REKLAMA

Rząd się spieszy, diabeł się cieszy – walka z odliczeniem VAT od aut z kratką

Marcin Lekki2014-01-29 06:01
publikacja
2014-01-29 06:01

Od 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy mogą odliczać cały VAT od zakupu samochodów z homologacją ciężarową. Podatkowe eldorado nie potrwa jednak długo – rząd w trosce o stan budżetu chce ograniczyć odliczenia już od marca. Powstaje pytanie, czy gospodarka nie zyskałaby więcej, gdyby firmy mogły odliczać cały VAT.

kratka
foto: materiały dla mediów (www) 

Obecnie każdy przedsiębiorca ma prawo odliczyć cały podatek od towarów i usług od zakupu samochodu osobowego na firmę. Korzyści są duże – kupując auto w cenie 100 tys. zł brutto, faktycznie zapłaci się za nie prawie 19 tys. zł mniej. Jeszcze w 2013 roku, kupując auto na firmę,  przedsiębiorcy mogli odliczyć maksymalnie 6 tys. zł. Warunkiem jest uzyskanie homologacji ciężarowej N1, co może wiązać się m.in. z montażem w aucie słynnej już „kratki”.

Sytuacja odpowiada nie tylko przedsiębiorcom – dilerzy samochodowi cieszą się ze wzmożonego ruchu w swoich salonach. Nie podoba się to tylko rządowi, który bardzo liczy na wysokie wpływy z VAT-u i chce jak najszybciej pozbawić przedsiębiorców korzyści podatkowych.

Chcesz kupić taniej? Zrób to przed końcem lutego!

OPISOBRAZKA» VAT od auta z kratką – na początku roku odliczysz całość, później tylko połowę
Możliwość podatkowej optymalizacji pojawiła się dzięki opieszałości zarówno naszych rządzących, jak i unijnych urzędników. Okres ograniczenia w odliczeniach wygasał bowiem z końcem 2013 roku, a po 31 grudnia działają przepisy przejściowe, pozwalające na większe oszczędności podatkowe. Na dalsze ograniczenia w odliczaniu VAT-u rząd musiał uzyskać zgodę urzędników w Brukseli. Ci zgodzili się już na taką propozycję – już niedługo polscy przedsiębiorcy będą mogli odliczać co najwyżej 50% VAT od zakupu auta.

Rząd stara się jak najszybciej wprowadzić proponowane zmiany. Jak zapowiadał wcześniej wiceminister finansów Janusz Cichoń, na posiedzeniu sejmu pod koniec stycznia można przeprowadzić trzy czytania, później przesłać projekt do senatu, a w połowie lutego prezydent mógłby już podpisać ustawę. Dochodzi jeszcze 14 dniowe vacatio legis, po którym nowe przepisy weszłyby w życie z początkiem marca.

Cały proces nieco przeciągnął się jednak w czasie – dopiero wczoraj rząd przyjął projekt zmian w ustawie. W Sejmie znajdzie się on najwcześniej na początku lutego. Realnie oceniając, dokument wyląduje na biurku prezydenta na przełomie lutego i marca. Wszystko wskazuje więc na to, że przedsiębiorcy będą mogli odliczać pełen VAT jeszcze w marcu. Jednak przy ustawie o OFE rząd pokazał, że gdy sięga po pieniądze obywateli, chce jak najszybciej skrócić proces legislacyjny. Zapobiegliwi powinni więc pomyśleć o kupnie nowego samochodu jeszcze w lutym.

Rząd chce łatać budżet VAT-em od samochodów

Cała sprawa z odliczaniem VAT-u od samochodów osobowych kupowanych przez przedsiębiorców jest bardzo kontrowersyjna. Przepisy na poziomie Unii Europejskiej zakazują ograniczeń w odliczaniu VAT-u (dlatego w tej sprawie potrzebna była decyzja derogacyjna Brukseli). Dodatkowo, według najnowszych doniesień, w przypadku aut osobowych o niewielkiej ładowności i określonej liczbie miejsc siedzących, rząd zamierza ograniczyć też możliwość odliczania VAT-u od zakupu paliwa. Odliczenie ma być możliwe dopiero od lipca 2015 roku, choć pierwsze plany dawały przedsiębiorcom takie prawo zaraz po wejściu zmian w życie.

jak odliczyć vat od auta Źródło: AK/Bankier.pl

Przedstawiciele partii rządzącej podkreślają, że proponowane zmiany są wprowadzane dla dobra budżetu państwa (większe wpływy do budżetu z VAT-u). Opozycja ma na ten temat zupełnie inne zdanie. Posłowie PiS, SLD i Twojego Ruchu uważają, że wprowadzenie takich zmian jest niesprawiedliwe, ponieważ przedsiębiorcy kupujący samochody ciężarowe mogą odliczyć pełny VAT od zakupu pojazdu. Krytykują też nadmierny pośpiech we wprowadzaniu zmian.

Co odliczenia VAT od samochodów mogą dać polskiej gospodarce?

Kilka dobrych sposobów, aby taniej kupić samochód» Kilka dobrych sposobów, aby taniej kupić samochód
Możliwość odliczania VAT-u bez ograniczeń oznacza realnie niższą cenę samochodów, co pozytywnie wpływa na popyt. Przedsiębiorcy, od dawna myślący o zmianie samochodu, być może dzięki szansom na większe odliczenie zdecydują się na ich zakup. Floty dużych firm zapewne pozwolą sobie na częstszą jej wymianę.

Ożywiony ruch w salonach, spowodowany możliwością odliczenia VAT-u, sprzyja poza tym całej branży motoryzacyjnej w Polsce. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, że od 2008 roku z polskich fabryk z roku na rok wyjeżdża coraz mniej samochodów. Produkcja i sprzedaż pojazdów to ważna gałąź polskiej gospodarki. Według raportu KPMG branża motoryzacyjna odpowiada w Polsce za 8,6% całkowitej wartości dodanej brutto, a właśnie w niej zatrudnienie znalazło ponad 750 tys. osób. Towary motoryzacyjne odpowiadają też za około 14% eksportu Polski ogółem.

auto z kratką, odliczenie vatAuto a odliczenie VAT

Rząd swoją decyzją może więc zahamować rozwój gospodarczy. Możliwość odliczania VAT-u przez przedsiębiorców jest bowiem bardzo dobrym instrumentem – przecież 60% nowych samochodów w Polsce kupują właśnie osoby prowadzące firmy. Poza tym polski przemysł motoryzacyjny jest coraz słabszy, i wypada się zastanowić, czy nie potrzebuje właśnie takiego wsparcia popytu. A jeśli okaże się ono efektywne, zyskają na tym przedsiębiorcy, cała branża, a także budżet państwa.

Marcin Lekki
Bankier.pl

m.lekki@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~wig07
To typowo polska hipokryzja, np. corsa z kratką, gdzie nie wejdzie więcej niż 2 kuchenki mikrofalowe i niczym się nie różni od wersji podstawowej. Albo BMW x6 z kratką, gdzie nigdy żaden ładunek nie był i nie będzie przewieziony. TO NIE SĄ CIĘŻARÓWKI.

W ogóle nie powinno istnieć takie pojęcie jak "samohód
To typowo polska hipokryzja, np. corsa z kratką, gdzie nie wejdzie więcej niż 2 kuchenki mikrofalowe i niczym się nie różni od wersji podstawowej. Albo BMW x6 z kratką, gdzie nigdy żaden ładunek nie był i nie będzie przewieziony. TO NIE SĄ CIĘŻARÓWKI.

W ogóle nie powinno istnieć takie pojęcie jak "samohód osobowy z kratką". Albo jest osobowy albo towarowy. Na rynku każda firma moto ma w ofercie małe samochody ciężarowe, czyli osobowy przód z budą towarową. TO SĄ CIĘŻARÓWKI.

Jeśli dopuszczamy wersję towarową hatchbacka, to tylko z kratką za przednimi siedzeniami, bez tylnego rzędu siedzeń. Jeśli do bagażnika wchodzi prostopadłościan np. 1 x 1,5 x 2 m o zadanej masie, np. 300 kg, to jest ciężarówka. Wtedy użytkownik ma ulgi, ale jednocześnie obowiązują go ograniczenia pręddkości dla ciężaróek i przejścia graniczne dla ciężarówek.~godciu
jaki rzad, taka kratka...
~miru
Żeby tylko w tym pośpiechu zdążył (rząd) odpiąć szelki.....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~niestety
pomyślcie trochę... czy urząd będzie w stanie skontrolować wykorzystanie wyłącznie do celów służbowych kilkadziesiąt tys. samochodów? NIE
a nawet jeśli będzie kwestionować to wykorzystanie, to czy sądy będą w stanie rozpatrzyć kilkadziesiąt tys. odwołań podatników, bo urzędnik powie "nie bo nie"?
pomyślcie trochę... czy urząd będzie w stanie skontrolować wykorzystanie wyłącznie do celów służbowych kilkadziesiąt tys. samochodów? NIE
a nawet jeśli będzie kwestionować to wykorzystanie, to czy sądy będą w stanie rozpatrzyć kilkadziesiąt tys. odwołań podatników, bo urzędnik powie "nie bo nie"? NIE

to wszystko to pic na wodę!
~cd
będzie w stanie, bardzo prosto. książka kilometrówka do licnzika. i kontrola z wpadki. czyli dużo biurokracji dla nas, a dla nich czysta zabawa
~niestety odpowiada ~cd
w ten sposób dadzą radę skontrolować max kilka procent samochodów. A nie zatrudnią dodatkowej rzeszy kontrolerów, bo nie będzie to opłacalne, tym bardziej, że za niezgodność nie grozi żadna dotkliwa kara finansowa, tylko zwykła korekta vat.


~Prawdaddd
Nie mamy wyjśćia jak wyjsc na ulice jak na Ukraine
~transportowiec
Czyli teraz przepraszam bardzo jako przedsiębiorca nie będę mógł odliczać pełnej stawki VAT z paliwa które leje w samochody dostawcze, dobrze rozumiem? Jeżeli tak to jest to zabójczy strzał w polskie przedsiębiorstwa transportowe!
~Oz
Oj tam oj tam. Padną polskie, wejdą niemieckie. Tusk będzie zadowoloooony

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki