REKLAMA

Rzecznik MSZ: Robert Grey odwołany z funkcji wiceministra SZ

2016-11-30 15:52
publikacja
2016-11-30 15:52

Robert Grey został odwołany z funkcji wiceministra spraw zagranicznych - poinformowała w środę PAP rzecznik MSZ Joanna Wajda. Grey w MSZ był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką.

fot. / / MSZ

Rzecznik MSZ nie odpowiedziała PAP na pytanie o powody dymisji, a także, kiedy Grey został odwołany.

Wyborcza.pl, która pierwsza poinformowała o odwołaniu Greya, podała, że został on odwołany pilnie, gdyż zataił fakt współpracy ze służbami USA, mimo że był o to pytany.

Premier Beata Szydło na wniosek szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego odwołała z funkcji wiceministra SZ Robert Greya - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, decyzja jest związana "ze zmianą organizacyjną w resorcie".

"Pani premier na wniosek ministra Waszczykowskiego odwołała wiceministra SZ. Jest to związane ze zmianą organizacyjną w resorcie. Każdy minister sam może kształtować politykę kadrową" - powiedział PAP Bochenek.

Premier Beata Szydło podpisała nominację dla Greya 30 września 2016 r.

Jak podawał wówczas MSZ, Robert Grey ukończył studia w University of Massachusetts (filozofia i socjologia) oraz New School University w Nowym Jorku (stosunki międzynarodowe, specjalizacja Rządy i Prawo).

Był regionalnym doradcą legislacyjnym w Senacie stanu Massachusetts. Spędził rok w Afryce gromadząc materiały o skuteczności partnerstw z organizacjami międzynarodowymi i ONZ. W Kambodży badał przestrzeganie praw człowieka. Pracował w firmie Putnam Investments w Bostonie.

Następnie wyspecjalizował się w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza dyplomacji ekonomicznej i negocjacjach oraz w budowie partnerstw pomiędzy sektorem prywatnym i państwowym. W latach 2005-2008 pracował w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie kierował Biurem ds. Partnerstw. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem zarządzającym ds. Partnerstw World BPO Forum przy współpracy ONZ (Nowe Delhi/Nowy Jork).

Od 2010 r. pracuje w Polsce. W latach 2010-2013 był dyrektorem ds. stosunków międzynarodowych i partnerstw Instytutu Studiów Wschodnich i Forum Ekonomicznego w Krynicy, a w latach 2012-2013 doradcą Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego/Grupy Bumar.

Od 2013 do 2014 r. pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie (2014-2016) był dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu funduszu venture capital Xplorer Fund w Warszawie, a także prezesem zarządu Fundacji Globe Forum.

Od maja 2016 r. był doradcą w gabinecie politycznym ministra spraw zagranicznych.

MSZ dementuje: dymisja Greya bez związku z rzekomą współpracą z wywiadem

Dementujemy doniesienia niektórych mediów, że odwołanie Roberta Greya z funkcji wiceministra ma związek z rzekomym zatajeniem przez niego współpracy z amerykańskimi służbami - podkreśla MSZ. Dymisja ma związek ze zmianą koncepcji kierownictwa w resorcie - dodaje.

Robert Grey został odwołany z funkcji wiceministra spraw zagranicznych. Grey w MSZ był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką.

"Odwołanie wiceministra Roberta Greya wynika ze zmiany koncepcji kierownictwa MSZ" - podkreśliło MSZ w komunikacie przesłanym PAP. "Stanowczo dementujemy bezpodstawne doniesienia niektórych mediów, że dymisja ta ma związek z rzekomym zatajeniem przez niego współpracy z amerykańskimi służbami" - zaznacza resort.

Jak dodaje, ministerstwo planuje w inny sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie Roberta Greya. (PAP)

mce/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~Obywatel
Tak, tak 30 września powołany a po 2 miesiącach zmiana koncepcji....ale mają pomysł na rządzenie.
~TW-BALBINA
Za dobry był i basta.
~potworyIspółka
Robert Ethan Grey (43 l.), wiceminister spraw zagranicznych, skrzętnie ukrywa informacje o swojej przeszłości – informuje “Rzeczpospolita”. Na świat przyszedł w Polsce i nazywał się Robert Piotr Grygiełko. Większość życia spędził jednak w USA i z ojczyzną nie miał żadnych związków. Do Polski wrócił dopiero w 2010 r.

Co robił
Robert Ethan Grey (43 l.), wiceminister spraw zagranicznych, skrzętnie ukrywa informacje o swojej przeszłości – informuje “Rzeczpospolita”. Na świat przyszedł w Polsce i nazywał się Robert Piotr Grygiełko. Większość życia spędził jednak w USA i z ojczyzną nie miał żadnych związków. Do Polski wrócił dopiero w 2010 r.

Co robił w międzyczasie?

Kiedy w wieku 13 lat wyjechał do USA do ojca, szybko zmienił nazwisko i został Amerykaninem. Obywatelstwo otrzymał błyskawicznie, bo zajęło mu to raptem trzy lata. Choć jego ojciec pracował jako krawiec, a matka była bezrobotna, obecny wiceminister studiował na trzech amerykańskich uniwersytetach, na których za naukę trzeba płacić olbrzymie sumy.
http://www.bibula.com/?p=91638
~TW-BALBINA
Zbyt dobrze wykształcony jak na ten nierząd
~Mariola
A ja głupia myślałam, że prezes PiS rządzi krajem niepodzielnie, a on bidulek otoczony agentami, ajentami, szantażystami tylko pośredniczy między marszałkiem sejmu, premierem i prezydentem. Ciekawe co takiego ma na sumieniu, że Polskę po kawałku oddaje. Chyba to nie są długi karciane, Oj tak, to coś jeszcze poważniejszego musi być.
~wyborca
raczej slabo -wpadl b. szybko
~Kopl
To juz chyba drugi agent obcego wywiadu zatrudniony przez PiS. Ciekawe ilu jeszcze przed nami
~Rooo
Przez 8 lat rządził agent von Srusk wtedy było dobrze?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki