REKLAMA
WAŻNE

Sąd: Chodorkowski odzyska dostęp do zamrożonych 100 mln euro

2016-12-07 17:42
publikacja
2016-12-07 17:42

Sąd w Dublinie orzekł w środę, że nie widzi podstaw do utrzymania w mocy decyzji o zamrożeniu blisko 100 mln euro należących do byłego rosyjskiego oligarchy Michaiła Chodorkowskiego i nakazał udostępnienie tych aktywów ich właścicielowi.

fot. Krystian Maj/FORUM / / FORUM

Środki te zostały zamrożone w 2011 roku na wniosek irlandzkiej policji (Garda), według której zachodziło uzasadnione podejrzenie, że zostały nielegalnie wyprowadzone z Rosji za pośrednictwem spółki inwestycyjnej z siedzibą na Gibraltarze.

Wydział Gardy ds. przestępstw finansowych co 28 dni musiał występować do sądu o dalsze zamrożenie tych funduszy, jednak ostatni taki wniosek został zaskarżony przez prawników Chodorkowskiego.

Sędzia Timothy Lacey oświadczył w środę, że choć dochodzenie irlandzkiej policji w sprawie domniemanego prania pieniędzy przez Chodorkowskiego wciąż trwa, to nie przedstawiono mu wystarczających argumentów za utrzymaniem blokady.

Były rosyjski oligarcha i były właściciel jednego z największych rosyjskich koncernów naftowych Jukos twierdzi, że 100 mln euro pochodzi z płatności z tytułu dywidend i programu skupu udziałów w 2003 roku, z których środki zostały przekazane do spółek offshore oraz funduszy zarządzanych przez towarzystwa powiernicze.

Chodorkowski, który obecnie mieszka w Londynie, w wydanym oświadczył wyraził radość z orzeczenia sądu. Irlandzkie media przypominają, że zapowiadał wcześniej, iż znaczną część odzyskanych pieniędzy zamierza przeznaczyć na finansowanie swojej fundacji Otwarta Rosja (Open Russia), działającej na rzecz praw człowieka i demokracji w tym kraju.

W 2013 roku Chodorkowski został ułaskawiony przez prezydenta Władimira Putina i wyjechał za granicę. W 2005 roku był skazany na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Zarzuty postawiono mu, gdy popadł w konflikt z Putinem, oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać partie opozycyjne.

Po aresztowaniu Chodorkowskiego jego koncern doprowadzono do bankructwa. Warta niegdyś 40 mld dolarów spółka została znacjonalizowana, a większość aktywów przekazano Rosnieftowi, koncernowi kierowanemu przez Igora Sieczyna, jednego z najbliższych współpracowników Putina. Chodorkowski nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i twierdził, że aresztowanie i proces były karą za jego ambicje polityczne.

Pod koniec 2015 roku sąd w Moskwie wydał decyzję o zaocznym aresztowaniu Chodorkowskiego w związku ze wznowionym przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej postępowaniem w sprawie zabójstwa w 1998 roku mera miasta Nieftiejugańsk, Władimira Pietuchowa. Według komitetu w tej sprawie, w ramach której skazano już jednego z zastępców Chodorkowskiego oraz szefa służby bezpieczeństwa Jukosu, pojawiły się nowe dowody. (PAP)

akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~edw
Ten facet wyniósł Putina na stanowisko prezydenta Rosji. Za samo to powinno się go zamknąć i wyrzucić klucz.
~Patriota
Postarajcie się zarobić takie pieniądze Amatorzy
~StanRS
Szkoda, że nie zdechł w obozie pracy na Syberii.
~Dżejms
Popatrzcie na fotkę - ewidentnie brak mycki i pejsów.
~obserwator
Żyd chociaż tyle sobie schował w skarpecie na czarna godzine.
~zez
100 mln dla gościa który o mało co nie został nowym władcą Kremla to grosze na otarcie łez. Ten facet już nic nie znaczy a gdyby nawet znowu stał się zagrożeniem to zatruje się polonem albo ulegnie innemu "wypadkowi"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki