REKLAMA

Rząd uruchomi akcję kredytową dla rolników. Wyda na nią 10 mld zł

2023-03-30 08:06
publikacja
2023-03-30 08:06

Po okupacji Mnisterstwa Rolnictwa przez AgroUnię i sympatyzujących z nią rolników, rząd zdecydował się na uruchomienie specjalnej akcji kredytowej. Do pożyczenia będzie 10 mld zł z oprocentowaniem 2 proc. dla rolników - poinformował resort. 

Rząd uruchomi akcję kredytową dla rolników. Wyda na nią 10 mld zł
Rząd uruchomi akcję kredytową dla rolników. Wyda na nią 10 mld zł
fot. Dariusz Gorajski / / FORUM

"Będą preferencyjne kredyty płynnościowe dla rolników z oprocentowaniem w wysokości 2 proc. Akcja kredytowa to 10 mld złotych" - napisał MRiRW.

Oprócz kredytów, rząd Polski wystąpi do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy. Zapowiada też wzmocnienie kontroli na granicy.

Ponadto 600 mln złotych z budżetu krajowego trafi do producentów pszenicy i kukurydzy, a dodatkowe 520 mln złotych z rezerwy kryzysowej trafi do rolników. Będą uwzględnione pozostałe gatunki zbóż i rzepaku.

Rząd zapowiada dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150, 200 zł do tony pszenicy lub kukurydzy w zależności od odległości od portów bałtyckich. Rząd deklaruje też, że magazyny będą opróżnione przed żniwami poprzez zwiększenie eksportu m.in. na cele humanitarne do krajów Afryki.

Proces skupu rozpocznie się najpóźniej 12 kwietnia 2023 r.

Pprzewidywane są też dopłaty do budowy silosów zbożowych.

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (20)

dodaj komentarz
loool
To że zboże w Ukrainy jest tańsze to mogę zrozumieć, ale tego że niemieckie zboże tez jest tańsze i to pomimo porównywalnych dopłat to już ciekawostka. A jest tak bo niemieckie rolnictwo jest wydajne, nowoczesne. Niemiecki rolnik inwestuje w maszyny i wydajność a polski rolnik inwestuje w mercedesa do kościoła i mieszkania w mieście To że zboże w Ukrainy jest tańsze to mogę zrozumieć, ale tego że niemieckie zboże tez jest tańsze i to pomimo porównywalnych dopłat to już ciekawostka. A jest tak bo niemieckie rolnictwo jest wydajne, nowoczesne. Niemiecki rolnik inwestuje w maszyny i wydajność a polski rolnik inwestuje w mercedesa do kościoła i mieszkania w mieście dla dzieci.
faramir_z_gondoru
Zaczyna się smarowanie d... miodem przed wyborami. Rozdawnictwo na całego za pieniądze podatników. Przekupstwo zbuntowanych grup społecznych, byle do wyborów. Po nich możecie sobie protestować, nie zgadzać się, buntować, już będzie po zawodach. Dorżną nas wszystkich.
men24a
Jeszcze brakuje mi wyjścia z Unii europejskiej i zapowiedzenia rolnikom, że nie będzie dopłat bezpośrednich w wysokości 50 mld euro rocznie ! Będzie modlitewnik !
polonu
a co to ma za znaczenie ile nadrukowali ile nabrali długów to nie ma żadnego znaczenia , tego kraju i tak nie ma , więc te długi to albo Unijne albo Amerykańskie , albo jedno i drugie więc wewnętrzne ,rozliczenie między sobą . a kto gdzie będzie żył i pracował to inna sprawa . jedziesz tam gdzie lepiej .
forfun
rząd daje - społeczeństwo płaci.

a zboże spalimy by zwolnić magazyny
samsza
ma być eksport lub wykorzystanie do celów energetycznych, czyli spalenie
zgadza się
nostsherlock
Że co? Udzieli kredytu!? To lepsze niż kabaret, szkoda tylko, że do wyborów nie będzie już co zbierać
szprotkafinansjery
Drukować, rozdawać, emitować obligi w dolarach i juanie!
jpelerj
W juanie mogli by nie uplasować emisji. Ale jak rząd dopłaci rolnikom, to może ci przyjdą z walizkami gotówki do deweloperów? I wykorzystają kredyt rolniczy na 2%? Szykuj się na sprzedanie tej cesji!

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki