REKLAMA

Rząd przemycił bonus dla KRUS-owianek

2019-03-19 07:19
publikacja
2019-03-19 07:19

Rolniczki pobierające świadczenia z programu "Mama 4 Plus mogą przejść na korzystniejszą emeryturę rolniczą. Wystarczy, że dopłacą składki za lata brakujące do wymaganego stażu - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Mariusz Rutkowski / FORUM

Jak podaje "DGP", nowy rodzaj świadczenia jest ukłonem wobec kobiet, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci i przez to nie wypracowały nawet minimalnej emerytury. Zgodnie z obowiązującą od 1 marca br. ustawą mogą otrzymać 1100 zł brutto miesięcznie w ramach programu "Mama 4 Plus" - podaje gazeta.

Okazuje się jednak, że dla niektórych pań rząd jest jeszcze bardziej szczodry. Otóż kobiety, które po nowe świadczenie zgłoszą się nie do ZUS, lecz do rolniczego KRUS, mogą łatwo uzupełnić brakujący do pełnej emerytury rolniczej staż (25 lat). Wystarczy, że dopłacą składki (to tylko 136 zł miesięcznie) za brakujące lata - pisze gazeta.

Co więcej: eksperci zauważają, że na dopłatę do minimalnego stażu rolniczki mogą wydać pieniądze otrzymane z "Mamy 4 Plus". Dzięki temu nabędą prawo do emerytury z KRUS. Będą też mogły w przyszłości sięgnąć np. po dodatek pielęgnacyjny, a po ich śmierci rodzinie będzie wolno np. ubiegać się o zasiłek pogrzebowy czy rentę rodzinną - wskazuje gazeta.

Jak dodaje "DGP", szansy takiej nie otrzymały natomiast panie, którym też zabrakło wysługi lat do minimalnej emerytury, ale swoje składki wpłacały do ZUS.(PAP)

emi/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
rimet1
Kocham Prawo i Sprawiedliwość.
zenonka
Ten kraj stanął na głowie.
polak2
A nauczyciele biorą łącznie rentę + emeryturę jak nikt jeszcze im mało mało .......takie prawo jeszcze za komuny ...
andregru
A reszta społeczeństwa na to wszystko musi pracować do 67 roku życia . Zamiast likwidować przywileje dla pewnych kast to się je pogłębia i skłóca społeczeństwo .
rimet1
Do 67 roku pracowałbyś gdyby dalej rządził PO-ZSL.
born2roll
Chłopstwo od dekad jest w Polsce kastą uprzywilejowaną. Po prostu im się należy.
carlito1
eeeee jaja? jakieś? dopłacam sobie 1630zł i ma rok pracy z bani????? super ! też tak chcę ! tylko , że ja jestem z gorszego sortu:(

Powiązane: Mama 4 Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki