REKLAMA

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie skupować kukurydzę

2023-09-29 12:30
publikacja
2023-09-29 12:30

Zapadła decyzja o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy jako agencja w najbliższych dniach skupować - poinformował w piątek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W pierwszym etapie RASR zakupi kukurydzę za 400 mln zł.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie skupować kukurydzę
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie skupować kukurydzę
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Jak powiedział szef RASR podczas piątkowej konferencji prasowej w Bratoszewicach w woj. łódzkim, agencja będzie prowadzić skup kukurydzy po decyzji ministra rolnictwa Roberta Telusa i premiera Mateusza Morawieckiego.

"Zapadła decyzja o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy jako agencja w najbliższych dniach skupować. W tej chwili rozpoczynamy kontraktowanie i proces rozpoznania rynku. Naszym priorytetem jest jak najszybsze zbudowanie rezerwy" – ogłosił Kuczmierowski.

Dodał, że kukurydza będzie skupowana etapami. W pierwszym z nich RASR zakupi kukurydzę za 400 mln zł.

"Ceny, które płacimy mają odzwierciedlenie w rynku. Honorujemy przede wszystkich przedsiębiorców, którzy dają nam dobre warunki, z jednej strony te cenowe, ale również przechowywania" – zaznaczył.

Kuczmierowski zapewnił również, że nie ma zagrożenia wyczerpania się zapasów paliwa rolniczego. "Jest absolutnie odwrotnie. Monitorujemy rynek. Codziennie analizujemy sytuację u producentów, dystrybutorów, importerów i jednoznacznie chciałbym podkreślić, że paliwa na pewno nie zabraknie zarówno rolnikom, jak i nie rolnikom. Jesteśmy pod tym względem bardzo bezpieczni" – przekonywał.

Obecny na konferencji minister rolnictwa podkreślił, że interwencji na rynku kukurydzy związana jest z jej niską ceną. "Wiemy, że w tej chwili cena skupu kukurydzy jest niska, a po drugie firmy skupujące kukurydzę mają problemy finansowe. W zeszłym roku cena kukurydzy sięgała 900 zł (za tonę – PAP), a w tym roku to 450-400 zł. Mam nadzieję, że nasza interwencja biznesowa pomoże w tym, żeby rolnik miał gdzie sprzedać mokrą kukurydzę za godną cenę" – podkreślił Telus.

W czwartek prezes Krajowej Grupy Spożywczej Marek Zagórski ogłosił, że od poniedziałku, 2 października, spółka będzie prowadzić skup kukurydzy mokrej. "Planujemy, że ten skup będzie dwukrotnie większy niż w ubiegłym roku. Będziemy też oferowali odbiór kukurydzy prosto z pola, dodatkowo będziemy przyjmowali kukurydzę w depozyt z zaliczką 50 proc. ceny obowiązującej w danym dniu i możliwością rozliczenia transakcji w ciągu trzech miesięcy. Jeśli cena w tym czasie wzrośnie rolnik otrzyma wyrównanie, jeśli spadnie – dostanie cenę z dnia dostawy" – wyjaśnił Marek Zagórski. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki