REKLAMA

Rzecznik MŚP: Rząd nas nie słuchał i teraz ma bunt

2021-01-25 07:17
publikacja
2021-01-25 07:17
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Urzędnicy wiedzieli lepiej bez nas, jak skonstruować pomoc dla firm, ale zrobili źle – mówi w rozmowie z poniedziałkowym "Dziennikiem Gazetą Prawną" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców pytany przez gazetę czy to nie dziwne, że przedsiębiorcy mówią o buncie w sytuacji, gdy rząd udziela im wsparcia z tarczy branżowej i finansowej odpowiada: "Te tarcze są dziurawe, wiele firm tego wsparcia nie dostanie". Według niego to jest kolejny powód coraz większego niezadowolenia.

"Coraz trudniej jest wytłumaczyć przedsiębiorcom, dlaczego to akurat ich biznes zamknięto, a inne branże mogą działać, czemu lockdown nie objął całej gospodarki" - mówi Abramowicz w rozmowie z gazetą. Z ich punktu widzenia, jak dodaje, dobór zamrożonych branż jest zupełnie niezrozumiały. "Często podawany przykład to siłownie czy baseny – rząd je zamknął, co kłóci się z oficjalnymi komunikatami Narodowego Funduszu Zdrowia, że aktywność fizyczna zwiększa odporność" - ocenia rzecznik MŚP. Zwraca uwagę, że fitness, który wydał ogromne pieniądze na dodatkowe zabezpieczenia, by spełnić wymogi Generalnego Inspektoratu Sanitarnego, ustalone już w czerwcu, teraz "został odcięty od przychodów", a pracują duże zakłady przemysłowe, gdzie zatrudnione są setki pracowników. "Ci pracownicy spotykają się w szatniach, korzystają z pryszniców – i tam wirus nie jest zagrożeniem, a w siłowniach jest. Przedsiębiorcy dostrzegają tę niesprawiedliwość i nierówne traktowanie" - przekonuje Abramowicz.

Pytany, czy chce powiedzieć, że rząd się pogubił, Abramowicz dał przykład stowarzyszenia firm prowadzących solaria, które zapytało GIS, czy ich działalność jest bezpieczna przy zachowaniu reżimu sanitarnego ustalonego przez sanepid. "GIS odesłał to pytanie do krajowego konsultanta do spraw epidemiologii, a ten z kolei odpowiedział, że tak – działalność solariów przy zachowaniu reżimu sanitarnego nie stanowi szczególnego zagrożenia" - wyjaśnia w rozmowie z gazetą rzecznik. Dodaje, że GIS przesyła te opinię przedsiębiorcom z dopiskiem, że jest ona już nieaktualna. "Będziemy dopytywać, dlaczego ta opinia przestała obowiązywać" - zapowiada w rozmowie z "DGP".

Abramowicz zwraca uwagę, że Rada Naukowa przy RMSP składająca się m.in. z przedstawicieli wszystkich ekonomicznych uczelni w Polsce ostrzega, że "nie można bez negatywnych skutków dla poziomu życia Polaków blokować gospodarki w nieskończoność". "Lepiej więc jednak otwierać działalność i pracować w reżimie sanitarnym" - mówi gazecie.

Zdaniem rzecznika udzielanie pomocy firmom na podstawie numerów PKD nie daje możliwości rekompensat wszystkim zablokowanym przez rząd działalnościom "Rozumiem intencje rządu, który chciał w ten sposób ograniczyć koszty pomocy – ale nie da się ustalić, komu należy wypłacać pieniądze tylko na podstawie numerów PKD" - zaznacza w rozmowie z "DGP".

Rzecznik pytany przez gazetę czy pomoc udzielana w czasie drugiej fali pandemii została źle przygotowana wskazał: "Niech pan spyta, czy rząd przy konstruowaniu przepisów tarcz uwzględniał zdanie Rady Przedsiębiorców przy rzeczniku MSP, w której jest 280 organizacji". "Mówiliśmy o dziurach, o tym, że tysiące przedsiębiorców pozbawionych przychodów jest w dramatycznej sytuacji. Bez echa. Urzędnicy wiedzieli lepiej bez nas, jak to zrobić, ale zrobili źle" -powiedział dziennikowi. (PAP)

maja/ itm

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pozhoga
Mentalność przedszkolaka: wg tego pana lepiej zamknąć całą gospodarkę (żeby wszyscy mieli tak samo źle), niż tylko 2% (taki ma udział w PKB Polski branża zakwaterowania i wyżywienia). Rozumiem, że pan rzecznik, jak już się zarazi w otwartej restauracji, z honorem będzie chorował w domu i nie obciąży służby zdrowia?
anty12
Sluchalem tego geniusza w roznych stacjach radiowych. Chodzil i mowil opprogramach cos w stylu chcemy+ lub porozmawiam z koalicja + ale nic nie zrobil. On jest lepszy od Gowina w lamniu wody i trzymaciu sie przy korycie. Teraz widzi ze rzad upada wiec mozna po nich jechac. Nice try!
just_registered
W dużych marketach, Lidlach, Aldikach, Media Martktach nie ma wirusa, jest tylko w małych polskich firmach rodzinnych i kościołach. Macie zapierd.... za miskę ryżu u nich, tak jak wam kłamca Morawiecki powiedział nieoficjalnie. Zamknąć gastronomię i hotele ale zostawić stoki czynne, dla takich "bez żadnego trybu" W dużych marketach, Lidlach, Aldikach, Media Martktach nie ma wirusa, jest tylko w małych polskich firmach rodzinnych i kościołach. Macie zapierd.... za miskę ryżu u nich, tak jak wam kłamca Morawiecki powiedział nieoficjalnie. Zamknąć gastronomię i hotele ale zostawić stoki czynne, dla takich "bez żadnego trybu" vide Emilewicz. "Rząd się wyżywi" Urban. Od 30 lat rządzą w kraju nadwiślańskim złodzieje na przemian z głąbami kapuścianymi z łapanki po znajomości.
eagleeye
Jak "bunt" !?! Wszystko jest tak zaplanowane włącznie z tymi waszymi wywodami. Jeżeli ktoś tego nie widzi no to powiem tak musi być ślepy.

Trochę poszczekacie rzucą wam kość a wy już tu wywody robicie iz to wasza zasługa.

Pomyślcie wszędzie wsio "zamykają" a u nas zaraz wsio otworzą
Jak "bunt" !?! Wszystko jest tak zaplanowane włącznie z tymi waszymi wywodami. Jeżeli ktoś tego nie widzi no to powiem tak musi być ślepy.

Trochę poszczekacie rzucą wam kość a wy już tu wywody robicie iz to wasza zasługa.

Pomyślcie wszędzie wsio "zamykają" a u nas zaraz wsio otworzą ???

polak1978
Od wielu lat chodzę na basen co pozwala mi zachować kręgosłup w dobrej formie. Od kilku miesięcy nie mogę. W czwartek wydałem 400 na wizytę u ortopedy bo mój kręgosłup już wysiada. W najbliższych tygodniach wydam kolejne na rehabilitację.
Basen to nie tylko rozrywka. To zdrowie dla wielu ludzi.
Więc niech Pan
Od wielu lat chodzę na basen co pozwala mi zachować kręgosłup w dobrej formie. Od kilku miesięcy nie mogę. W czwartek wydałem 400 na wizytę u ortopedy bo mój kręgosłup już wysiada. W najbliższych tygodniach wydam kolejne na rehabilitację.
Basen to nie tylko rozrywka. To zdrowie dla wielu ludzi.
Więc niech Pan Gowin nie mówi że to nie jest miejsce niezbędne dla ludzi.
karbinadel
Gowina nie ma kręgosłupa, więc jemu basen niepotrzebny.
kryzysio odpowiada karbinadel
Wkrótce będzie miał metalowy sracz koło pryczy.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki