienia
Sąd Najwyższy: Dziecko urodzone przez cudzoziemkę nie nabywa duńskiego obywatelstwa po dawcy nasienia
/ Shutterstock

Kobieta nie posiadająca duńskiego obywatelstwa w 2018 roku urodziła chłopca w Danii w wyniku rozrodu wspomaganego z wykorzystaniem materiału genetycznego z banku nasienia. Dawcą spermy był Duńczyk.

Matka, która wniosła sprawę do sądu, twierdziła, że jej syn nabył duńskie obywatelstwo na podstawie ustawy o obywatelstwie. Zgodnie z art. 1 dziecko staje się Duńczykiem w chwili urodzenia, jeśli co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem tego kraju.

Sąd Najwyższy orzekł, podobnie jak wcześniej sądy dwóch niższych instancji, że określenie "ojciec" w ustawie o obywatelstwie należy rozumieć jako "ojciec prawny", a nie zaś "biologiczny". W wyroku sędziowie powołali się na ustawę o dzieciach, w której stwierdza się, że dawca nasienia co do zasady nie jest uważany za ojca (prawnego) dziecka w przypadku sztucznego zapłodnienia.

Duński Sąd Najwyższy stwierdził również, że odmowa przyznania dziecku Kubanki obywatelstwa Danii nie jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka, na którą powoływała się skarżąca. Według sądu chłopiec nie jest bezpaństwowcem, posiada obywatelstwo Kuby i w Danii nie jest traktowany inaczej, niż inne dzieci urodzone przez cudzoziemki.

Rozpatrywana od 2020 roku sprawa była precedensem, wywołała w Danii debatę, czy coraz łatwiejszy dostęp do metod sztucznego zapłodnienia może być wykorzystywany przez cudzoziemki do nabycia przez ich dzieci duńskiego obywatelstwa.

Daniel Zyśk(PAP)

zys/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
rick7
Patologia rodziny osądzona przez patologię władzy sądowniczej.
Ale u nas w UkroPolin jest jeszcze gorzej. Tam chociaż zastanawiają się komu dać obywatelstwo a komu nie. UkroPolin rozdaje za darmo obywatelstwa obywatelom państwa położonego w Palestynie, w tym emerytury i renty. Obywatelom Krainy za wschodnią granicą za 1 dzień
Patologia rodziny osądzona przez patologię władzy sądowniczej.
Ale u nas w UkroPolin jest jeszcze gorzej. Tam chociaż zastanawiają się komu dać obywatelstwo a komu nie. UkroPolin rozdaje za darmo obywatelstwa obywatelom państwa położonego w Palestynie, w tym emerytury i renty. Obywatelom Krainy za wschodnią granicą za 1 dzień pracy polskie emerytury, na razie obywatelstwa tylko tym z kartą Polaka. Ale każdy wie, że w tym upadłym państwie każdy papier można kupić.

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki