REKLAMA

SRK wypłaciła pierwsze 120-tysięczne odprawy dla odchodzących z pracy górników

2022-01-28 13:40
publikacja
2022-01-28 13:40
SRK wypłaciła pierwsze 120-tysięczne odprawy dla odchodzących z pracy górników
SRK wypłaciła pierwsze 120-tysięczne odprawy dla odchodzących z pracy górników
fot. iurii / / Shutterstock

Pierwszych ponad 80 pracowników, odchodzących z górnictwa z wykorzystaniem ustawowych osłon socjalnych, otrzymało 120-tysięczne odprawy pieniężne. Środki wypłaciła w piątek Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) po zakończeniu weryfikacji uprawnień tej grupy osób do otrzymania odprawy.

"Po pozytywnej weryfikacji wniosków dotyczących jednorazowych odpraw pieniężnych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, SRK wysłała w piątek pierwsze kilkadziesiąt przelewów do pracowników, którzy zdecydowali się na odejście z górnictwa w ramach obecnych działań osłonowych" - poinformował PAP rzecznik SRK Wojciech Jaros.

"Kolejne przelewy wysyłane będą stopniowo, wraz z otrzymywaniem odpowiedzi z ARP" - dodał rzecznik. Agencja, posiadająca bazy danych byłych górników, weryfikuje, czy poszczególne osoby nie korzystały już w przeszłości z innych programów osłonowych. Szacuje się, że w sumie jednorazowe 120-tysięczne odprawy otrzyma blisko 800 pracowników.

Z początkiem tego roku SRK przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III wraz z grupą ponad 2,1 tys. pracowników, którzy mają skorzystać z ustawowych osłon socjalnych. To urlopy górnicze, podczas których do czasu przejścia na właściwą emeryturę (nie dłużej niż cztery lata) górnicy będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, a także jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł netto.

Po przejęciu pracowników spółka rozpoczęła weryfikację ich uprawnień do świadczeń. Po sprawdzeniu w SRK i uzupełnieniu ewentualnych braków, wnioski o urlopy górnicze trafiają do ZUS–u, zaś wnioski o odprawy jednorazowe - do katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. SRK wysłała już do ARP wszystkie wnioski o odprawy - po pozytywnej weryfikacji możliwa jest wypłata środków.

Równolegle - po wstępnej weryfikacji wniosków - także dokumentacja osób ubiegających się o urlop górniczy jest sukcesywnie wysyłana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W oczekiwaniu na ostateczne decyzje ZUS pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych i urlopów dodatkowych. SRK zapewnia, iż dokłada starań w celu szybkiego zakończenia procesu weryfikacji, proces spowalnia jednak pandemia COVID-19.

W razie negatywnej weryfikacji przez ZUS lub ARP, pracownik ubiegający się o urlop górniczy lub odprawę wróci do pracy w swoim macierzystym zakładzie.

Wraz z majątkiem ruchu Jastrzębie III do SRK trafiło 2148 osób, z których - według szacunków przed weryfikacją wniosków - 1355 osób ma skorzystać z urlopów górniczych, a 793 z jednorazowych odpraw pieniężnych. Przed przyznaniem osłon konieczna jest weryfikacja uprawnień poszczególnych pracowników.

Na grupę ponad 2,1 tys. osób przekazanych z początkiem 2022 roku do SRK składają się zarówno pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (914 osób), jak i pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj (łącznie 1234 osoby), przejęci na krótko przez JSW, by mogli trafić do SRK i tam skorzystać z osłon. Taka formuła przekazania wynikała z zapisów ustawowych, zgodnie z którymi osłony przysługują pracownikom przekazanym do SRK wraz z przeznaczonym do likwidacji majątkiem.

1 października 2021 r. Sejm znowelizował tzw. ustawę górniczą, wydłużającą do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do SRK oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata, do końca 2027 r. Nowela, która weszła w życie 1 grudnia ub. roku, przedłużyła też regulacje dotyczące osłon dla górników.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (15)

dodaj komentarz
carlito1
Tak to jest jak wybiera się socjalistów i ułomów do władzy
pafcio24
Dziwne, że tylko 120 tys. - mogli dawać np. milion. Co za chory kraj, powinny być 3 czy 6 pensji i już. ***** ***:)
popaj1
Jak cię pracodawca zwolni w normalnej firmie- możesz liczyć na max 3 m-c odprawę, jak cię zwolni w gorszej firmie lądujesz z dnia na dzień na buku - takie są realia rynku w naszym kraju- jak jesteś kumaty znajdziesz sobie inna prace. Kim są w takim razie górnicy ze są traktowani o niebo lepiej od innych pracowników? czy mają doktoraty Jak cię pracodawca zwolni w normalnej firmie- możesz liczyć na max 3 m-c odprawę, jak cię zwolni w gorszej firmie lądujesz z dnia na dzień na buku - takie są realia rynku w naszym kraju- jak jesteś kumaty znajdziesz sobie inna prace. Kim są w takim razie górnicy ze są traktowani o niebo lepiej od innych pracowników? czy mają doktoraty ? czy są tak rozchwytywani na rynku pracy ze kopalnie fundują im takie sowite odprawy? Najgorsze jest to ze oni nie wypracowali sobie tych pieniędzy - a idą z budżetu państwa- z podatków tych ludzi którzy pracują za najniższa krajową.
dziadekjarek
Znając ten elektorat kasa szybko wróci do budżetu
pstrzezek
A Wałęsa obiecywał "tylko" 100 mln (obecnie 10k) A obecna władza daje 12x więcej ;) No i kto zrobił więcej dla Polski no kto sie pytam ;))
bankster-kreator
Ja też chcę, gdzie mogę podać numer konta? Ten kraj i tak upadnie więc zanim upadnie mogliby mi przelać 120k pln. Póki jeszcze coś warte szybko bym zamienił na jakieś realne antyfinalcyjne aktywa. To trzeba jakieś CV wysłać ze zdjęciem w górniczym stroju pod ziemią? Czy wystarczy numer konta i skan paszportu górnika? Jak byłem kilka Ja też chcę, gdzie mogę podać numer konta? Ten kraj i tak upadnie więc zanim upadnie mogliby mi przelać 120k pln. Póki jeszcze coś warte szybko bym zamienił na jakieś realne antyfinalcyjne aktywa. To trzeba jakieś CV wysłać ze zdjęciem w górniczym stroju pod ziemią? Czy wystarczy numer konta i skan paszportu górnika? Jak byłem kilka razy na barburkach to też mi się należy? Jest jakiś rządowy tutorial jak uzyskać "darmowe" 120k?
sel
Większość górników pracowała w zakładach usługowych tak pod ziemią jak w odkrywkowych i ci nie są górnikami , nie mają żadnych praw..
peluquero
każdy kto chce zaoszczędzić te 120k w tym roku będzie musiał pokonać 8-9 a realnie 16-18% inflację by w mocy nabywczej nie zostało mu już tylko 100k a w następnym roku jak na mój gust przy rozpędzonej już na dobre inflacji (mimo prób zadrukowania jej tym razem kasą władowaną w dopłaty do energii) około 80k...ale wiem że górnicy większość każdy kto chce zaoszczędzić te 120k w tym roku będzie musiał pokonać 8-9 a realnie 16-18% inflację by w mocy nabywczej nie zostało mu już tylko 100k a w następnym roku jak na mój gust przy rozpędzonej już na dobre inflacji (mimo prób zadrukowania jej tym razem kasą władowaną w dopłaty do energii) około 80k...ale wiem że górnicy większość z nich szybko te kase wyda :)
roburr
Skąd inflacja? Właśnie stąd. Jeżeli zsumujemy wszystkie prezenty dla grup próżniaczych przekonamy się, że pieniądz drukowany rozdawany w prezencie to prawdziwa przyczyna inflacji. Wszelkie odprawy, prezenty, 500 plusy, wyprawki to niezarobione bez pokrycia wydawane jak talony na towar, którego ilosć jest skończona, którego nie można Skąd inflacja? Właśnie stąd. Jeżeli zsumujemy wszystkie prezenty dla grup próżniaczych przekonamy się, że pieniądz drukowany rozdawany w prezencie to prawdziwa przyczyna inflacji. Wszelkie odprawy, prezenty, 500 plusy, wyprawki to niezarobione bez pokrycia wydawane jak talony na towar, którego ilosć jest skończona, którego nie można wydrukować. Stąd wzrost cen. Wzrostu tego nie zatrzymają podwyżki stóp, bo rozdawanie talonów nierobom trwa w najlepsze. W związku z powyższym wartość talonów spada, a towarów rośnie. Ot i cała tajemnica.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki