REKLAMA

Rzecznik rządu: Część pomocy z tarczy będzie kontynuowana, ale to zależy od obostrzeń

2021-04-26 15:33
publikacja
2021-04-26 15:33
fot. Krystian Maj / Sejm RP

Część pomocy z Tarczy będzie kontynuowana, ale to zależy od obostrzeń - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że tym, którzy nie będą mogli funkcjonować, będzie proponowana pomoc na czas obowiązywania ograniczeń.

Pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o harmonogram znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, rzecznik rządu powtórzył, że decyzje o szczegółowych rozwiązaniach i harmonogramie będą komunikowane w środę.

Dopytywany, czy "skoro znoszone będą obostrzenia, to nie będzie już żadnej dodatkowej pomocy dla przedsiębiorców, ponad pomoc już udzieloną", Müller powiedział, że w ramach działań związanych z tarczami finansowymi i antykryzysowymi, "ponad 208 miliardów złotych zostało skierowane do gospodarki", co według niego, "jest gigantyczną pomocą, która została już w tej chwili udzielona przedsiębiorcom".

"Natomiast oczywiście proporcjonalnie do zakresu obostrzeń, część środków dotycząca pomocy, może być utrzymana" - dodał rzecznik rządu.

Podkreślił, że "część z tych narzędzi miało charakter wielomiesięczny". "O ile niektóre miały charakter comiesięczny, czyli zależnie od obowiązującej sytuacji epidemicznej, a część z nich była na przykład z góry udzielona na kilka miesięcy, chociażby instrumenty płynnościowe. W związku z tym (wypłacanie) części środków będzie nadal kontynuowane, ale wszystko jest zależne od sytuacji związanej z obostrzeniami" - zaznaczył.

Dodał, że rząd liczy na to, że "większość podmiotów będzie mogła stopniowo wracać do swojego funkcjonowania sprzed epidemii". "Natomiast tym, którzy nie będą jeszcze mogli z jakichś przyczyn funkcjonować, będziemy proponować takie narzędzia, które pozwolą im jeszcze przejść przez ten okres, do którego obowiązują obostrzenia" - powiedział Müller.

Wcześniej w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd przygotowuje "bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj" i zostanie on zaprezentowany "najprawdopodobniej w środę". Według szefa MZ, "oprócz edukacji w maju wróci działanie bardzo wielu sektorów i usług".

Od poniedziałku w 11 województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i lubuskim, znów mogą działać salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne. Nadal zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, kluby fitness, siłownie, kina, muzea czy teatry.

Natomiast w woj.: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymane są wszystkie wcześniejsze obostrzenia.

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki