REKLAMA

S&P500 niezdecydowany na linii bessy

Krzysztof Kolany2023-01-17 22:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-17 22:05

Indeks S&P500 po dotarciu do linii trendu spadkowego zakończył wtorkową sesję bez większych zmian. Natomiast zniżkujące notowania akcji Goldman Sachs oraz Travelers pociągnęły w dół średnią przemysłową Dow Jonesa.

S&P500 niezdecydowany na linii bessy
S&P500 niezdecydowany na linii bessy
fot. Wang Ying / / Xinhua News Agency

Dla Wall Street mogła to być ważna sesja. Po dłuższym weekendzie (w poniedziałek Amerykanie mieli wolne) giełdowe byki wróciły na rynek, aby przełamać linię bessy łączącą wszystkie zeszłoroczne szczyty wzrostowych korekt. Od tej linii S&P500 odbijał się w kwietniu, sierpniu i w grudniu 2022 roku. Ważne było też odzyskanie psychologicznego poziomu 4 000 punktów.

Oba te zadania nie zostały wykonane, a sesja nie przyniosła rozstrzygnięć. S&P500 zwieńczył ją utratą 0,20% i zakończył dzień na poziomie 3 990,97 pkt. Nasdaq zdołał zyskać 0,14%, finiszując z wynikiem 11 095,11 pkt.

Wyraźnie słabiej spisał się Dow Jones, który oddał 1,14% i zszedł do poziomu 33 910,85 pkt. Najstarszemu amerykańskiemu indeksowi giełdowemu dały się we znaki zniżkujące o 6,5% akcje Goldman Sachs oraz tracące 4,6% walory firmy ubezpieczeniowej Travelers.

W obu przypadkach była to reakcja rynku na wyniki za IV kwartał. Goldman zaraportował niemal 70-procentowy spadek zysku netto i zapowiedział redukcję 3 200 etatów.  Zysk na akcję rzędu 3,32 USD okazał się przy tym znacznie niższy od oczekiwań Wall Street na poziomie 5,48 USD.  Za to o blisko 6% podrożały walory banku inwestycyjnego Morgan Stanley, który także pochwalił się wynikami za IV kwartał.

Media donosiły też o planowanych grupowych zwolnieniach w Microsofcie. Brytyjska stacja Sky New podawała nawet liczbę 11 000 etatów, co stanowi ok. 5% załogi. Akcje Microsoftu zyskały we wtorek 0,5%.

Za to o prawie 7,5% zyskały mocno przecenione w ostatnich miesiącach walory Tesli. Na początku roku walory największego producenta aut elektrycznych były wyceniane najniżej od sierpnia 2020 roku. Kilkanaście dni później Tesla poinformowała o mocnej przecenie swoich podstawowych modeli, co świadczy o słabym popycie na jej produkty.

Na odcinku makroekonomicznym mocno rozczarował styczniowy odczyt koniunktury w nowojorskim okręgu przemysłowym. Indeks NY Empire State zaliczył spadek do -32,9 pkt. względem -11,2 pkt. Analitycy spodziewali się jego niewielkiej poprawy i odczytu na poziomie -8,7 pkt.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki