REKLAMA

ŚDM w Krakowie kosztowały ponad 200 mln zł

2016-12-22 12:12
publikacja
2016-12-22 12:12

Ponad 200 mln zł wyniosły całkowite koszty organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Sfinansowano je z wpłat zarejestrowanych uczestników, darowizn osób prywatnych i firm, składek od wiernych oraz wsparcia z budżetu państwa. Źródła finansowania dały łącznie ponad 201 mln zł.

/ FORUM

"Przygotowując się do tego wydarzenia staraliśmy się działać roztropnie, to znaczy główna zasada która nami kierowała nie wydawać więcej pieniędzy niż ich posiadamy (...). W ostatnich miesiącach trwały intensywne prace, rozliczenia faktur , po których możemy przedstawić bilans ŚDM" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik krakowskiej kurii ks. Piotr Studnicki.

Jak poinformowała Paulina Guzik z komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, na koszty organizacji i przebiegu - tego wydarzenia złożyły się wszystkie działania organizacyjne na przestrzeni trzech lat. W sumie wyniosły one 200,6 mln zł.

Najwięcej kosztowała obsługa pielgrzymów, którzy otrzymywali specjalne plecaki tzw. niezbędniki pielgrzyma, organizacja ich zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz ubezpieczenie i aplikacje mobilne, dając łączny koszt wynoszący blisko 110 mln zł. Przygotowanie miejsc pięciu Wydarzeń Centralnych ŚDM na krakowskich Błoniach oraz w Campusie Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki, a także miejsc spotkań towarzyszących (m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II) kosztowało łącznie 67 mln zł.

W koszty organizacji ŚDM w Krakowie wliczono też wydatki na przygotowania do ŚDM, w tym zjazd delegatów, a także koszty wynagrodzenia pracowników Komitetu Organizacyjnego oraz wolontariuszy długoterminowych, call center oraz wydarzeń poprzedzających. W sumie wyniosły one blisko 10 mln zł. Organizacja Festiwalu Młodych odbywającego się na kilkudziesięciu scenach festiwalowych, a także katechez w ponad 300 miejscach na terenie całej Archidiecezji Krakowskiej kosztowała ponad 7 mln zł. Organizacja i obsługa centrum informacyjnego i rejestracyjnego podczas ŚDM pochłonęła blisko 2 mln zł. W koszty organizacji wpisano również tzw. koszty inne (obsługi medialnej, strony internetowej, promocji i zorganizowania tłumaczeń) - łącznie wyniosły one blisko 4,7 mln zł.

Archidiecezja Krakowska, organizator Światowych Dni Młodzieży bazowała głównie na pięciu źródłach finansowania wydarzenia: składkach partycypacyjnych uczestników, które przyniosły 142,7 mln zł, składkach od wiernych we wszystkich polskich kościołach i parafiach - 19,6 mln zł, darowiznach prywatnych i firm wspierających - 17,9 mln zł, dochodów spółki ŚDM 2016 - 1,6 mln zł oraz wsparciu z budżetu państwa dla działań z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego - 19,4 mln zł. Źródła finansowania przyniosły łącznie kwotę blisko 201,3 mln zł. Jest to więcej niż całkowity koszt organizacji ŚDM, dając ponad 600-tysięczną rezerwę na nieprzewidziane wydatki.

"Składka partycypacyjna, stanowiąca przeszło 70 proc. źródeł finansowania pokazuje, że to młodzi organizują ŚDM i partycypują we wszystkich kosztach" - zaznaczyła Guzik.

Jak mówili organizatorzy, w porównaniu do organizacji Światowych Dni Młodzieży na przestrzeni ostatnich ośmiu lat, ŚDM w Krakowie były najmniej kosztowne, w tym o ponad połowę tańsze niż ostatnie w Rio de Janeiro w 2013 r. Według ich danych spotkanie młodych w 2013 r. w Brazylii kosztowało 475 mln zł, w 2011 r. w Madrycie - 220 mln zł, a w 2008 r. w Sydney - 250 mln zł.

Światowe Dni Młodzieży - zaznaczyli organizatorzy - wywarły również wpływ na Polskę i miasto Kraków, promując je na całym świecie. Według ich wyliczeń ekwiwalent reklamowy w polskich mediach wyniósł 67 mln zł, w mediach zagranicznych 550 mln zł. Pielgrzymi przebywający w Krakowie wydali łącznie w czasie ŚDM 500 mln zł.

"32 mln zł wróciło do budżetu państwa z tytułu podatku VAT zapłaconego za zakupy towarów i usług na potrzeby organizacji ŚDM przez archidiecezję" - dodał ks. Studnicki.

Jak zapewnili organizatorzy, nie zmarnowały się żadne materialne rzeczy pozostałe po Światowych Dniach Młodzieży. Trafiły one do wielu instytucji: stowarzyszeń, fundacji, ośrodków pomocy, szkół, parafii, duszpasterstw i zakonów. Przekazano tam m.in. ponad 14,5 tys. plecaków pielgrzyma oraz ponad 60 komputerów. Suchy prowiant otrzymała fundacja Caritas, wykorzystano go także podczas Wigilii dla bezdomnych i potrzebujących, organizowanej na krakowskim Rynku Głównym. Wodę butelkowaną rozdawano podczas tegorocznej pieszej pielgrzymki z Krakowa na Jasną Górę.

Światowe Dni Młodzieży 2016 z udziałem papieża Franciszka pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" trwały w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca. Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Według danych kurii ŚDM w Krakowie zgromadziły ponad 2 miliony osób z całego świata. W ankietach prawie 97 proc. uczestników oceniło pobyt na ŚDM bardzo pozytywnie lub pozytywnie a prawie 99 proc. po swoich doświadczeniach poleciłoby udział w ŚDM swoim znajomym.

Rafał Grzyb (PAP)

rgr/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~RODAK
^0 % dotacji rząd odebrał szpitalom przeznaczanych na leczenie noworodków!!!!!!!! Ile biednych dzieci nowo narodzonych przetrwa, przeżyje skoro zabrano pieniądze na ich leczenie? Aha jeszcze są potrzebne pieniądze na rozbite milionowe limuzyny- Prezydenta, Premiera i Ministra MON!!!!!
~RPD
ma być- 60% dotacji- sprostowanie!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Złodzieje
Pozycja koszty to wydatki gdzie kościół płacił sam sobie
Czyli są do przodu ok.100 mln
Prawdziwe wydatki ponieśli Państwo gmina i pielgrzymi
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~i_znów_PIS_kradnie
"Sfinansowano je z wpłat zarejestrowanych uczestników, darowizn osób prywatnych i firm, składek od wiernych oraz wsparcia z budżetu państwa. Źródła finansowania dały łącznie ponad 201 mln zł."-gdzie jest info jaka konkretnie część z tych 201 mln zl to kasa z budżetu czyli od zdychajacego polskiego podatnika
~Okulista
"oraz wsparciu z budżetu państwa dla działań z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego - 19,4 mln zł."

Polecam swoje usługi.
~s6
Turystyka to dochodowa profesja, bo każdy turysta kilka stówek zostawi. Kraków mądrze stawia na turystów, dlatego lotnisko w Krakowie jest największym lotniskiem regionalnym w Polsce i odprawi 5 mln pasażerów w 2016.
~kaqtrer
"Archidiecezja Krakowska, organizator Światowych Dni Młodzieży bazowała głównie na pięciu źródłach finansowania wydarzenia: składkach partycypacyjnych uczestników, które przyniosły 142,7 mln zł, składkach od wiernych we wszystkich polskich kościołach i parafiach - 19,6 mln zł, darowiznach prywatnych i firm "Archidiecezja Krakowska, organizator Światowych Dni Młodzieży bazowała głównie na pięciu źródłach finansowania wydarzenia: składkach partycypacyjnych uczestników, które przyniosły 142,7 mln zł, składkach od wiernych we wszystkich polskich kościołach i parafiach - 19,6 mln zł, darowiznach prywatnych i firm wspierających - 17,9 mln zł, dochodów spółki ŚDM 2016 - 1,6 mln zł oraz wsparciu z budżetu państwa dla działań z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego - 19,4 mln zł."

Zauważcie, że cała kasa była od wiernych, Państwa i z odsetek. Kościół nie wydał ani jednej własnej złotówki na organizację własnej imprezy. Tak się robi biznes.
~Pytanie
"Kościół nie wydał ani jednej własnej złotówki na organizację własnej imprezy. "

Własnej czyli jak pozyskanej?

Powiązane: Światowe Dni Młodzieży

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki