REKLAMA

Poczta Polska przeznaczy na inwestycje w logistykę 350 mln zł

2023-04-26 14:10, akt.2023-04-27 10:30
publikacja
2023-04-26 14:10
aktualizacja
2023-04-27 10:30

Poczta Polska przeznaczy na inwestycje w logistykę m.in. na większe hale i sortery w sumie 350 mln zł - poinformowała Poczta w środowym komunikacie. Dodano, że Ministerstwo Aktywów Państwowych zdecydowało w 2021 r. o dokapitalizowaniu Poczty kwotą 190 mln zł z przeznaczeniem na ten cel.

Poczta Polska przeznaczy na inwestycje w logistykę 350 mln zł
Poczta Polska przeznaczy na inwestycje w logistykę 350 mln zł
fot. Cezary Pecold / / FORUM

"W 2021 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło decyzję o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej w wysokości 190 mln zł. Środki te są przeznaczone wyłącznie na realizację inwestycji w zakresie ASL. Planowana pełna kwota nakładów inwestycyjnych na ten cel to ponad 350 mln zł" - poinformowała poczta w komunikacie.

W komunikacie wyjaśniono, że ASL (Architektura Sieci Logistycznej) to jedna z najważniejszych inicjatyw strategicznych Poczty Polskiej. Realizacja tego projektu umożliwi płynną transformację obecnej sieci, przystosowanej głównie do obsługi listów, do sieci docelowej, w której dominować będą przesyłki KEP (kurierskie, ekspresowe, paczkowe) i e-commerce.

Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski przyznał, że perspektywiczny rynek usług paczkowych, zdominowany przez zagraniczne korporacje z wielkim kapitałem, nie należy do łatwych. "Zgodnie z obraną strategią inwestujemy w modernizację obiektów logistycznych i parku maszynowego. Testujemy również wiele nowych technologii. Wszystkie te działania służyć mają priorytetowemu celowi – sprawnej i szybkiej obsłudze rosnącego wolumenu przesyłek" – powiedział Falkowski, cytowany w komunikacie.

Jak podała Poczta Polska, dotychczas spółka zrealizowała szereg działań w trzech obiektach logistycznych we Wrocławiu, Lublinie oraz Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. Wartość inwestycji w tych trzech sortowniach sięga 220 mln zł. Jest to największa jednorazowa inwestycja w automatyzację procesów logistycznych od początku historii spółki.

W hali logistycznej we Wrocławiu zakończono prace adaptacyjne, dzięki czemu obiekt zyskał dodatkowe 1500 m kw. Zakończone też prace dotyczące posadowienia nowego sortera, umożliwiającego automatyczne opracowywanie przesyłek pocztowych. Natomiast w głównym budynku lubelskiej sortowni, o powierzchni ponad 17,4 tys. m kw., zakończono zadania adaptacyjne hali operacyjnej. Ponadto, sfinalizowano budowę nowych pomieszczeń biurowych, 15 nowych bram, w tym 14 kurierskich oraz przebudowanie placu manewrowego. Obecnie trwają prace związane z montażem sortera.

Dodano, że zakres adaptacji sortowni Lisi Ogon to przebudowa głównej hali logistycznej, która umożliwi montaż sortera przesyłek paczkowych. Dodatkowo powstaną dwa budynki.

Wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony podkreślił, że z punktu widzenia rynkowego i możliwości zyskania przewagi konkurencyjnej istotne jest posiadanie właściwie zaplanowanej sieci połączeń, odpowiednio zlokalizowanych hal oraz ich wyposażenie w nowoczesne sortery przeznaczone do automatycznego opracowywania przesyłek. "Te działania zwiększą przepustowość naszej sieci i zoptymalizują jej koszty" - wskazał Bodziony, cytowany w informacji.

Instalowane sortery pozwolą na automatyczny odczyt nie tylko zestandaryzowanych etykiet adresowych, ale także przesyłek międzynarodowych, które często mają niestandardowy układ danych adresowych. Jak podkreślono, urządzenia są „szyte na miarę” i dostosowane m.in. do wielkości i potencjału poszczególnych sortowni.

Poczta Polska jest największym operatorem na polskim rynku – zatrudnia ponad 70 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7600 placówek, filii i agencji pocztowych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
arzab
Nie rząd tylko podatnicy dosypią po raz kolejny bankrutowi ! Dopiero co dostali tyle samo za nieodbyte wybory kopertowe ! Już nie ma dnia by pisia banda mnie czymś nie wkurzyła !
faramir_z_gondoru
Ten skansen już dawno powinien być zaorany. Nie dość że ledwo dyszy, to jeszcze rząd zezwolił na wejście na polski rynek, ukraińskiego operatora pocztowego. Jemu też ta pisowska ferajna dopłaca z naszych podatków?
ppooll
Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwestowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
_xyz
Niech Sasin zrobi znów wybory kopertowe i będzie git.
pstrzezek
Dokładanie kasy do pieca... W ramach gospodatki centralnie sterowanej. Jak firma nie jest konkurencyjna to upada. Chyba że jest państwowa to wtedy wszyscy się składają na to by dalej była niekonkurencyjna..
polityka_to_nie_ekonomia
Mało było wyborów kopertowych? Po co dosypywać kasy do tego tworu, który chyba jako hasło przewodnie obrał sobie, że nie będzie nic poprawiał jak chodzi o obsługę klienta.
samsza
Księżycowa ekonomia, do biznesu "bez dosypywania" to dwie lewe ręce, nie wychodzi.
To samo w Orlenie, bez dosypania Lotosem, pgnigem oraz nadmiarowymi zyskami, jakoś nie idzie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki