REKLAMA

Rzecznik Finansowy wzywa Providenta do zmian w umowach pożyczek

2020-09-16 14:17, akt.2020-09-16 15:17
publikacja
2020-09-16 14:17
aktualizacja
2020-09-16 15:17
Rzecznik Finansowy wzywa Providenta do zmian w umowach pożyczek
Rzecznik Finansowy wzywa Providenta do zmian w umowach pożyczek
fot. Jan Malec/FORUM / / FORUM

Rzecznik Finansowy wezwał Providenta do usunięcia z umów pożyczek gotówkowych niezgodnych z prawem postanowień wyłączających obowiązek proporcjonalnego zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki w razie przedterminowej jej spłaty - podało Biuro Rzecznika.

Jak podano w komunikacie, Rzecznik oczekuje też umieszczenia stosownej informacji na stronie internetowej tak, aby wszyscy klienci ją odwiedzający mogli dowiedzieć się o zmianie i jej skutkach.

Zdaniem Rzecznika Finansowego takie postanowienia są niezgodne z art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim. Ich stosowanie jest więc jego zdaniem naruszeniem prawa.

Rzecznik przypomniał, że prawo klientów do uzyskania proporcjonalnego zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki (w szczególności prowizji i opłat przygotowawczych) w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki, potwierdził w ostatnim czasie Trybunał Sprawiedliwości UE. Na tej podstawie klienci, którzy zaciągnęli taki kredyt po 18 grudnia 2011 r., domagają się właściwego rozliczenia swoich kredytów, jeśli udało im się je spłacić przed terminem. Korzystają przy tym ze wsparcia Rzecznika Finansowego.

"W ostatnim czasie otrzymaliśmy wystąpienia klientów, którzy wskazywali na nieprawidłowości w działaniach Provident Polska S.A. w zakresie rozliczania całkowitego kosztu pożyczki w razie jej wcześniejszej spłaty. Wystąpiliśmy do spółki o przekazanie stosowanych przez nią wzorców umów pożyczek. Z ich treści jasno wynika, że spółka zawarła w nich klauzule umowne wyłączające obowiązek zwrotu przez nią prowizji lub opłat przygotowawczych w przypadku przedterminowej spłaty zadłużenia" – wskazał dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy, cytowany w komunikacie.

Jak podano, spółka ma czas do końca września na poinformowanie Rzecznika o realizacji żądania, czyli usunięcia kwestionowanych postanowień umownych. W tym czasie ma się też pojawić na stronie głównej pożyczkodawcy komunikat w tej sprawie. Spółka ma informować w nim klientów o zmianach w umowach. Ma też oświadczyć, że usunięte postanowienia uważa za niebyłe i nie zamierza w przyszłości wywodzić z nich żadnych skutków prawnych. Taka informacja ma się wyświetlać każdemu klientowi wchodzącemu na stronę przez najbliższy rok.

"W przypadku braku reakcji będziemy podejmowali dalsze odpowiednie kroki prawne" – zapowiedział Mariusz Golecki.

Według komunikatu, Provident Polska S.A. jest kolejnym podmiotem rynku finansowego, wobec którego Rzecznik Finansowy stwierdził nieprawidłowości w zakresie braku rozliczania kosztów pożyczek i kredytów w razie ich przedterminowej spłaty. Na początku sierpnia 2020 r. Rzecznik skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie dwa powództwa przeciwko Bankowi Handlowemu w Warszawie S.A. oraz przeciwko Santander Bank Polska S.A. o zaniechanie stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej, polegającej na odmowie obniżenia całkowitego kosztu kredytu w razie jego całkowitej spłaty przed terminem. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
trooper
To providend jeszcze działa?? Ile to już lat temu ziobro obiecał zlikwidować te wszystkie lichwiarskie pożyczki??
daniel_1
Proszę, Podaj dane i fakty na których Oparłaś/Oprałeś swój wpis.

chlopekroztropek
Racja trooper. Zlikwidować ceły ten lichwiarski przemysł. Ludzie, którzy mają przestój w dochodach powinni mieć po prostu możliwość ukraść jedzenie w sklepie, a na opłatę czynszu można przecież włamać się do sąsiada i zastawić jego telewizor w lombardzie. Czekamy na dalsze ruchy Ziobry w tym kierunku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki