REKLAMA

Rząd przyjął projekt śląskiej ustawy metropolitalnej

2016-09-27 18:16
publikacja
2016-09-27 18:16
Rząd przyjął projekt śląskiej ustawy metropolitalnej
Rząd przyjął projekt śląskiej ustawy metropolitalnej
fot. Wojciech Wojcik / / FORUM

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. To przepisy, które mają poprawić przyjętą w październiku ustawę metropolitalną. Okazało się, że w przypadku aglomeracji śląskiej konieczne są specjalne uregulowania ułatwiające jej działanie.

Chodzi o formalności związane z tworzeniem i zakresem działania aglomeracji śląskiej. Zgodnie z nowymi przepisami, to rząd wskaże na konkretne, zainteresowane integracją gminy, które łącznie mają ponad 2 miliony mieszkańców.

Górnośląski związek metropolitalny pozwoli gminom wspólnie kształtować ład przestrzenny, organizować transport publiczny, decydować o przebiegu tras krajowych i wspólnie promować aglomerację. Obecnie na terenie Górnego Śląska działają cztery różne podmioty, które realizują zadania transportu publicznego, każdy na podstawie innych przepisów. Nowa ustawa ma wskazać, jak aglomeracja płynnie przejmie ich obowiązki.

Projekt nowych przepisów ma też zwiększyć liczbę członków zarządu z trzech do pięciu, aby uniknąć paraliżu działania aglomeracji na przykład w sytuacji choroby któregoś z członków.

Nowe przepisy mają pozwolić bez zakłóceń na dalsze korzystanie ze środków unijnych.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/kry

Źródło:IAR
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki