Rząd przyjął projekt śląskiej ustawy metropolitalnej

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. To przepisy, które mają poprawić przyjętą w październiku ustawę metropolitalną. Okazało się, że w przypadku aglomeracji śląskiej konieczne są specjalne uregulowania ułatwiające jej działanie.

Chodzi o formalności związane z tworzeniem i zakresem działania aglomeracji śląskiej. Zgodnie z nowymi przepisami, to rząd wskaże na konkretne, zainteresowane integracją gminy, które łącznie mają ponad 2 miliony mieszkańców.

Górnośląski związek metropolitalny pozwoli gminom wspólnie kształtować ład przestrzenny, organizować transport publiczny, decydować o przebiegu tras krajowych i wspólnie promować aglomerację. Obecnie na terenie Górnego Śląska działają cztery różne podmioty, które realizują zadania transportu publicznego, każdy na podstawie innych przepisów. Nowa ustawa ma wskazać, jak aglomeracja płynnie przejmie ich obowiązki.

Projekt nowych przepisów ma też zwiększyć liczbę członków zarządu z trzech do pięciu, aby uniknąć paraliżu działania aglomeracji na przykład w sytuacji choroby któregoś z członków.

Nowe przepisy mają pozwolić bez zakłóceń na dalsze korzystanie ze środków unijnych.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~kop

Będziecie za nami plakac

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil